Набряк носа без нежиті: причини, симптоми і методи лікування

Виділення соплів і набряклість в носі є дуже неприємними симптомами. Найчастіше вони викликані простудним захворюванням. Але буває і по-іншому. Сьогоднішня стаття розповість вам про те, чому виникає набряк носа без нежиті. Причини захворювання та способи лікування будуть представлені вашій увазі.

Симптоми набряклості в носі 

Людина, що зіткнулася з такою проблемою, не може нормально дихати. Вона втрачає нюх, не здатна відчувати навіть різкі запахи. При сильній набряклості слизової оболонки пацієнту взагалі доводиться дихати ротом. Все це не тільки неприємно, але й досить небезпечно. При тривалому перебуванні в подібному стані пересихають слизові носа, запалюються, на них з'являються тріщини та ерозії. Лікувати цю проблему вже складніше, ніж банальну закладеність. Тому якщо у вас виник набряк носа (без нежиті), причини треба встановити як можна швидше. Зробити це правильно зможе фахівець.

Принцип розвитку набряку

При попаданні на слизову поверхню мікробів і вірусів виникає відповідна захисна реакція. На внутрішній поверхні носа виникає гіперемія, судини розширюються, відзначається почервоніння оболонок. При цьому людина відчуває розбухання і утрудненість дихання. Таким способом організм намагається себе захистити від проникнення інфекції всередину. Найчастіше на цій же стадії у хворого з'являється рясне відділення секрету, просто соплів. Але що означає набряк слизової носа без нежиті? Якщо немає рідких виділень, то можливо кілька варіантів розвитку подій:
  • інфекції немає, а гіперемія виникла внаслідок зовнішнього подразника; 
  • інфекція є, але слизові виділення дуже швидко пересихають;
  • набряк настільки сильний, що густий секрет не може вийти з пазух носа; 
  • є контакт з твердим предметом, який і провокує подразнення. 
Розглянемо, які причини має набряк і як з ним впоратися.

Фізіологічний нежить у новонароджених 

Часто малюки першого року життя страждають від набряклості слизової носа. При цьому симптоми бувають наступними: малюк спить з відкритим ротом, хропе, під час годування заковтує повітря і видає хрюкаючі звуки. У батьків виникає відчуття, що ніс немовляти повний соплів. Але це далеко не так. Навпаки, слизова оболонка дихальних шляхів малюка сильно пересушена. Так часто буває в теплому приміщенні або при недостатній вологості повітря. Сприяє появи кірочок у носі густий слиз, яка залишається у верхніх відділах дихальних шляхів після народження. Нічого страшного в такому стані немає. Але як допомогти дитині? Що робити, якщо з'явився набряк слизової носа у дитини?
Лікування передбачає організацію комфортних умов перебування: вологість повітря більше 50%, температура не більше 22 градусів, рясне пиття і просторий одяг. Крім цього, допустимо використовувати препарати на основі морської води, наприклад «Аквамаріс», «Отривін Море». Вони зволожують поверхню носа, розм'якшують кірочки і при необхідності видаляють хвороботворні мікроорганізми.

Набряк носа при вагітності 

Майбутні мами теж часто стикаються з закладеністю носа. Відбувається це на різних термінах. Клінічно підтверджено, що кожна друга жінка відчуває набряк носа при вагітності. Викликаний він гормональною перебудовою. В цей період в організмі переважає прогестерон. Він надає розслабляючу дію на м'язові тканини. Такому ж ефекту піддається і слизова носа. Судини розширюються. Погіршує ситуацію і той факт, що у майбутніх мам збільшується обсяг циркулюючої крові. Не існує специфічних препаратів для корекції даного стану. Майбутнім мамам зовсім не рекомендується користуватися лікарськими засобами. Тому фахівці дозволяють застосовувати тільки сольові розчини. Вони знімають набряк за рахунок свого складу. Сіль притягує зайву рідину, знижуючи його вміст на слизовій поверхні носа. Якщо закладеність така сильна, що майбутня мама змушена дихати ротом, то лікар може призначити судинозвужувальні ліки. Застосовувати їх самостійно неприпустимо.

