Hallux valgus

Зовнішнє відхилення І пальця (hallux val­gus) — досить поширена патологія, яка розви­вається частіше в жінок віком понад 35 років. Причину вбачають у природженій та набутій слабкості апоневрозу, капсульно-зв'язкового апа­рату стопи і м'язів гомілки, особливо в людей, робота яких пов'язана з тривалим перебуваннямна ногах, виконанням важкої фізичної праці, ві­ковими інволютивними процесами.
При функціональній недостатності апоневрозо-капсульно-зв'язкового апарату переднього відділу стопи утримання плеснових кісток у па­ралельному положенні порушується і вони віялоподібно розходяться, а головки ІІV плесно­вих кісток осідають нижче від горизонтальної лінії у підошвовий бік. Перша плеснова кістка відхиляється досередини, сухожилок довгого м'яза — розгинача І пальця, не змінюючи свого напрямку, розриває фіксуючу із зовнішнього боку слабеньку зв'язку і зміщується назовні. При цьому відбувається наростаюче відхилення на­зовні І пальця.

Клінічні прояви. Передній відділ стопи роз­ширений, а головка І плеснової кі­стки виступає під шкірою по присередній по­верхні стопи. При тяжкому ступені розпласта­ної стопи головка І кістки горбиста, нагадує екзо­стоз. Шкіра над нею спочатку стоншується, стає дещо гіперемійованою, а надалі потовщується за рахунок бурситу. Відхилення наростає, що зу­мовлює підвивих І пальця назовні, а пізніше — повний вивих із заходженням під ІІ палець. На підошвовій поверхні під головками плеснових кісток виникають мозолі, болючі при ходьбі і пальпації. Сесамоподібні кісточки зміщуються назовні. Постійна травматизація шкіри над бур­ситом головки І плеснової кістки призводить до інфікування і нагноєння, появи нориць, які можуть стати причиною такого тяжкого усклад­нення, як остеомієліт.

На рентгенограмах переднього відділу сто­пи візуалізується вивих чи підви­вих І пальця назовні, потовщення округлої фо­рми м’яких тканин з просвітленням усередині (бурсит), вивих сесамоподібних кісточок назов­ні, розходження головок плеснових кісток, де­формація головки І плеснової кістки. При тяж­ких формах сплощення переднього відділу стопи V палець відхиляється досередини з під­вивихом або вивихом. Головка V плеснової кіст­ки деформована з верхньозовнішнього боку. У нормі відхилення І пальця назовні не переви­щує 10°, а V пальця досередини — 5°.
При hallux valgus І пальця назовні до 5—20° діагностують І ступінь, до 20—30° — II ступінь і III — відхилення понад 30°.

Лікування. При І ступені hallux valgus ліку­вання консервативне: ЛФК для м'язів стопи і гомілки, масаж, контрастні ванночки, обов'язко­во устілки-супінатори з викладенням попереч­ного склепіння і прокладки для запобігання від­хиленням І пальця назовні, які вкладають між І і II пальцями. Взуття повинно бути не вузь­ким, без високих підборів. Рекомендують ходи­ти по піску босоніж, устілки-супінатори носити і вдома.

При II—III ступені лікування оперативне. При нефіксованих сплощеннях поперечного склепіння виконують операції на м'яких ткани­нах, при фіксованих — на кістках і м'яких тка­нинах.

Немає коментарів :

Дописати коментар