Черемха звичайна: корисні властивості

Добре відома народна прикмета: коли напри­кінці квітня — на початку травня настають холо­ди, зацвітає черемшина. Цей ароматний квітучий кущ черемхи став окра­сою рідного краю, оспі­ваний у багатьох народ­них піснях.
Плід черемхи — блискуча чо­рна ягода (кістянка), завбільшки з горошину, достигає напри­кінці літа. Вона дуже терпка, аж набиває оскому. В Україні чере­мха росте на всій території.

Легенда про черемху

Досі в Карпатах популярна легенда про те, що в одного селянина народилася незряча донька. Вона зростала в саду, прислуха­лася до співу пташок, вдихала запахи різних квітів. Але найбільше полюбила куш білої кра­суні черемшини.
Одного разу влітку дівчина за­дрімала у садку й ніби відчула, як на гілочку черемшини прилетів великий птах. Він щоночі прилітав і нюхав квіти черемхи, а того разу серед ночі дзвінко чхнув. Дівчина трохи збентежи­лася, але, наважившись, вигук­нула: "На здоров'я!"
Тоді птах обізвався до неї люд­ським голосом: "Я — ангел ночі, Антипко, прилітаю сюди щоліта, щоб помилуватися цими квітами і понюхати їх пахощів. Я завжди чую твій плач. Ти — добра душа, і тому я хочу допо­могти тобі. Слухай мою пораду, — казав далі голос. — До сходу сонця на Івана Купала облий свої очі росою з квітів черемши­ни — і ти прозрієш..."
Юнка щиро подякувала і в свя­тий день зробила так, як радив ангел. А коли розплющилися очі й вона побачила свою красуню черемху, від радості закричала, а потім упала на коліна і почала молитися зі сльозами. Прибігли батьки, їхній радості не було меж. Донька розповіла їм, що Божий дар подарувала їй черемха...

Черемха та її корисні властивості

У роки Другої світової війни у ба­гатьох військових шпиталях успі­шно застосовували цвіт і ягоди цієї рослини для лікування ран та оч­них хвороб. Настоянку на горілці використовували при фурункуль­озі й туберкульозі легень. При зу­бному болю, коли у зубі з'явила­ся дірка, знахарі радили поклас­ти в утворену порожнину цілу ягоду черемхи і тримати її там не більш ніж півгодини. У народній медицині черем­шину цінують як лікувальну ро­слину. Настій кори — чудовий сечогінний, потогінний і проти­гарячковий засіб. Настій листків і квіток застосовують зовнішньо для примочок і промивань при запальних захворюваннях очей (кон'юнктивітах, блефаритах, кератитах). Її ягоди — гарний в'яжучий засіб. Вони лікують діарею, ентерити, регулюють функцію шлунково-кишкового тракту, допомагають від застуди і кашлю, при різних ли­шаях. Зі свіжих квіток готують водний настій для лікування більма. На очі накладають теплі примочки, і це допомагає. Відва­ром листя і пагінців можна ліку­вати рани, а при ангіні полоска­ти горло. У місцях масового роз­ростання черемхи місцеве населення начиняє її ягодами пиро­ги, додає черемхове борошно у тісто. Дуже оригінальний на смак кисіль із черемхового боро­шна (перемелюють сушені ягоди разом з кісточками) — виходить чудовий десерт із мигдальним ароматом.

Сировина з черемхи

Кора черемхи має потогінну властивість; використовується як сечогінний засіб; збиває ви­соку температуру; лікує ревма­тизм; вбиває воші; лікує запа­лення сечостатевої системи та венеричні хвороби.
Листя черемхи, як і плоди, використовують при проносі як закріплювальний засіб; через вели­ку кількість вітаміну С, що міститься в них, листки мають загальнозміцнювальну і вітамінну дію, допомагають боротися з авітамінозом; застосовують як протикашлевий засіб; полегшують перебіг туберкульозу та бронхіту; зовнішньо використовують для лікування фурункульозу; насто­єм з листя черемхи можна поло­скати ротову порожнину при ка­рієсі та стоматиті.
Квіти черемхи мають протиза­пальну дію; є відмінним ранозагоювальним засобом; викорис­товують для примочок на очі при запаленні слизової оболон­ки; як протимікробний засіб; у давнину їх активно використо­вували як прекрасний протиза­плідний засіб; знімають біль при подагрі та ревматизмі.
Усі частини черемхи викорис­товуються як гарний протимікробний засіб; зміцнюють капі­ляри; заспокійливо діють на не­рвову систему.Якщо в кімнаті на півгодини поставити букет квітучої черемхи, повітря буде дезінфіковане, а багато комах просто покинуть це приміщення, у тому числі мухи, таргани, блохи, завдяки наявності в рослині активних речовин (альдегідів, синильної кислоти), які діють досить агре­сивно. А тому при її застосуванні для лікування різних хвороб слід знати, у яких випадках че­ремху не використовують і коли має вона досить серйозні протипокази.

