Лікування гранатом (доповнення)

Білі перетинки, що розділяють зерна граната, не викидайте - вони допомагають позбутися стану тривоги, збудження, безсоння.
Гранатовий сік вживають як за­спокійливий засіб, застосовують, для тампонів і примочок при ге­морої, при хворобах горла, а варе­ний з медом — для лікування полі­пів у носі.
Сік часто вживають як засіб, що м'яко тонізує, підвищуючи пра­цездатність, тобто він корисний і здоровим людям. За умови регу­лярного вживання знижується кров'яний тиск, він допомагає при недокрів'ї та ракових захворюваннях, його застосовують при гіпертонічних кризах.
Соком успішно лікують опіки. Розведеним кип'яченою водою соком (1:10—15) змочують площу опіку, потім присипають уражену ділянку порошком із сухого навколоплідника (стінка всередині плоду рослини, навколо зернят) і залишають відкритим. На обпа­леній поверхні створюється кірка, під якою швидко йде загоєння без нагноєння та ускладнень. Цей спосіб лікування опіків клінічно перевірений на багатьох хворих.
Гранатовий сік, зварений з ме­дом до стану мазі, використовує­ться як очні краплі й усуває жовтизну в білках та гнійні утворення. Та ж мазь допомагає від висипки, що з'являється на яснах.
  1. При схильності до набряків, при застої жовчі: як сечогінний та жовчогінний засіб бажано вжива­ти по 80 мл гранатового соку.
  2. При цукровому діабеті пити по 100-200 мл соку фаната з 1 сто­ловою ложкою меду 3 рази на день. Рекомендується вживати в їжу плоди кислих і кисло-солодких сортів.
  3. При цинзі, лихоманці, запале­ннях шлунка й кишечника та як освіжаючий напій вживають по 50 мл соку плодів граната 4 рази на день за 20 хвилин до їди.
  4. При порушенні менструально­го циклу: щоб змусити яєчники виробляти гормони естрогени в чіткій відповідності з місячним графіком, у перші 7-10 днів кож­ного циклу (якщо він збився, то в перші 7-10 днів місяця) слід ви­пивати по склянці гранатового соку.
  5. При підвищеній температурі, нежиті, болю в горлі: рекоменду­ється випити склянку
    гранатового соку (можна додати меду за сма­ком або змішати із солодким яб­лучним чи морквяним соком).
  6. Насіння плодів граната має гормонотропну дію, тому зерна кори­сно з'їдати разом з кісточками. У висушених кісточках містяться олії, які відновлюють гормональ­ний баланс в організмі. При гор­мональних порушеннях вживан­ня гранатових кісточок сприяє го­рмональній активності, віднов­лює гормональний баланс в ор­ганізмі, знімає біль голови, підви­щений тиск і дратівливість в клі­мактеричний період. Чоловікам і жінкам, які мають гормональні порушення, а також незадоволені своїми сексуальними можливос­тями, дуже радимо скористатися цілющими властивостями гра­натів. Зміни на краще гарантують­ся.
  7. Висушені кісточки корисні при важкому перебігу клімаксу. І не тільки жінкам. Чоловіки в певно­му віці теж можуть перевірити цей рецепт на собі. Для цього можна щодня з'їдати половинку граната або випивати склянку розбавле­ного водою гранатового соку з кісточками.
  8. Білі перетинки, що розділяють зерна граната, не викидайте — сушіть і додавайте їх в чай. Вони допомагають врівноважити нерво­ву систему, зняти тривогу, збудже­ння, позбавлять безсоння.
  9. Підсмажене насіння граната в суміші з насінням опійного маку вважають досить ефективним за­собом при дизентерії, проносах, кашлі.
  10. Насіння плодів у суміші з медом застосовують у вигляді мазі при за­паленні нігтьового ложа, гнійних виразках, хворобах вуха й носа — 1 столову ложку сухого насіння подрібнити в млинку для кави, змішати з 1 столовою ложкою меду, ретельно розтерти. Мазь до­помагає при зубному болі та болі у вухах. Це добра мазь для внут­рішнього вуха.
