Звідки береться астенія і як із нею боротись?

Підвищена втомлюваність, слабкість, в'ялість, апатія, пригнічений настрій — нерідко саме ці симптоми дозволяють діагностувати у пацієнта вірусний гепатит, залізодефіцитну анемію, неврастенію, нейроциркуляторну дистонію тощо. Якщо людина про­тягом тривалого часу почувається втомленою (і не знаходить цьому логічного пояснення - не працює на трьох роботах, не бавить грудну дитину), мусить пройти комплексне медичне обстеження. Якщо здоро­ва, але продовжує скаржитися на слабкість, втому, емоційну лабіль­ність (нестійкий емоційний стан) і розлади сну, є сенс запідозрити астенію (астенічний стан, синдром). Очевидно, його ви і мали на увазі.
Астенія — психопатологічний стан.  Він у практиці лікарів зустрі­чається найчастіше. Може розви­нутися на тлі захворювань нервової системи, порушень мозкового кро­вообігу і обміну речовин, перене­сених інфекційних недуг, хронічних хвороб внутрішніх органів, хроніч­них інтоксикацій (у тому числі алкоголь­ної). А може — на тлі неправильного способу життя. Лікування — просте. Якщо астенію спровокувала якась хвороба, то треба лікувати цю хво­робу. Якщо виникла сама по собі, одними лише народними методами проблеми не вирішити - необхідно змінювати спосіб життя.

Поради спеціаліста

Почніть загартовуватись, кожного ранку робіть легку зарядку. Намагайтеся якомога частіше бувати на свіжо­му повітрі. Налагодьте режим пра­ці та сну (лягайте спати максимум о 22.00, прокидайтеся о 6.00). Відмовтеся від кави, міцного чаю, кока-коли, алкоголю, цигарок, шо­коладу. Уникайте тривалого пере­бування на сонці. Перед сном не дивіться трилери, фільми жахів та випуски новин (особливо кри­мінального характеру). Уникайте фізичних, психічних і розумових перевантажень. Можете прийняти заспокійливі засоби на натураль­ній основі (приміром, таблетки ва­леріани або чай з меліси). До усіх проблем ставтеся по-філософськи, беріть уроки від життя, але не за­циклюйтеся на невдачах - тоді не доведеться ціле життя працювати на аптеку. Раз на півроку проходьте грунтовний медичний огляд.
Надавайте перевагу білковій їжі (м'ясу, бобам) — вона підвищує активність головного мозку; про­дуктам, збагаченим вуглеводами, - вони поповнять запаси глюкози на випадок, якщо мозок відчуватиме "енергетичний голод". Їжте яйця, печінку — вони містять вітаміни гру­пи В, які покращують пам'ять і під­вищують концентрацію уваги; хліб грубого помелу, сир, банани, м'ясо індички (джерело триптофану, який сприяє синтезу серотоніну — біоло­гічно активної речовини, що покра­щує настрій). Не забудьте поповни­ти запаси вітамінів — налягайте на чорну смородину, плоди шипшини, обліпихи, чорноплідної горобини, цитрусові, яблука, ківі і полуниці, овочеві салати, фруктові соки, ві­тамінні чаї (орієнтуйтеся на сезон). Вживайте більше рідини. Стежте за вагою — вам не можна різко худнути чи поправлятись.
 Деякі ліки також можуть негатив­но впливати на ваш стан — окре­мі препарати для зниження тиску, β-адреноблокатори, снодійні і седа­тивні (заспокійливі) засоби, транквілізатори, нейролептики, антигістамінні (протиалергічні) препарати, глюкокортикостероїди (при систем­ному застосуванні пероральних та/ або ін'єкційних форм), пероральні контрацептиви. Але самовільно припиняти їх прийом не можна. Повідомте свого лікаря про побічний ефект, який виник.

Немає коментарів :

Дописати коментар