Алергія: види і типові ознаки

Алергія - це патологічна реакція імунної системи після контакту з чу­жорідною речовиною — алергеном. Потрапляння в організм алергену викликає у відповідь реакцію, яка може розвинутися за 15-20 хвилин (гіперчутливість негайного типу) або через 1 — 2 доби (гіперчутливість сповільненого типу).
Серед факторів, які викликають алергію, погіршення роботи печінки, підшлункової залози, надниркових залоз, ендокринних залоз, особливо щитоподібної, кишківника, а також негативні емоції.
Залежно від особливостей імунної реакції та типу алергену виділяють три основні категорії алергічних захворю­вань — харчова (внутрішня) алергія, дихальна й контактна.

Харчова алергія

Харчова алергія (внутрішня) пов'я­зана з вживанням певних продуктів, а також ліків, що провокують реакцію гіперчутливості. Алергеном може ви­явитися майже будь-яка їжа, проте найчастіше причинами алергічних ре­акцій є коров'яче молоко, яєчний білок, шоколад, риба й молюски, арахіс і лісові горіхи, яблука (крім сортів із зеленим забарвленням), по­луниці та суниці, томати та ін. У цих продуктах є гістамін або речовини, що спричиняють його вивільнення з тка­нин організму. Саме через підви­щення рівня гістаміну й "вмикається" алергічна реакція.
Харчова алергія виникає нерідко, коли кислотність шлункового соку знижена. Основна ознака харчової алергії - свербіння м'якого під­небіння, шиї, грудей, спини, живота, рук і ніг. З'являється висип на шкірі, набрякає обличчя, зокрема повіки, вушні раковини. Через набряк голо­сових зв'язок голос стає хриплим, стаються напади ядухи. До типових симптомів харчової алергії належить дисфункція кишечника (пронос, закреп, блювання, нудота, епізодичний біль у животі, порушення перетравлю­вання основних харчових продуктів). Найчастіше підвищена чутливість ро­звивається до білкових продуктів (мо­локо, яйця, шоколад, горіхи), цитру­сових, зрідка до жирів і вуглеводів.
Клінічні прояви внутрішньої алергії можуть бути різного ступеня тяжкості (від діареї та кропив'янки до набря­ку Квінке й анафілактичного шоку (унаслідок укусів бджіл, мурашок). Найважчою формою негайної алер­гічної реакції загального типу є ана­філактичний шок. Він розвивається після введення антибіотиків, суль­фаніламідних препаратів, гамма-глобуліну, сироваток, вакцин, а також після укусів комах, наприклад бджо­ли, оси, і від холоду. У хворого вини­кають відчуття стиснення в грудях, жару в усьому тілі, біль у животі. Нас­тає запаморочення, з'являється свер­біж шкіри. У тяжких випадках хворий непритомніє, різко знижується ар­теріальний тиск. Кінцівки стають хо­лодними, пульс не прослуховується, зіниці розширені, не реагують на світло, з'являються судоми, може бути мимовільне виділення сечі та калу.
Дуже небезпечна холодова алергія. Хворому з холодовою алергією треба не переохолоджуватися, купаючись у річці або в морі (навіть улітку), бо у воді може розвинутися шок.