  11. Настій насіння застосовують при набряках, жовтяниці та як засіб, що збуджує апетит. 1 столо­ву ложку подрібненого насіння залити 1 склянкою окропу, на­стоювати 2 години, процідити й вживати по 1-2 столові ложки 3-4 рази на день до їди. Його за­стосовують для полоскання горла при ангіні.
  12. Шкірка плодів використовуєть­ся як в'яжучий та глистогінний засіб, що обумовлено наявністю алкалоїдів і дубильних речовин. Поліфеноли шкірки ефективно пригнічують ріст дизентерійної палички.
  13. При кровотечі ясен: змішати в рівних частинах (за вагою) шкірку плодів граната, коріння живоко­сту, траву горця перцевого, квітки календули й ромашки аптечної. Столову ложку суміші залити 2 склянками води, варити в закри­тому посуді на слабкому вогні 5 хвилин, настоювати, закутав­ши, 2 години, процідити. Вико­ристовувати для полоскань поро­жнини рота 5 разів на день. Курс лікування - 10 днів.
  14. При нежиті змішати в частинах (за вагою) порошки: шкірки пло­дів граната — 1, кори верби білої — 1,5, кори дуба — 0,5. Столову лож­ку суміші залити 250 мл окропу, настоювати в закритому посуді на киплячій водяній бані 15 хвилин, охолодити при кімнатній темпе­ратурі 45 хвилин, процідити. Вжи­вати по 60 мл 3-4 рази на день пе­ред їдою. Настій має в'яжучу дію, тому рекомендується в цей день їсти більше овочів і фруктів.
  15. При кишковому розладі: 3 сто­лові ложки гранатових шкірок за­лити склянкою окропу в емальованій каструлі та нагрівати півго­дини під кришкою на повільному вогні охолодити, процідити, осявати по 0,25 склянки 3 — 4 на день. 
  16. При гострому ентериті (запа­ленні тонкої кишки) вживати 3 рази на день до їди 1-2 чайні ло­жки відвару зі шкірки плодів гра­ната: 5 г подрібненої в порошок шкірки на 100 мл води.
  17. При хронічному кашлі викори­стовують настій шкірки граната: 1 столову ложку шкірки граната за­варити 1 склянкою окропу в закритій ємності. Настоювати шкір­ку піц кришкою, поки вода не завариться в рожевий колір. Пити теплим протягом дня по 1 склян­ці.
  18. Застосування при шкірних зах­ворюваннях: при жирній шкірі, вуграх або гнійних висипах кори­сна маска зі суміші злегка під­смаженої товченої шкірки грана­та з вершковим маслом або олив­ковою олією. Зберігати в холодильнику й наносити на шкіру не частіше 2 разів на тиждень.
  19. При запальних і ранозагоюваль­них (тріщини, подряпини, опіки) процесах добре допомагає відвар зі шкірки плодів: 5 г подрібненої шкірки заварюють 100 мл води, проціджують і вживають по 1 — 2 чайні ложки до їди 3 рази на день. Цілющу властивість має і олія зі шкірки граната. Щоб її приготува­ти, потрібно заповнити чверть ба­ночки шкіркою, залити оливко­вою олією і 2 тижні настоювати в прохолодному темному місці, після чого олія готова до вживан­ня. Пошкоджене місце потрібно змащувати перед сном. Прискорює загоєння навіть ве­ликих ран така настоянка: столову ложку порошку шкірки плодів граната залити 100 г спирту, настояти 7 днів, періодично струшувати і процідити. Настоянку змішати в рівних частинах за об'ємом з водою і гліцерином. Змащувати рани.
