Алергія на пшеницю: профілактика і лікування

Загальні відомості

Пшениця, будучи основним злаковим продуктом значної частини населення земної кулі, тим не менш міцно закріпилася в ряді найбільш поширених алергенів. Алергічну реакцію викликають протеїни, або білки - зокрема глютен - що містяться в пшеничному зерні, а також в інших злаках, наприклад у вівсі або ячмені. При алергії на пшеницю може відзначатися перехресна реакція на пилок лугових трав і злаків.
Розвитку алергії сприяє раннє введення пшениці в раціон дитини, наприклад прикорм манною кашею. Оскільки ферментна система немовлят ще не зріла, то глютен не засвоюється належним чином. У результаті цього занадто великі фрагменти білкових молекул потрапляють в кров і імунна система, розцінюючи їх як антигени, дає «відповідь» у формі алергічної реакції.
При цьому необхідно відрізняти алергію на глютен від захворювання, яке називається целіакія, або глютен-залежна ентеропатія, а простіше кажучи, це не що інше, як непереносимість глютену. При целіакії також спостерігається патологічна реакція з боку імунної системи, але вона відрізняється від алергічної тим, що в організмі підвищується вироблення імуноглобулінів класу А і G, тоді як в алергічній реакції задіяні імуноглобуліни класу Е. Проте деякі спеціалісти все ж відносять целіакію до харчових алергій. Зазвичай відзначають два піки захворюваності - в дитячому віці (при введенні прикорму) і в 30-60 років. У похилому віці непереносимість глютену часто виникає повторно, хоча в юнацькому віці можливе зникнення підвищеної чутливості до глютену.
Симптоми алергії на пшеницю включають розлади функції шлунково-кишкового тракту, екзему, алергічний риніт, може провокуватися прогресування астми, а в окремих випадках навіть розвиватися анафілактична реакція.
Аномальна чутливість до глютену викликає пошкодження слизової оболонки кишечника, розлади функції шлунково-кишкового тракту (хронічну діарею, здуття живота, синдром мальабсорбції), набряки, дерматит, втрату маси тіла при хорошому апетиті, біль в кістках, парестезії, слабкість, підвищену стомлюваність, порушення балансу мікроелементів (зниження вмісту кальцію, калію, натрію, заліза), порушення метаболізму (зменшення вмісту загального білка, порушення всмоктування жирів і так далі). У дітей раннього віку часто виникають біль в животі, нудота, блювання, відставання у фізичному розвитку.
Якщо не вживати заходів, то непереносимість глютену може призводити до таких ускладнень, як розвиток злоякісних пухлин тонкого кишечника (у 10-15% хворих), хронічний виразковий ентерит (утворення множинних виразок, кишкових кровотеч, перитоніту), вторинний остеопороз внаслідок зниження засвоювання вітаміну D і кальцію.

Лікування та профілактика

Якщо ви страждаєте алергією на пшеницю, то уникнути появи алергічної реакції можливо, лише за умови повної відмови від вживання пшениці та продуктів, що містять її. При наявності перехресної реакції на пилок злаків і лугових трав, рекомендується по можливості уникати контакту з пилковими алергенами в період цвітіння «небезпечних» рослин:
  • тримати вікна в будинку або в машині закритими і очищувати повітря за допомогою повітроочищувачів;
  • не виходити на вулицю, коли концентрація пилку в повітрі максимальна - в ранкові години, в суху безвітряну погоду;
  • після повернення з вулиці змінити одяг, прийняти душ і вимити волосся, щоб змити зерна пилку;
  • не сушити білизну на відкритому повітрі, щоб на нього не потрапляв пилок і т. д.;
  • при непереносимості глютену сприятливий прогноз можливий тільки при своєчасній діагностиці і строгому дотриманні дієти. У більшості випадків поліпшення настає протягом декількох днів після виключення з їжі глютену, а симптоматика зазвичай зникає через 4-6 тижнів;
  • уникати продуктів, що містять пшеницю, досить складно, оскільки ви можете навіть не підозрювати, що той чи інший продукт містить пшеницю. Перед вживанням продукту завжди читайте його склад на етикетці. Перевіряйте склад навіть тих продуктів, які ви вже вживали, в безпеці яких впевнені. Виробники часто змінюють рецепти, додаючи той чи інший інгредієнт.
Пшениця часто входить до складу фасованих продуктів, наприклад сумішей для випічки, приправ, спецій, морозива, гірчиці, кетчупу, майонезу і цукерок. Слабоалкогольні напої (пиво, ель) і міцний алкоголь (горілка, віскі) також містять пшеницю. У складі багатьох таблеток присутній загущувач на основі пшениці, який не вказаний на етикетці. Якщо у вас алергія на пшеницю, приймайте медикаменти у формі сиропу.
Нижче наводиться перелік продуктів, які містять або можуть містити пшеницю:
  • більшість видів хліба, печива, кекси, випічка, крекери;
  • булгур і кус-кус (круп'яні вироби із зерна пшениці);
  • гідролізований овочевий білок; 
  • зернові пластівці і мюслі;
  • крохмаль (модифікований, клейстерізованний); 
  • макаронні вироби і напівфабрикати (пельмені і таке інше); 
  • манна крупа;
  • борошно (грубого помелу, збагачена, високоглютенова чи високопротеїновая суміш); 
  • висівки;
  • пшениця спельта;
  • пшеничні зародки і масло зародків пшениці; 
  • пшеничний солод;
  • хлібні крихти (паніровка); 
  • незбиране пшеничне зерно.
Деякі люди з харчовою алергією на пшеницю без проблем переносять овес. Але будьте обережні, оскільки овес часто зберігають з іншими злаками. Основними замінниками для вас повинні стати кукурудза і кукурудзяна мука, картопля, ячмінь, вівсяна крупа, соєве борошно, рис і рисова мука. Основу раціону повинні складати гіпоаллергенні овочі та фрукти, продукти тваринного походження. При важкій реакції на глютен треба виключити ячмінь, овес, а також жито. Відносно молочних продуктів люди з непереносимістю глютену повинні дотримуватися певної обережності, оскільки даний розлад іноді поєднується з лактазною недостатністю, тобто непереносимістю молочного цукру. Тому слід повністю виключити молоко, продукти з цільного молока, вершки, сметану, залишивши в раціоні лише незначну кількість молочнокислої продукції (кефір, натуральний йогурт без будь-яких добавок - в них молочний цукор частково переварений лактобактеріями). При цьому треба уважно стежити за загальним станом організму і у випадку наявних симптомів - повністю відмовитися від молочної продукції.

Про харчову алергію загалом розповідається у відео.

Алергія на рибу               Алергія на арахіс

Немає коментарів :

Дописати коментар