Спазм акомодації

Спазм акомодації є оборотним передпатологічним станом, який характеризується порушенням бачення предметів на близькій чи далекій відстані. Інша назва – несправжня короткозорість, підкреслює можливість зворотних змін при вчасно проведеному лікуванні.

Суть проблеми

Сам по собі термін «акомодація» означає можливість ока розрізняти предмети на різній відстані. Механізм такої адаптації ока до предметів забезпечується роботою війкового (циліарного) м’язу, цинових (війкових) зв’язок і кришталика. З уроків фізики відомо що кришталик ока є лінзою, яка може змінювати свою кривизну. Розтягнення або збільшення його опуклості здійснюється за рахунок тяги війкового м’яза і зв'язок. Основна ціль цього процесу – спрямувати проекцію зображення безпосередньо на поверхню сітківки ока, а звідти - передати інформацію до головного мозку. В нормі процес акомодації дозволяє людині чітко сприймати колір і контур обєкта в залежності від відстані. Сам по собі термін «спазм» означає скорочення і фіксацію м’яза в певному положенні. Війковий мяз при цьому значно напружений, що сприяє поганому баченню на далекі відстані за рахунок значної опуклості кришталика. Такий стан і носить власне назву несправжня короткозорість.

Вікова категорія

Несправжня короткозорість найчастіше характерна для дітей шкільного віку і підлітків. Рідко зустрічається у дорослих.

Причини спазму акомодації

Найбільший вплив на зір дітей і підлітків справляє навчання. Надмірне зорове навантаження (телебачення, комп’ютерні ігри, виконання уроків у вечірній час ), а також неправильне освітлення робочого місця школяра відіграють ключову роль у виникненні проблеми. Слабке освітлення приміщення призводить до зміни постави, а також додаткового напруження очей. Дитячий зір не може відразу адаптуватися до шкільних навантажень, а в поєднанні з іншими провокуючими факторами (авітаміноз, недостатня фізична активність) спазм циліарного мязу може розвинутися за кілька місяців. Око дорослої людини є більш адаптованим до зорових навантажень, тому спазм акомодації серед працездатного населення зустрічається рідко.

Симптоми

Симптоматика є досить характерною. Загалом школярі і підлітки швидше стомлюються, Як згадувалось вище, процес є оборотним і може тривати кілька років.
періодично відмічають почервоніння і відчуття різання в очах. При роботі зблизька у дитини швидко з’являється головний біль, а при переведенні зору на віддалені предмети відмічається розмитість контурів та відсутність чіткості зображення.

Як виявити спазм акомодації у дитини

Перш за все, слід прислухатися до слів дитини і бути спостережливим. Якщо учень виконує уроки при поганому освітленні, підносить книгу ближче ніж 30-35 см до очей та годинами проводить за комп’ютером слід обов’язково перевірити зір у дитячого офтальмолога. Орієнтовно визначити гостроту зору можна в домашніх умовах за допомогою зменшеного варіанту таблиці Сівцева (таблиця на якій окуліст показує букви). Для точнішої діагностики даної патології окулісти використовують додаткові методи обстеження (візіометрію, визначення рефракції), які дозволяють точно встановити діагноз – спазм акомодації. Діагностика у дорослих потребує використання тільки інструментальних методів дослідження в зв’язку з інволютивними змінами в організмі.

Спазм акомодації - лікування

Неодмінним і ключовим елементом є зменшення навантаження на орган зору. Слід забезпечити правильне і достатнє освітлення робочого місця дитини чи дорослого, підібрати стіл відповідно до зросту людини, обмежити час роботи зблизька. Достатньо часу слід приділити прогулянкам на природі та заняттям спортом. При виявленні у дитини сколіозу чи неправильної постави призначають курс масажу на відповідну ділянку спини.
Вправи для очей є невідємним елементом лікування, в першу чергу, для дітей. Окремо розроблені схеми вправ на комп’ютері. Механізм дії вправ пояснюється тренуванням м’язів очного яблука, а також змінами кривизни кришталика. Американський офтальмолог Бейтс на початку ХХ століття вперше обґрунтував важливість вправ для очей, висунувши свою теорію. Суть цієї теорії полягає в активній участі очних м’язів в процесі акомодації за незначної зміни довжини очного яблука. Актуальність припущення збереглася і до нашого часу, що наочно підтверджують лекції про зір російського дослідника Жданова. У дітей ефект від правильного виконання вправ прослідковується найбільше вже через місяць інтенсивних тренувань.
З медикаментозних препаратів використовують вітамінні комплекси з лютеїном, які сприяють покращенню обміну в тканинах кришталика. Цей препарат особливо знадобиться для дорослих. Розширення зіниці викликають мідріатики (наприклад атропін), які шляхом розслаблення циліарного м’язу тимчасово усувають спазм. Препарат випускається у вигляді очних крапель і застосовується одноразово на ніч терміном від тижня - до 30 днів. Він допомагає на деякий час покращити зір і усунути спазм акомодації. Атропін виписується в рецепті. Проте його можна замінити аналогом – тропікамідом, котрий не потребує виписаного рецептурного бланку.
Ефективність лікування забезпечується також відносно новим методом – лазеротерапією. Найкращі результати спостерігають у дітей з не задавненими формами спазму акомодації. Для дорослих більш прийнятним може виявитися метод із застосуванням унікальних контактних лінз Paragon CRT 100. Сутність методики полягає в наступному: дорослий на ніч одягає лінзи і спить з ними цілу ніч; зранку лінзи знімають і відразу відчувають якісні зміни: гострота зору зростає майже до 100%, що зберігається без лінз приблизно до вечора. Лінзи виготовлені зі спеціального синтетичного матеріалу, який мінімізує можливість виникнення кон’юнктивіту в порівнянні зі звичайними коректорами зору. Протипоказами до їх використання є синдром сухого ока, запальні захворювання рогівки і повік, внутрішня патологія ока. Ціна лінз є досить високою тому метод поки не набув значного поширення.

Профілактика

Лікувати спазм акомодації завжди важче ніж проводити його профілактику. Тому профілактичні заходи для дітей і дорослих слід проводити завжди коли прогнозується значне навантаження на зір. Необхідно забезпечити достатнє освітлення в домі, під час роботи за комп’ютером робити перерви на 10 хв через кожну годину роботи, раціонально харчуватися і займатися спортом.


Немає коментарів :

Дописати коментар