Користь і шкода чорниці. Чорниця для зору. Народні рецепти

Кажуть, що чорниця, сиза невелика ягода, надзвичайно корисна для нашого організму. Чи так це? Які вітаміни і мікроелементи вона містить? Як краще вживати? Яка користь і шкода чорниці? І як нею лікуватися? Про це наступна стаття.

Загальна інформація

Чорниця росте чагарником. Вона зустрічається в заболочених місцях, на торфовищах, скелях і хвойних лісах. Плоди чорниці - це ягоди темно-синього кольору. Рослина не боїться суворого клімату, навпаки, в таких умовах його ягоди стають ще більшими і корисними. Стиглі плоди вживають у свіжому вигляді, сушать на зиму, готують соки та інші напої, повидло, варення і так далі. Чорниця має широке поширення у жителів півночі України - з неї часто п'ють чай при застуді, кашлі і головному болю. В давнину чорницю використовували як оберіг дому та клали під поріг, щоб не змогли зайти лихі люди.

Склад

Ягода складається на вісімдесят чотири відсотки з води, на дванадцять з половиною - з вуглеводів, і на три з половиною відсотки - з мінералів, білків, жирів і клітковини. А вже вітамінів і мікроелементів у ній - хоч відбавляй! У чорниці є дубильні речовини, пектини, велика кількість вітамінів А, В1, В2, В5, В6, В9 і С, а також калію, ніацину, натрію, фосфору, магнію і кальцію. Крім цього, в ягоді містяться такі мікроелементи, як мідь, залізо, марганець, селен, цинк та інші. Всі свої властивості вона прекрасно зберігає в замороженому вигляді. Такий багатий склад, безумовно, говорить про велику цінність ягоди. Нижче розглядаються користь і шкода чорниці, її плоди і листя, а також застосування в кулінарії і медицині.

Поради щодо вживання

Якщо влітку є свіжі ягоди, організм отримає максимальну кількість корисних речовин від чорниці. У сушеному вигляді більшість вітамінів також зберігається. Листя рослини найкраще збирати в період цвітіння. Плоди збирають у ранковий або вечірній час. Потрібно намагатися не пересипати їх з однієї ємності в іншу, так як їх шкірка дуже ніжна і може травмуватися через це. Корисні властивості ягоди найбільше проявлені у свіжому вигляді, на другому місці - сік з неї, на третьому - перетерта чорниця наполовину з цукром. На ринку слід звертати увагу на колір - щоб він був однорідним і мав сизий наліт, а також на розмір - чим більший, тим краще і на сухість ягід.

Корисні властивості в медицині

Завдяки своєму складу, а саме, вітаміну С, таніну і флавоноїдам, чорниця є незамінним помічником у боротьбі зі зниженням гостроти зору. Регулярне вживання цієї ягоди сприятливо впливає на судини сітківки ока, оновлює її і живить. У дрібних капілярах покращується кровотік, знімається втома і напруга в очах. Це і веде до зміцнення зору. Однак немає достовірних даних про те, що ця ягода здатна його відновити повністю при серйозних недугах. У народній медицині чорницю використовують як лікувальний і профілактичний засіб при таких захворюваннях, як діарея, розлад шлунково-кишкового тракту, запалення внутрішніх органів, ревматизм, фарингіт і ангіна. Корисна як чорниця свіжа, так і всілякі настої, що допомагають при виразках, опіках та інших недугах шкіри. При бажанні схуднути жінки сідають на дієти і обов’язково скорочують свій раціон харчування. Це призводить до таких неприємних наслідків, як випадіння волосся, поява висипань на шкірі, ламкість нігтів та інше. Уникнути всіх цих неприємностей можна, якщо на час дієти додавати в раціон чорницю в розумних межах. Не тільки ягоди чорниці можуть принести користь організму в народній медицині. Її листя і пагони мають тонізуючу дію, володіють в’яжучим і антибактеріальним ефектом.

