УЗД внутрішніх органів: печінки, жовчного міхура, нирок, підшлункової залози, сечового міхура, селезінки

УЗД органів черевної порожнини (ультразвукове дослідження органів живота) - це один з найбільш доступних і інформативних методів діагностики стану різних органів черевної порожнини. Практично всі органи черевної порожнини (печінка, жовчний міхур, нирки, підшлункова залоза, сечовий міхур, селезінка) мають достатні розміри і щільність та добре поглинають ультразвук, що дозволяє легко сканувати їх.
Під час проведення УЗД внутрішніх органів визначаються їх розміри, товщина стінок, структура їх тканин і складових елементів.
УЗД органів черевної порожнини в будь-якому віці абсолютно безболісне і безпечне.

Норми при УЗД печінки
Під час УЗД печінки лікар звертає увагу на однорідність структури печінки, на великі судини (наприклад, портальну вену) і їх більш дрібні гілки в печінці, жовчовивідні протоки, а також вимірює розміри часток печінки. В нормі на УЗД печінки визначаються наступні показники:

Показник                                                         Норма 
Передньо-задній розмір правої частки           до 12,5 см
Передньо-задній розмір лівої частки              до 7 см
Діаметр портальної вени                                 до 13 мм
Загальний жовчний протік                              до 6-8 мм
Структура печінки                                            однорідна
Краю печінки                                                    рівні

Норми показників УЗД печінки варіюють залежно від віку дитини.

Норма при УЗД жовчного міхура
На УЗД жовчного міхура оцінюється його форма, розміри, стан стінок, вміст і т.д. В нормі жовчний міхур має наступні параметри:

Показник                                                                                  Норма 
Довжина (відстань від найбільш вузької частини до дна
жовчного міхура)                                                                      від 6 до 10 см
Ширина                                                                                     від 3 до 5 см
Товщина стінки                                                                               4 мм

Норми показників УЗД жовчного міхура варіюють залежно від віку дитини.

Норма при УЗД підшлункової залози
На УЗД підшлункової залози оцінюються її розміри, структура, наявність утворень і ущільнень у тканині підшлункової залози, а також каменів в її протоках. Розміри підшлункової залози можуть варіювати у різних людей і тому оцінюються лікуючим лікарем індивідуально.
Тіло залози в незміненому стані з вираженою однорідною структурою. Іноді допустимі незначні включення до 1.5-3 мм.
Інтенсивність і яскравість зображення (ехогенність) підшлункової залози, якщо була проведена відповідна підготовка, дуже близька з зображенням селезінки і печінки.
При дослідженні чітко візуалізується анатомічна будова органа: головка, перешийок, гачкоподібний відросток і хвіст. У кожного відділу залози є своя норма показників. Невеликі відхилення допустимі лише при хороших біохімічних аналізах крові. Головка, товщина норма - до 32 мм, тіло приблизно до 21 мм, а норма хвоста - до 35 мм.

УЗД селезінки
УЗД селезінки, як правило, проводиться під час УЗД інших внутрішніх органів (печінки, жовчного міхура, підшлункової залози і т.д.). На УЗД оцінюються розміри селезінки, її форма, однорідність структури і т.д.
Зазвичай визначаються три розміри: довжина, ширина і товщина. Довжина у дорослої людини становить 11-12 см, ширина - 6-8 см, товщина - 4-5 см. Варіабельність розмірів певною мірою залежить від того, яка конституція і стать обстежуваного.
Також дослідження дозволяє оцінити положення органу щодо інших утворень, визначити структуру тканини (наявність новоутворень, застійних змін, кіст і т.д.). Оцінюється і діаметр судин - селезінкової артерії (1-2 мм) і вени (5-8 мм).
УЗД допомагає встановити не тільки патології, які видно безпосередньо. Іноді на додаток фахівці вираховують площу максимального косого зрізу селезінки. В деяких випадках ця величина може більш наочно сказати про наявне збільшення і зменшення органу, ніж його абсолютні розміри. Визначається вона легко: найбільший з трьох розмірів селезінки множиться на найменший. В нормі повинна вийти цифра від 15,5 до 23,5 см. При необхідності також визначають обєм органу.

Норма при УЗД нирок
Під час УЗД нирок лікар оцінює розташування нирок, їх розміри, структуру, виявляє наявність каменів, кіст (порожнин з рідиною), пухлин і т.д. Існує безліч параметрів, що визначаються на УЗД нирок, однак інтерпретація їх повинна проводитися лікуючим лікарем індивідуально. Нижче перераховані основні параметри, які визначають на УЗД нирок:

Показник                                                 Норма для дорослої людини
Довжина нирки                                                           10 - 12 см
Ширина нирки                                                             5 - 6 см
Товщина нирки                                                            4 - 5 см
Товщина паренхіми нирки                      в середньому 20 - 23мм

Норми показників УЗД нирок у дітей варіюють залежно від віку дитини.

УЗД сечового міхура
УЗД сечового міхура - це метод дослідження сечового міхура, який рекомендується пройти при підозрі на одне з захворювань сечовидільної системи. УЗД сечового міхура дозволяє оцінити його форму, стан стінок, вміст і прохідність шийки сечового міхура (місце, де сечовий міхур переходить в уретру - сечовипускальний канал). Як правило, УЗД сечового міхура рекомендується пройти при порушенні відтоку сечі, болі при сечовипусканні, наявності крові в сечі, травмах сечового міхура і т. д.

Нормальний сечовий міхур має округлу, овальну, або дещо трикутну чи квадратну форму. При візуалізації сечового міхура в поздовжній площині він звужується в краніальному напрямі і допереду. Для УЗД сечовий міхур повинен бути адекватно заповнений рідиною. Нормальний об'єм сечового міхура: 350-750 мл у чоловіків, 250-550 мл у жінок.

Немає коментарів :

Дописати коментар