Кропива: лікувальні властивості

У нас, коли чуємо слово "кропива", нерідко вини­кають асоціації з опіками та іншими неприємними відчуттями, які бувають при контакті з цією рослиною.
Однак кропива – це лікувальна трава, що має велику кількість корисних властивостей. Кропиву в народній медицині використовують досить широко. Існує величезна кількість рецептів з кропивою для позбавлення від тих чи інших недуг.
Ця рослина багата різними корисними елементами, такими як магній, кальцій, хлор, натрій, фосфор, цинк, залізо, мідь, селен. У медицині використовують листя кропиви, з якого готують рідкий екстракт, настої і настоянки. Листя містить до 269 мг% вітаміну С, каротин та інші каротиноїди (до 50 мг%), вітаміни групи В і К, мурашину, пантотенову та інші органічні кислоти, 5% хлорофілу, більш як 2% дубильних речовин, камедь, протопорфірин, копропорфірин, ситостерин, глікозид уртицин, фітонциди, кверцетин, кавову, синкумарову та ферулову кислоти.

Дія кропиви на організм

Корисні властивості кропиви досить великі, вона має протиза­пальну, загальнозміцнювальну дію, сприяє згущуванню крові, що корисно при ранах, порізах, виразках.
Кропива також використовує­ться як лікарський засіб при не­докрів'ї, допомагає усунути темні смуги під очима, нормалізує менструаційний цикл, особливо при надмірному місячному (кро­вотечах). А людям із варикозом, тромбофлебітом, атеросклеро­зом, а також тим, у кого занадто густа кров, кропиву вживати не можна, бо це може спровокувати появу тромбів. Не рекомендова­на кропива і вагітним, це може ви­кликати скорочення мускулату­ри матки і привести до передчас­них пологів, а тим майбутнім ма­мам, які потерпають від варикозу і тромбофлебіту, — тим більше.
Також траву застосовують при лікуванні радикуліту, ревматиз­му, при болю в м'язах і хворобах печінки, сечового міхура. Кропи­ва поліпшує роботу серця, стиму­лює вуглеводний і білковий обмін в організмі. Високий вміст каро­тиноїдів сприятливо позначаєть­ся на функціях органів зору. У складі листя кропиви є і органічні кислоти, які сприяють зміцнен­ню організму загалом, зміцненню імунітету. Кропива допомагає швидше відновити організм у пі­сляопераційний період, вона здатна протистояти радіації, за­хистити тканини від нестачі кис­ню. У кропиві міститься речови­на секретин, яка здатна внорму­вати кількість цукру в крові. При цьому утворюється натуральний інсулін, а це корисно людям, які хворіють на цукровий діабет. Крім того, кропиву також широ­ко використовують у кулінарії, додаючи її в супи, салати.

Народне лікування кропивою

Кропива - чудовий засіб проти лупи і для зміцнення воло­сся. Відвар кропиви використовують навіть при облисінні: якщо два тижні підряд ополіскувати голову відваром трави, випадіння волосся значно зменшиться.
Сухе листя перетирають на порошок і присипають ним гнійні рани і виразки. Також для лікування ран, виразок і опі­ків готують міцний настій з листя кропиви — на 0,2 л води додають 3 ст. ложки сухої подрібненої кропиви і настоюють 4-6 годин. Прикладають примочки на по­шкодженні місця.
Лікування кропивою засто­совують також при коклюші — використовують настій із сухого листя. Для приготування настою беруть 1 ст. ложку подрібненого листя кропиви, заливають 0,2 л води, доводять до кипіння і нас­тоюють годину під накривкою. Проціджують і вживають по 50 мл 4 рази на день перед їдою. Цим же настоєм можна промивати рани, що утворилися після опіків.
З травневої кропиви доб­рий вітамінний квас. Збирають молоді пагони з висотою стебел до 15 см, добре промивають у проточній воді й заповнюють ними 3-х літрову банку на полови­ну об'єму. Потім заливають в неї охолоджену кип'ячену воду і до­дають 2 ст. ложки цукрового піску. Шийку банки зав'язують ма­рлевою пов'язкою і ставлять в те­мне місце на три дні.
Корисний оздоровчий чай з кропиви: пити його найкраще у проміжку від 3-ї години дня до 7-ї вечора. Чай заварюють з розраху­нку 2 ст. ложки з чубком сухої кро­пиви на 2 л окропу (2 л - денна доза). Цей чай забезпечує орга­нізм вітамінами і мінеральними речовинами, поліпшує роботу нирок, сечостатевої системи, очищає кров.
Настоянка кропиви зміц­нює імунітет, поліпшує робо­ту серця, склад крові, коорди­націю рухів, знижує рі­вень холестерину в крові. 200 г свіжої молодої кропиви зали­вають 0,5 л горілки, пляшку зав'язують марлею. Першу добу тримають на вікні, 6 діб — у темному місці. Вживають перед їдою і сном по 1 ч. ложці. На курс лікування - 1 пляш­ка.
Для поліпшення роботи се­рця використовують відвар кро­пиви. Вживають з медом або цу­кром. У молодої кропиви перед цвітінням зрізають вершечки ра­зом з листям, сушать у тіні. 5 ст. ложок подрібненої трави залива­ють 0,5 л води, кип'ятять на сла­бкому вогні, п'ють по півсклян­ки 4 рази на день, підсолодивши до смаку.

Немає коментарів :

Дописати коментар