  20. Олія гранатових кісточок — ефективна пом'якшувальна речо­вина і неймовірно багата антиок­сидантами. Також діє як проти­запальний засіб. Олія гранатових кісточок є чудовим засобом для догляду за сухою шкірою і шкірою в стадіях зрілості й старіння, оскільки робить її еластичнішою, підтягує шкірні тканини та змен­шує зморшки. Ця олія здатна поліпшити колір обличчя, зроби­ти шкіру гладкою і наситити її не­обхідними речовинами. Вона та­кож має регенеруючі властивості. Здатна допомогти загоєнню уш­коджень шкіри, зняти шкірні за­палення.
  21. Будьте уважні! Шкірка граната містить невелику кількість дуже отруйних речовин — алкалоїдів. Ніколи не слід перевищувати до­зування відварів, інакше гаранто­вані підвищення тиску, запамо­рочення, погіршення зору й судо­ми. Крім того, органічні кислоти соку граната можуть зруйнувати зубну емаль. Тому завжди розба­вляйте сік водою. Сік граната про­типоказаний при гострому неф­риті та гепатиті, панкреатиті, га­стриті з підвищеною кислотністю шлункового соку, виразці шлун­ку. Вживання плодів граната вва­жається шкідливим для осіб з хронічними закрепами, при ная­вності геморою. Закреп, що вини­кає після соку граната, сприяє кровотечі після акту дефекації.
  22. Гранатовий сік також непоганий косметичний засіб. Його мо­жна використовувати як
    лосьйон при жирній, пористій шкірі. Омолоджуючу дію на шкіру забе­зпечують кислоти, що містяться в соку. Сік граната, завдяки своє­му унікальному вітамінному скла­ду, надає хорошу косметичну дію на шкіру як маски для обличчя. Найпростіша маска підійде для будь-якого типу шкіри. Змішайте 1 чайну ложку соку граната і 1 ча­йну ложку сметани. Нанесіть суміш на обличчя на 10—15 хви­лин, після чого змийте теплою во­дою.
  23. Гранатові маски активно засто­совуються в косметології для зни­щення пігментних плям, весня­нок, вугрів, відбілювання облич­чя, зміцнення нігтів і росту волос­ся. Гранатовий сік здатний приш­видшити обмін речовин, а змішаний зі сметаною в пропорції 1:3 при щоденному використанні наситить шкіру обличчя і збереже її молодість.
  24. Суміш гранатового соку та солі — очищувальний скраб для облич­чя. Він ефективно допомагає бо­ротися з висипом вугрів. При жирній шкірі, вуграх або гнійних виси­паннях — часто це буває у під­літків, і це велика проблема та тра­гедія — добре зробити маску з подрібненої і злегка підсмаженої шкірки граната з маслом або оли­вковою олією, додавши в суміш кілька крапель гранатового соку. Зберігайте суміш в холодильнику і наносіть на шкіру не частіше 2 ра­зів на тиждень.
Можна додати сік граната й у воду при полосканні волосся після миття — кислоти нейтралізують залишки шампуню, а волосся на­буває блиску. Якщо використову­вати для полоскання волосся від­вар гранатової шкірки із цибулею (у 2 л води заварити по жмені цибулиння і гранатової шкірки), во­лосся буде відтінювати темним золотом.
Насіння плодів граната широко використовується і в свіжому виг­ляді, і як приправа до різних страв і соусів.
При купівлі гранатів слід ви­бирати великі, блискучі плоди, важкі для свого розміру. Вони не повинні мати пошкоджень і бути коричневими на кінці. Цілі фрукти можна зберігати в прохолодному, сухому й добре провітрюваному місці протя­гом 1-2 місяців. Плоди грана­та можна заморозити на досить тривалий час. Для цього потріб­но просто покласти цілий фрукт в щільний пакет для за­морозки і зберігати. Рубінові насіннячка також можна замо­рожувати в щільно закритому мішку рік. Свіжий гранатовий сік можна зберігати в холоди­льнику 2-3 дні.

Немає коментарів :

Дописати коментар