Що необхідно знати діабетику. Поради для хворого на діабет

Цукровий діабет - хвороба, що ставить високі вимоги до хворих, які хочуть жити і відчувати себе нормально. До того ж це дорога хвороба. Хоча діабетикам відпускають безкоштовно інсулін, шприци та цукрознижуючі препарати (а в деяких країнах - глюкометри), багато діабетик повинен купувати самотужки для тих же глюкометрів, вельми дорогі і ліки, які оберігають від діабетичних ускладнень і головне - продукти. Діабетик не може наїдатися хлібом і кашами, йому необхідні м'ясо, риба, молочні продукти, овочі і деякі види фруктів. Все це коштує значно дорожче хліба.

Що необхідно знати для хворого на цукровий діабет

Відвернемося від фінансових проблем і звернемося до знань. Знання та навички - насамперед; їх не можна замінити грошима, і тільки знання дозволять вам відчувати себе в будь-якій ситуації якщо не вільно, то хоча б впевнено. Перерахуємо необхідний вам комплекс умінь і навичок по пунктах, орієнтуючись в першу чергу на хворих, які отримують інсулін:
1. Вам необхідно мати уявлення про характер вашого захворювання і про його можливі наслідки. З метою детального вивчення вам вкрай корисно пройти навчання в діабетичному центрі. Якщо такої можливості немає, вам варто хоча б один-два рази лягти в лікарню для обстеження і поспілкуватися з лікарями-ендокринологами, отримавши від них максимум корисних знань.
2. Необхідно розбиратися в лікарських препаратах, які ми розіб'ємо на наступні групи:
  • різні види інсулінів - для хворих на цукровий діабет I типу;
  • різні цукрознижувальні препарати - для хворих на діабет II типу;
  • ліки, що оберігають від хронічних ускладнень (в першу чергу - судин очей, нирок і ніг);
  • вітаміни та мінеральні речовини.

Ви повинні володіти методикою застосування всіх цих засобів, знати, який інсулін підходить вам найкраще, куди і як необхідно його вводити. Пацієнт повинен постійно пам'ятати про наслідки нестачі або передозування інсуліну і робити ін'єкції з акуратністю. Ви повинні володіти інформацією про різні методики використання інсуліну.
3. Хворі повинні дотримуватися чіткого розкладу введення інсуліну або прийому таблеток і споживання  їжі - в сенсі часу прийому, кількості та її складу. Всі неординарні ситуації, що порушують ваш звичайний режим (далека поїздка, візит в гості чи в театр, фізичне навантаження), повинні бути заздалегідь обдумані і сплановані. У всіх цих випадках ви повинні чітко уявляти, де ви приймете таблетку або зробите укол, де і що з'їсте. Діабетики, що знаходяться на інсуліні, повинні постійно носити з собою їжу для запобігання гіпоглікемії.
Склад цієї «харчової аптечки» такий:
  • десять шматочків цукру;
  • пляшка лимонаду (пепсі, фанта і т.д.) або солодкого;
  • чаю ємністю 0,5 літра;
  • одне-два яблука;
  • солодке печиво 150-200 грам;
  • бутерброди на чорному хлібі - не менше двох.

Заповіді діабетика:
1. діабетик, який отримує інсулін зовні, ніколи не має бути голодним; для такого пацієнта голод - ознаки гіпоглікемії, тобто вкрай небезпечно!
Діабетикам не рекомендується переїдати; він має враховувати спожите – як кількість, так і здатність продуктів підвищувати цукор крові.
2. Ви повинні розбиратися у властивостях продуктів, знати, які з них містять більше вуглеводів, а які - більше білків, жирів і баластної клітковини. Хворі повинні знати, з якою швидкістю той чи інший продукт підвищує рівень глюкози в крові і як цей процес залежить від консистенції продукту і його температури (для порівняння: чистий цукор, теплий лимонад, яблуко, морозиво, холодне молоко, шматок чорного хліба, капуста). 
Ви повинні вміти користуватися цукрозамінниками і готувати спеціальні діабетичні страви. Нарешті найголовніше: ви повинні дотримуватися дієти і вміти перераховувати все з'їдене в умовні хлібні одиниці (ХО) або в кілокалорії за таблицями. Відзначимо, що дієта для діабетиків II типу дуже строга, але для хворих, які отримують інсулін, вона наближається до нормального складу харчування - звичайно, за винятком цукру і цукровмісних продуктів.
3. Ви повинні ретельно планувати будь-які фізичні навантаження, починаючи від легких (невелике прибирання квартири, прогулянка на 2-3 кілометри) до важких - перенесення ваги протягом трьох-чотирьох годин, інтенсивні заняття спортом тощо. Фізичні навантаження при діабеті абсолютно необхідні, тому що вони підтримують тонус організму і знижують цукор в крові, але ці навантаження повинні бути легкими або середніми, а не важкими. При фізичних вправах вельми непросто погодити три фактори, що визначають ваше самопочуття: дозу інсуліну, кількість і якість їжі, час та інтенсивність навантаження. Відзначимо, що при фізичних навантаженнях ризик гіпоглікемії зростає.
4. Вам необхідно оволодіти навичками контролю цукрового діабету - і насамперед навчитися користуватися глюкометром, а також смужками, що дозволяють визначити вміст цукру в сечі і крові. Останній аналіз найнадійніше здійснюється за допомогою глюкометра і є вельми простою процедурою. Вам потрібно контролювати свою вагу, а для цього необхідні підлогові ваги. Вкрай бажано стежити за тиском крові, особливо для гіпертоніків; необхідні для цього прилади (тонометри) є в аптеках - так само, як і глюкометри. 
Нарешті, вам необхідно вести щоденник, зазначаючи в ньому цілий ряд обставин:
дозу інсуліну;
  • час і склад кожного прийому їжі, перерахунок з'їденого в хлібні одиниці (зрозуміло, в той день, коли ви проводите аналізи);
  • час аналізу і значення глюкози в крові, виміряний за допомогою глюкометра, ваша вага і кров'яний тиск;
  • прийоми ліків і вітамінів, що оберігають від хронічних діабетичних ускладнень - що саме приймалося, коли і в якій дозі;
  • гострі діабетичні ускладнення (гіперглікемія і гіпоглікемія), які трапилися з вами, а також аналіз їх причин.