Медикаментозний риніт, або як звикають до крапель 

Причини можуть ховатися в невірному використанні судинозвужувальних препаратів. Як відомо, застосовувати їх можна не більше трьох діб. Деякі виробники дозволяють використовувати ліки до 5 днів. Лише поодинокі види медикаментів допускаються застосовувати тиждень або 10 днів. Всі ці обмеження прописані в інструкції. Але далеко не кожен споживач її дотримується. Під час застосування судинозвужувальних складів виникає вплив на слизову оболонку. Судини в ній звужуються, за рахунок чого йде гіперемія і набряклість. Дихання після такої нехитрої маніпуляції відновлюється вже через кілька хвилин. Якщо зневажливо ставитися до рекомендацій лікаря і порад інструкції, то слизова і судини швидко звикнуть до такого «підстьогування» краплями. В результаті людина не зможе нормально дихати без них. Нерідко таких пацієнтів називають «нафтизинозалежними». Позбутися такої проблеми досить важко. Чим довше ви застосовуєте медикаменти, тим більше відчуваєте в них потребу, краплі починають допомагати все менший час: спочатку препарати працюють 6 годин, потім 4 і так далі. Доходить до того, що дихання з їх допомогою не полегшується зовсім. Для корекції цієї патології медики призначають кортикостероїди («Тафен», «Назонекс»). Також призначається регулярне застосування сольових розчинів. Особам з нафтизиновою залежністю судинозвужувальні препарати протипоказані.
Ринофарингіт або "задній нежить"
Людина може відчувати закладеність без нежиті з причини виникнення заднього риніту. Часто з такою проблемою стикаються діти. Батьки відзначають, що спочатку малюк чхав, після чого у нього заклало носик, але соплів як таких немає. При цьому чутно характерне хлюпання при диханні. Якщо лікар проведе огляд пацієнта з такими скаргами, то риноскопія носа покаже задній риніт. Лікар може назвати його ринофарингітом або назофарингітом. При такій патології запалюється слизова носа, але відтік секрету йде не назовні, а всередину. При цьому нерідко відзначається червоне «квітуче» горло. Проблема може ускладнитися бронхітом або пневмонією, так як слиз потрапляє в гортань і нижні відділи дихальних шляхів.
Лікування назофарингіту передбачає використання судинозвужувальних крапель протягом трьох діб (якщо це не протипоказано), обробку носа протизапальними засобами («Піносол», «Хлорофіліпт»), застосування імуномодуляторів («Гриппферон», «Циклоферон»). Якщо доведено приєднання бактеріального нежитю, то призначаються протимікробні склади (переважно на основі амоксициліну).

Новоутворення або присутність чужорідного тіла 

Закладеність і порушення дихання можуть бути симптомами того, що у людини є кіста пазух носа. Це дуже неприємна патологія, так як новоутворення поступово зростає і може зовсім перекрити просвіт для проходження кисню. Лікування даного захворювання проводиться хірургічним шляхом. Попередньо виконується риноскопія носа. Після процедури лікар призначає протизапальні та антигістамінні засоби, можуть бути рекомендовані антибіотики для місцевого використання. Якщо під час дослідження не виявлено поліпу або кісти, в пазухах носа може перебувати чужорідне тіло. З такою проблемою часто стикаються діти. Під час гри малята можуть засунути собі в носик намистину, маленький кульку або іграшку. При цьому слизова поверхню, яка контактує з твердим предметом подразнюється, виникає набряк. У даній ситуації не можна зволікати. Знайте, що самостійно вирішити проблему ви не зможете. Обов'язково зверніться до фахівця для витягання чужорідного предмета з носа.

Травма 

Сильний набряк носа без виділення соплів виникає при пошкодженні тканин. Якщо у вас була травма носа, поле чого ви помітили утруднення дихання, то, швидше за все, є пошкодження. Це необов'язково має бути перелом. Навіть тріщина в носі або пошкодження перегородки проявляються такими симптомами. Зовні це виглядає наступним чином: у людини утруднюється дихання, а потім і зовсім припиняється через ніздрі, слизова оболонка подразнена і має червоний відтінок, є виділення крові з носа, шкіра на обличчі в цієї ділянці почервоніла і стала синюшного. Лікуванням травми носа займається хірург і оториноларинголог.

Немає коментарів :

Дописати коментар