Листя чорниці

Кисло-солодкі темні ягоди є загальновизнаним джерелом всіх вищеназваних вітамінів. Але уваги гідні і листя чорниці, які зазвичай додають в чай. Вони не тільки дарують напою неповторний смак, але і володіють багатьма корисними властивостями. По-перше, це хороший протизапальний засіб. При перших ознаках застуди варто додати листя в чай і людина відразу відчує полегшення. По-друге - це м'який сечогінний засіб. Тому гіпертонікам і бажаючим схуднути можна використовувати листочки у складі трав'яного збору, але не зловживати. Так само, як і ягоди, листя чорниці використовують для поліпшення стану судин при захворюванні очей. Ці листочки входять в трав'яний склад загальнозміцнюючих та кардіотонічних зборів. Тому для любителів фітнесу, а особливо для новачків, рекомендується їх пити. У комплексі з іншими травами і препаратами листя можна використовувати при лікуванні циститу і уретриту. В цілому відвар допоможе в процесі травлення, а іноді навіть при харчових отруєннях. Чай з листям може служити засобом профілактики цинги, авітамінозу і зниження імунітету. При шкірних захворюваннях кашку з листя прикладають до ураженої ділянки - у місці гнійників, фурункулів, прищів і так далі, а теплі ванни загалом допоможуть шкірі.
При акне можна приготувати спиртову настоянку з листя і горілки (яку тримають два тижні в темному місці) і потім протирають нею обличчя. Відвар з листя здатний знизити артеріальний тиск, якщо він підвищений, зменшити рівень глюкози (на початкових стадіях попереджає навіть розвиток цукрового діабету). Крім того, він допомагає при стоматиті, опіках, виразках і екземі, полегшує біль при подагрі. У Болгарії спиртовою настоянкою з листя лікують навіть шлункові захворювання.

Шкода

Незважаючи на всі безперечні переваги, не всім людям показано вживання цієї ягоди. Виділяють як корисні, так і шкідливі властивості чорниці. Наприклад, якщо людина страждає сечокам'яною хворобою, їй не слід її їсти. Крім того, відомі випадки алергічної реакції. Тому не варто зловживати нею і поїдати у великій кількості, тим більше що останнє може призвести навіть до закрепу. Також чорниця протипоказана тим, у кого є захворювання підшлункової залози. Що стосується листя, то самі по собі шкоди вони завдати не можуть. А ось неякісна куплена сировина і використання листя без знання технології здатні нашкодити. При схудненні не можна використовувати кілька діуретиків одночасно, навіть якщо всі вони рослинного походження. Це може стати причиною хронічної втоми, зниження тиску і порушення водно-сольового балансу. Якщо починається алергічна реакція, то чорниця не повинна вживатися. Відгуки про шкоду, заподіяну застосуванням ягоди або листя, дуже нечисленні, але, тим не менш, такі випадки відомі.

Зберігання

Її зберігають так само, як і інші плоди. У холодильнику зберігання допустимо, але нетривалий час. Чим раніше чорниця буде спожита, тим краще.

Застосування

З ягід часто варять киселі, компоти, роблять морси і варення. Її додають в пироги, запіканки і торти. Екстракти чорниці нерідко входять до складу біологічно активних добавок - БАДів. Тут варто підкреслити, що, незважаючи на широку рекламу цих препаратів, багато чого не відповідає дійсності. Наприклад, у людей внаслідок рекламування склалося враження, що чорниця для зору є незамінними ліками. Однак це зовсім не так. Ягода добре знімає втому і зміцнює судини, але зовсім не лікує серйозні захворювання очей. Тим не менш, в народній медицині її часто використовують в якості не тільки профілактичного, але й лікувального засобу, що допомагає при різних недугах.

Чорниця: лікувальні властивості

Ось кілька простих рецептів при різного роду недугах.
Від порушеного травлення шлунка, закрепу або проносу підійде наступна настойка: беруться дві чайні ложки товченої ягоди; заливаються однією склянкою окропу; залишаються в теплому місці на кілька годин. Приготований засіб потрібно приймати по половині склянки чотири рази на день до їди. Ця настоянка допоможе також при ангіні, пневмонії і туберкульозі. Дітям досить випивати від однієї чайної ложки до чверті склянки за один раз.
При шкірних захворюваннях можна приготувати наступний засіб: ягода вариться і остуджується до кімнатної температури; на проблемні місця прикладаються примочки і компреси з чорниці. Лікувальні властивості чорниці поширюються і на тих, у кого є проблеми з сечостатевої системою. Вищеописані рецепти для них також підійдуть. При ранках допоможе відвар з листя, для якого: листя подрібнюють; чайну ложку заливають склянкою окропу; настоюють півгодини і проціджують. Готовим розчином обробляються ранки до їх зникнення. Незважаючи на те що є як плюси так і мінуси від вживання чорниці, для здоров'я вона, безумовно, має більш позитивне значення. Негативний результат від її вживання може бути лише у алергіків, людей з сечокам'яною хворобою і тих, хто з'їв дуже велику кількість ягід. Для більшості ж людей чорниця є прекрасним джерелом багатьох корисних вітамінів і мікроелементів.

Немає коментарів :

Дописати коментар