Дихальна алергія

Дихальну алергію провокують ре­човини, що їх вдихають разом із повітрям (хатній пил, пилок рослин, ефірні олії, частинки шерсті та лупи домашніх тварин, спори плісеневих грибків та ін.). Цей тип алергії вира­жається різноманітними розладами дихальної системи: риніт, чхання, утруднене дихання, напади брон­хіальної астми тощо. Установлено, що вдихання запаху продукту, який є харчовим алергеном (наприклад, риби), в окремих випадках викликає астматичні напади..
Алергічний риніт найчастіше буває в дітей і молодих жінок. Нежить звичайно з'являється раптово, супроводжується чхан­ням, дихання через ніс утрудне­не. Алергічний риніт часто поєднується з алергічним кон'юнк­тивітом, виникають відчуття різі в очах, сльозотеча, світлобоязнь. Сезонний алергічний кон'юнк­тивіт починається раптово в пе­ріод масового цвітіння рослин. Хворі скаржаться на відчуття стороннього тіла в очах, сильне свербіння.
Отруйні токсини виходять з ор­ганізму звичними каналами, як, наприклад, через шкіру. Так утворюються екземи, псоріаз та інші шкірні проблеми. Або в лю­дини постійний нежить, що є проявом звільнення організму від токсинів. Наступні ознаки на­явності токсинів — біль голови та безсоння.
Підвищений рівень токсинів в організмі є важливою причиною низки алергій, тому багато хто стає алергіком у старшому віці, коли організм переповнений то­ксинами (те саме стосується й немовлят, яких від народження годують штучними сумішами, а потім перевареним молоком). Таке ж явище є наслідком хро­нічної втоми, та душевної триво­ги — стани, більш притаманн людям старшого віку.

Контактна алергія

Контактна алергія пов'яза­на з безпосереднім впливом на шкіру рослин, металів, хі­мічних речовин (мийні засо­би, косметика), тканин, хо­лоду. Збудники інфекційних хвороб і деякі грибки також викликають алергічні проце­си при туберкульозі, мікозах та інших шкірних ураженнях.
Набряк Квінке — місцевий набряк, що швидко розвива­ється на окремих ділянках тіла. З'являється на губах, у вушних раковинах, на очах, зовнішніх статевих органах. Шкіра стає напруженою, проте її колір і температура не змінюються. Набряклість зберігається кілька годин, інколи діб. Набряк Квінке має хронічний перебіг. Для життя він небезпеки не ста­новить, проте локалізація має важливе значення для прогнозування і закінчення хвороби. У випадку набряку гортані виникає її стеноз, у кишечнику — симптоми частко­вої кишкової непрохідності.
Відомі лікарі-інфекціоністи підтверджують документаль­но, що всі види алергій мають одне джерело розвитку хворо­би — гельмінти (глисти). І алергія найчастіше вражає тих людей, які живуть в квар­тирах або в будинках з кішка­ми, собаками, пташками, хо­м'ячками й іншими тваринка­ми. Нерідко бувають такі ви­падки у дітей, що народились від батьків, які в дитинстві жили поряд із котами й соба­чками. Видовий склад пара­зитів, які викликають алер­гію, як правило, дуже поши­рений. Стан хворої людини, який називають у сучасній медицині алергією, відомий
Треба знати, що симтоми алергії, незалежно від її типу, посилюються спиртним і стресами, а в ряді випадків алергічні напади безпосеред­ньо пов'язані з психікою. Ва­жливо знати, що паразити дуже люблять алкоголь, нар­котики, нікотин і т. ін.
Алергійні реакції є відобра­женням патологічного стану імунітету. Високий ступінь алергійної реактивності поє­днується з імунодефіцитом.
Найважливіша зміна у стилі життя алергіка — звести до мінімуму контакт з алергеном або, що важливо, але не завж­ди можливо, цілковито уне­можливити його. Звичайно, проти деяких чинників прос­то неможливо боротися, нап­риклад, з тим же пилком, але ми все-таки можемо дещо і зробити, щоб наш дім став надійним притулком.
Якщо алергічну реакцію зу­мовлюють речовини, що пот­рапляють у житло з повітрям, І є сенс установити кондиціонер із фільтрами для очищення повітря.
Пилові кліщі також люблять оселятися в подушках і мат­рацах, тому найкращий варіант — постільна білизна з таких матеріалів і наповнювачів, які добре переносять прання. Не подобається кліщам і щоденне провітрювання пос­телі під прямими сонячними променями.
Щоб запобігти появі цвілі, звертайте особливу увагу на ті місця, де підвищений рівень вологості, — ванну, підвал і інші Знизити рівень вологості допо­можуть осушувані повітря, а для боротьби із цвіллю у ванні мож­на використовувати мийні роз­чини з фунгіцидами.

Немає коментарів :

Дописати коментар