5. Ви повинні мати уявлення про гострі і хронічні ускладнення, які розвиваються при діабеті - насамперед про те, як купірувати («гасити») гіпоглікемію. Вам необхідно представляти механізми цих процесів. Також слід пам'ятати, що: гіпоглікемія розвивається за лічені хвилини і якщо не прийняти невідкладних заходів, то діабетик втрачає свідомість чи гине, або перетворюється на каліку. Знепритомнілий пацієнт абсолютно безпорадний; він не може проковтнути цукор або солодку воду, і єдиним шляхом до порятунку є ін'єкції глюкози у вену або введення препарату - глюкагон (проте поки що глюкагон в нашій країні не є таким широкодоступним). Про ці обставини повинні знати ваші близькі. Їм теж слід знати особливості змін вашого стану здоровя, щоб вони могли надати допомогу в критичній ситуації.
Що стосується хронічних ускладнень, які розвиваються роками і десятиліттями, то за ними необхідний постійний контроль. Він включає огляд у лікарів-фахівців і виконання їх приписів. Вас повинні оглядати: окуліст, що спеціалізується в області діабетичних ускладнень очей (огляд не рідше одного разу на рік, коли ще немає скарг); лікар-подіатр, фахівець з хвороб ступень ніг, і, при необхідності, судинний хірург - вони дають висновок про стан ваших ніг (огляд не рідше одного разу на рік); нефролог, фахівець із захворювань нирок (огляд при необхідності); дерматолог і зубний лікар (огляд при необхідності).
Крім того, необхідно вимірювати артеріальний тиск при кожному візиті до лікаря і робити щорічні аналізи: проба Реберга та аналіз крові на холестерин (в тому випадку, якщо дані показники в межах норми). Якщо тиск крові високий, необхідно мати апарат для вимірювання тиску і контролювати його регулярно.
Турбота про себе і своє здоров'я - необхідний елемент культури, і ви повинні виділити для цього час. Скажімо, за рахунок телевізора, або - як це не сумно - вечірки з друзями. Що стосується рутинних процедур - введення інсуліну, прийому таблеток, аналізів за допомогою глюкометра - то вони віднімають не більше п'ятнадцяти хвилин в день. На практиці все виявляється не настільки вже трудомістким. Крім того, є ще один, вирішальний аргумент: «хочете жити – вчіться!»

Додатково:
  • ХО - хлібна одиниця, умовний еквівалент, в який перераховуються всі продукти, що містять вуглеводи. 1 ХО дорівнює 12 грамам вуглеводів, або 25 грамам чорного хліба (підвищує цукор крові приблизно на 1,8 ммоль/л).
  • Глюкометр - прилад, призначений для визначення рівня цукру в крові в домашніх умовах.
  • Купірування гіпоглікемії - швидке підвищення рівня цукру з метою запобігти розвитку гіпоглікемії. Зазвичай для цього достатньо з'їсти п'ять-шість шматків цукру; при втраті свідомості в вену вводять глюкозу. Можливо також введення у вену або внутрішньом'язово спеціального препарату глюкагону. Цей гормональний препарат продається в наборі, де є також шприц і рідина для розведення препарату. Його можуть ввести родичі або інші особи внутрішньом'язово або підшкірно ще до приїзду лікаря.

Немає коментарів :

Дописати коментар