Протипокази до використання черемхи

У малих кількостях вона, звичайно, не зашкодить, але регулярне застосування може спровокувати закрепи (че­ремха має кріпильну, в'яжучу властивість); геморой; перервати вагітність (синильна кислота може зашкодити дитині). Ця сполука здатна викликати отруєння і в тому випадку, якщо безконтрольно споживати чере­мшину у великих кількостях, тому батьки повинні бути дуже пильними, коли дитина надто захоплюється цими ягодами. Гіпертонікам не рекомендують тривалий час вдихати запах кві­тів черемхи — це може спричинити звуження кровоносних судин і призвести до знепритомнення. Не можна захоплювати­ся черемхою і тим, хто планує зачати дитину, бо вона має про­тизаплідні властивості.

Черемха: рецепти

Плоди можна вживати свіжи­ми, а для тривалого зберігання їх потрібно висушити і змолоти на борошно. З плодів черемхи готують настій, який допомагає при таких захворюваннях, як ентерити, коліти і дизентерія. А ось настій з кори черемхи во­лодіє сечогінною і протигарячковою дією. Настоєм з листя мо­жна лікувати запалення очей і робити примочки. Цілющі властивості черемхи знайшли своє застосування і в гінекології, де застосовують відвар її кори і за допомогою спринцювання лікують запалення сечостатевої системи та венеричні хвороби.
Для того, щоб приготувати відвар черемхи звичайної, слід столову ложку подрібнених плодів залити склянкою води і прокип'ятити 20 хвилин. Отриманий відвар слід процідити і пити тричі на день по півсклянки.
Для приготування настою з кори візьміть 5 г подрібненої кори черемхи і запарте 200 мл окропу, дайте настоятися годи­ну. Настій слід пити по 1 столо­вій ложці 3-4 рази на день.
Приготування настою із сухих плодів: висушені ягоди поміс­тіть у термос і залийте склянкою окропу, дайте настоятися 2 го­дини. Приймати слід по поло­вині склянки 2 рази на день за півгодини до їди.
Для примочок і промивання ви­користовуйте суміш квіток і листя черемхи, залитих водою кі­мнатної температури, з розрахунку одна чайна ложка суміші на склянку води. Настоювати 8 го­дин.
Усі ці лікувальні властивості черемхи здатні не просто полегшити перебіг багатьох хвороб, а й спинити їх прогресування. Враховуючи протипокази при застосуванні препаратів з чере­мхи, точно дотримуючись реце­птури і дозування, можна позбу­тися багатьох недуг без застосу­вання синтетичних лікарських препаратів.
Крім застосування черемхи в медицині, її ще використовують і в кулінарії. Із сушених ягід роблять ароматне борошно, яке потім використовують для при­готування тортів, пирогів і тістечок. Слід підкреслити, що в ядрах кісточок, корі й часткою у листках та квітах виявлено ці­аногенну сполуку амігдалін, що розпадається на синильну кис­лоту (сильну отруту). Споживання значної кількості товче­них плодів може спричинити загальне нездужання і блювоту. Визначний український фіто­терапевт І. М. Носаль радив не товкти сушені плоди для начи­нки пирогів, а розмочувати їх у теплій воді, а черемхове борош­но додавати у тісто лише для ароматизації у невеликій кіль­кості. А ось зі стиглих ягід виходить відмінне, багате вітамінами ва­рення, яке навряд чи когось залишить байдужим. Щоб приго­тувати варення, слід нарвати стиглих ягід, промити їх водою і покласти в емальовану кастру­лю, досипати 1,2 кг цукру і доли­ти 0,6 л води. Поставити на во­гонь. Після того як це закипіло, варити на слабкому вогні, допо­ки варення не загусне. Потім ро­зкласти готове у стерилізовані скляні банки і закрутити криш­ками. Зберігати у прохолодному темному місці не більш ніж рік.

Про деякі лікувальні властивості черемші можна прочитати в даній статті.

Немає коментарів :

Дописати коментар