Окремі нюанси при приготуванні шипшини

На що звернути увагу, коли ми хочемо приготувати чай із ши­пшини? Передусім на якість плодів — зверніть увагу на їх колір. Вони повинні бути червоні або червоно-коричневі. Якщо ж плоди темні — можливо, їх су­шили вологими або ж пересу­шили. Тому й користі від них буде менше. Щодо запарюван­ня, то тут є декілька нюансів, які треба знати.

Як краще запарювати плоди ці­лими чи подрібненими?

Найчастіше плоди шипши­ни запарюють цілими. Так ми забезпечуємо себе вітаміном С, який є в оболонці ягід. Частко­во — вітаміном Р. А також у дуже малій кількості вітамінами гру­пи В, які є всередині плодів (не в оболонці). При цьому способі запарювання майже не буде ві­тамінів А та Е, бо ж вони містя­ться не просто в плодах, а в їх насінинах. Тож якщо хочете мати більше користі з шипши­ни, слід запарювати подрібнені плоди.
Тут також є нюанси. Вітаміни А і Е в більшій кількості є у на­сінні. Тому варто робити олій­ний екстракт, позаяк у гарячій воді вони слабо розчиняються. З тієї ж причини слід подріб­нювати не тільки плоди, але й насіння, і заливати будь-якою олією. Виходить олія із шипши­ни.
Настій чи відвар ви повинні обов'язково профільтурувати через 5-6 шарів марлі. Інакше волосинки, які були всередині плодів, можуть потрапляти в горло і викликати легкий лос­кіт. Це не небезпечно. Але якщо горло, язик, стравохід, шлунок зазнають хронічного подразне­ння, воно може стати причи­ною розвитку раку цих частин тіла.

Чи слід заливати окропом?

Заливають окропом, закривають і настоюють 3-5, рідше 10-15 хвилин. Цей спо­сіб досить швидкий і зручний в застосуванні, але малоефекти­вний. Бо за такий короткий час усім корисним речовинам вкрай важко "вийти" у напій. Тим більше якщо ви викорис­товуєте сушені ягоди.
Багато хто використовує тер­мос: цілі плоди кладуть у тер­мос і заливають окропом на ніч (на 8-10 годин), а зранку ма­ють смачний, ароматний напій насиченого кольору. Але ж віта­міни від високої температури окислюються! Для прикладу,, кип'ятіння впродовж години зменшує кількість вітаміну С на десятки відсотків (інколи до 50% щогодини). А тут 8-10 го­дин. То порахуйте, скільки ві­таміну С залишиться у напої, коли шипшину заливають ок­ропом?! Термос втрачає за ніч 20-30 градусів, тож середня температура при настоюванні в ньому буде 80-90. Про які ві­таміни тут може йтися? А тим більше, якщо цукру додати. Цукор — чудовий окислювач. Він допомагає високій темпе­ратурі окислити більшість вітамінів.
Звичайно, можна заливати плоди шипшини водою до 60 градусів. Тоді на ранок буде більш-менш нормальна темпе­ратура, до 40 градусів. Окисне­ння буде менше, корисних ре­човин — більше.

Як правильно приготу­вати напій із шипшини, щоб збе­регти все корисне в ній?

Плоди шипшини слід мло­їти на малому вогні (щільно за­критими) хвилин 15 або на во­дяній бані — хвилин 30. Насто­ювати коротко, до того момен­ту, коли вже можете пити від­вар. При тім швидкість вилуче­ння корисних речовин макси­мальна, а час їх окислення мі­німальний. Звідси і найкращий результат.

Як правильно пити відвар із плодів шипшини?

Якщо немає гастриту, виразкової хвороби, тобто про­блем з травленням — відвари з плодів шипшини слід пити пе­ред їдою. Після їди великого сенсу немає — тоді вітаміни по­трапляють у чергу. І доки в шлунку перетравлюється їжа, вони там активно окислюватимуться.

Коли краще вживати шип­шинові відвари?

Багатьом хочеться вживати ці відвари вже восени чи на по­чатку зими. Але не раджу пос­пішати, щоб не було передозу­вання вітаміну С. Бо це — ще небезпечніше, ніж гіповітамі­ноз вітаміну С. Результат пере­дозування — підвищена крово­точивість, крихкість судин і по­рушення обміну речовин, звід­си автоматично — зниження імунітету. І цибуля, і часник, і капуста з картоплею, і буряк з морквою до весни все ще містять досить багато вітамінів, не кажучи вже про цитрусові, яблука і більш екзотичні продукти. Тож починати споживати плоди шипшини найкраще наприкінці зими чи навесні, коли явно не вистачатиме вітамінів.

Немає коментарів :

Дописати коментар