Король літа — кабачок

Фахівці Європейської спільноти дієтологів визнали овоч, що е ре­кордсменом за позитив­ним впливом на організм людини. Йдеться про кабачок, який, за слова­ми лікарів, має ефект біощітки.
Мінімум протипоказів для спожива­ння, притім максимум користі можна мати від страв із кабачків. Через вели­чезну кількість корисних речовин їх ра­дять додавати до раціону як здоровим людям, так і тим, хто має якісь пробле­ми.
Роль такої собі мітли виконують пектинові речовини разом із кліткови­ною, вони виводять шкідливі речовини, сприяють нормалізації моторної та се­креторної функцій кишечника, за­побігають виникненню закрепів. Крім того, перешкоджають всмоктуванню жирів, тому кабачки рекомендують спо­живати тим, у кого порушення обміну речовин, ожиріння.
Енергетична цінність молодих ка­бачків невелика — близько 20 —25 кілокалорій на 100 грамів. Отже, цей овоч має низький гіпоглікемічний індекс, що є важливим показником у виборі продуктів для хворих на цукро­вий діабет. Кабачок входить до складу лікувальних дієт (утому числі й для сху­днення), особливо радять додавати його до раціону дітям, старшим людям, вагітним жінкам, молодим мамам, що годують грудьми дітей.
Додайте той факт, що цей овоч має велику кількість мікро- та макроелементів, мова, зокрема, про калій, магній, фосфор, натрій, також у ньому є залізо, мідь, йод. А ще багато води, пе­ктинових речовин, є клітковина. Най­більше поживних речовин — у м'якоті плодів розміром 10-20 сантиметрів із недостиглим насінням і м'якою шкіркою.

Чи за­шкодять при проблемах шлунково-кишко­вого тракту страви з кабачків?

Кабачки сприяють ак­тивізації роботи травного тракту, нор­малізації кислотності, поліпшенню функції кишечника. При хворобах ни­рок і сечового міхура (хронічному неф­риті, пієлонефриті, циститі) цей овоч сприяє виведенню з організму зайвої рідини, знімає набряки. При хворобах печінки (холециститі, гепатиті) кабачкові страви сприяють виведенню жовчі, що поліпшує роботу печінки, кишечника та підшлункової залози. Додавати кабачки до раціону варто й при анемії, це поліпшує кровотворення.
При серцево-судинних хворобах (гіпертонії, гіпотонії, аритмії), якщо спо­живати страви з кабачків, поліпшується живлення серцевого м'яза, відбу­ваються очищення судин, зниження рівня холестерину. Притім рекоменду­ють готувати саме молоді кабачки (зваріть чи запечіть зі шкіркою без солі й масла).
Але обережно слід споживати каба­чки, якщо є схильність до діареї, не ре­комендують їх багато й часто їсти при нирковій недостатності з великим вмістом калію у крові.

Чим корисний кабачковий сік

Найбільше біологічно активних речовин міститься в соку кабачків, там вітаміни групи В, фолієва кислота, вітаміни С, А, РР, безліч вітаміно­подібних речовин, які пришвидшують усі обмінні процеси в організмі. Цей напій дуже корисний при хворобах печінки, підшлункової залози та се­човидільної системи. А якщо поєдна­ти з огірками, то він "промиває" нир­ки, сприяє виведенню солей з печінки та нирок.
Сік молодих кабачків варто пити один-два рази на день за півгодини до їди або через півтори години опісля. Починати слід зі столової ложки, пос­тупово доводячи об'єм до 1-1,5 скля­нки, розділяючи порцію натри-чотири рази. Можна розбавити сік водою (у пропорції 1:1). Але треба мати на увазі: за наявності каменів у нирках чи жовчному міхурі бажано не пити багато свіжовичавленого соку.

Немає коментарів :

Дописати коментар