Печінкові проби

Печінкові проби – це сукупність біохімічних показників, що відображають роботу печінки. Їх кількість невелика проте знання норми та правильна інтерпретація відхилень від норми допомагають встановити правильний діагноз.

Функцію печінки характеризують:
- АЛТ
- АСТ
- ЛДГ
- білірубін (загальний, прямий і непрямий)
- γ-глутамілтрансфераза
- лужна фосфатаза
- ліпаза
- альбумін
- γ-глутамілтранспептидаза

1)  АЛТ – АлАТ (аланінамінотрансфераза), АСТ – АсАТ (аспартатамінотрансфераза) – ферменти, які містяться всередині клітин печінки (гепатоцитів).
Більш специфічним для печінки є АЛТ. АСТ більше зазнає змін при виникненні інфаркту міокарда в зв’язку з його великою кількістю в кардіоміоцитах.
Збільшення – при інфаркті міокарда, гепатитах, цирозі печінки, при метастатичному ураженні або пухлині різних структур печінки; причинами також можуть бути хвороби підшлункової залози, хронічний алкоголізм, токсичний гепатит.
Зниження – недостатність вітаміну B6, яка може розвинутися під час вагітності, при гіповітамінозі, печінковій недостатності.
Норма для АСТ – 7-40 МО/л, АЛТ – 5-30 МО/л.

2) ЛДГ (лактатдегідрогеназа) – також фермент, який бере участь в тканинному диханні. Існує близько 5 фракцій цього ферменту. Для печінки високо специфічною є ЛДГ-5.
Підвищення ЛДГ – при хворобах печінки (цирози, гепатити, пухлини), ураженні мязів (як скелетних так і серцевого мязу), деякі хвороби крові, нирок, злоякісних пухлинах, кровотечах і серцевій недостатності. Епізодично зростає концентрація ферменту під час вагітності, після прийому алкоголю та деяких ліків.
Норма ЛДГ – до 250 МО/л.

3) Білірубін (загальний, прямий і непрямий) – сполука, яка утворюється внаслідок розпаду еритроцитів, розподіляється і виводиться печінкою.
Змінюватися можуть як обидва показники, так і кожен окремо.
Збільшення всіх фракцій – при гепатитах, перекритті просвіту жовчовидільних шляхів, інтоксикаціях, а також вроджених дефектах жовчевидільних шляхів.
Непрямий білірубін – це неконюгована (незв’язана) фракція. Вона присутня в крові, до моменту захоплення її в печінці, де відбувається її зв’язування з глюкуроновою кислотою і виведення в складі жовчі назовні. При гемолізі збільшується тільки непрямий білірубін.
Прямий білірубін збільшується у випадку порушення відтоку жовчі, що зустрічається при жовчок’амяній хворобі, стриктурах холедоха, пухлинних процесах жовчевидільних шляхів та дванадцятипалої кишки.
Нормативні показники:
-          Загальний білірубін – 8,6-20,5 мкмоль/л
-          Непрямий – до 8,6 мкмоль/л
-          Прямий – до 2,57 мкмоль/л

      4) γ-глутамілтрансфераза (ГГТ) – один із високоспецифічних ферментів, який наявний в гепатоцитах. Вміст ферменту в крові зростає навіть в тих випадках коли клінічної симптоматики захворювань печінки немає. 
Підвищення – при гепатитах, цирозі, цукровому діабеті та деяких хворобах підшлункової залози.
Норма – 0,6-4,0 ммоль/(год-л).

5) Лужна фосфатаза. Слід відрізняти від кислої фосфатази, концентрація якої зростає при патології передміхурової залози.
Підвищення спостерігається:
- у дітей (в період інтенсивного росту кісток)
- при хворобах кісток (пов’язаних з розсмоктуванням кісткової тканини), метастатичних і злоякісних процесах кістки
- при механічній жовтяниці
- токсичний гепатит, як наслідок надмірного вживання ліків
- при вагітності
- при деяких хворобах щитоподібної залози.
Зниження буває при затримці росту кісток у дітей.
Норма – 50-120 МО/л.

6) Ліпаза – фермент, який призначений для розщеплення жирів до тригліцеридів. Найбільш специфічну функцію відіграє ліпаза, яка входить до складу підшлункового соку. Саме різке її збільшення найшвидше вказує на розвиток гострого панкреатиту.
Збільшення – при гострому панкреатиті (в десятки разів), пухлинах і кістах підшлункової залози, нирковій недостатності, хронічних хворобах жовчного міхура, інфаркті міокарда, цукровому діабеті, після тривалого прийому деяких ліків (барбітурати).
Зниження відмічається при пухлинних процесах (за винятком раку підшлункової залози), при надлишку в раціоні тригліцеридів.  
Норма – 0-28 МО/л.

7) Альбумін –  фракція білків, яканайбільше синтезуються печінкою.
Підвищення спостерігається при зневодненні організму.
Незначне зниження – у вагітних під час лактації і у курців.
 Зниження – при гепатиті, цирозі, пухлинах печінки, ревматизмі, захворюваннях кишечника (порушення всмоктування), інфекційні хвороби, злоякісні пухлини та серцева недостатність. Додатково слід згадати про такі чинники як голодування і тривалий прийом оральних контрацептивів та стероїдних гормонів.
Нормативний показник – 35-50 г/л.

8) γ-глутамілтранспептидаза – фермент гепатоцитів, якого також можна зарахувати до високочутливих.
Збільшення рівня в крові спостерігається при руйнуванні печінки (алкоголь, токсини, а також холестаз).

Немає коментарів :

Дописати коментар