Пупкова грижа у дітей

Пупок - слабке місце передньої черевної стінки. В ділянці пупка черевна стінка має меншу кількість шарів і складається з шкіри і рубцевої тканини, м'язи відсутні. Пупкова грижа - дефект розвитку передньої черевної стінки.
У плода через пупкове кільце - отвір білій лінії живота проходять судини пуповини і сечовий проток, що з'єднують організм матері та плоду і забезпечують обмінні процеси. В нормі після відпадання пуповини пупкова ранка заживає (епітелізуєтся), а пупкове кільце заповнюється рубцевою тканиною. При порушенні нормального розвитку передньої черевної стінки в ділянці пупка утворюються невеликі дефекти, які служать плацдармом для виникнення грижі. Грижа складається з грижових воріт (пупкове кільце), грижового мішка (шкіра, апоневроз, парієтальна очеревина) і його вмісту (петлі кишечника, сальник та ін.).

Відмінності дитячої грижі:
  • частіше виникає в перші тижні - місяці життя, тобто є вродженою
  • рідше набута - виникає після 3-х років
  • здебільшого невеликих розмірів - до 1.5-2 см
  • защемлення виникає як виняток
  • має схильність до самовилікування (вроджена)
  • завжди спостерігається  позитивний ефект від консервативної терапії
  • практично не обмежує фізичну активність дитини


Сприятливі фактори:
  • несприятливі фактори, що впливають на організм вагітної
  • обтяжена спадковість
  • недоношеність
  • неспокій і частий плач дитини
  • захворювання, що утруднюють дихання і супроводжуються кашлем
  •  порушення моторики кишечника (закрепи, здуття)


Як виявляється пупкова грижа

Досить часто такий діагноз є неприємним сюрпризом після огляду дитини дитячим хірургом. Грижа має малі розміри і визначається пальпаторно як занадто розширене пупкове кільце. Тому на перших місяцях життя малюка батьки часто не помічають її, а через деякий час, особливо після збільшення рухливості дитини дана патологія стає очевидною. Чітко визначається розширене пупкове кільце. Рідко може виникати больовий синдром, поява якого залежить від форми грижі. Больовий синдром буде також при зрощенні вмісту грижового мішка з його стінками.

Профілактика

Профілактикою виникнення пупкових гриж є, в першу чергу, попередження надмірного натужування дитини і здуття живота, причиною якого зазвичай є підвищене газоутворення, закрепи.
Для запобігання надмірного здуття кишечника у дитини і розвитку закрепів найбільш сприятливим для дітей раннього віку є годування грудним молоком, однак при цьому мама повинна дотримуватися дієти. Ми можемо порадити мамам тимчасово виключити з раціону такі продукти: незбиране молоко, білокачанну капусту, бобові, горіхи, солодощі, копченості, ковбаси. Переважно рекомендують вживання кисломолочних продуктів, висівок, цільнозернових каш, свіжих овочів, фруктів. Під час годування грудьми для профілактики закрепів корисні чорнослив і курага (не більше 3-5 ягід в день).
Якщо малюк з якихось причин перебуває на штучному вигодовуванні, щоб виключити закрепи, здуття живота, кольки, алергічну реакцію, суміш повинен підібрати педіатр.
Лікар, що спостерігає вашого малюка, може рекомендувати медикаментозні препарати: Саб-Сімплекс, Еспумізан, Плантекс, Бебі-калм та ін.
Для попередження запорів, які можуть виникнути у малюка при неправильно підібраному штучному харчуванні, через похибки в дієті у годуючої мами, а також при дисбактеріозах та інших захворюваннях шлунково-кишкового тракту, при яких відбувається надмірне натужування, серед лікарських препаратів педіатри рекомендують прийом Дуфалаку , а також введення гліцеринових свічок і мікроклізм - Мікролакс. Дозування і особливості введення цих лікарських засобів вам підкаже педіатр, оскільки призначення медикаментозної терапії суто індивідуальне і можливо виключно з боку лікаря, який спостерігає за розвитком вашого малюка.
Діти з непереносимістю лактози (лактазна недостатність) досить часто мають пупкові грижі. Лактазна недостатність виникає у дітей, які народилися передчасно або у нормальні терміни, проте функціонально залишаються незрілими. При цьому стані грудне молоко частково або повністю не перетравлюється, внаслідок чого відбувається бродіння в кишечнику і його здуття. Крім того, однією з форм перебігу лактазної недостатності може бути схильність до закрепів. Найбільш ефективним засобом профілактики для таких дітей є раціональний підбір вигодовування, при грудному вигодовуванні часто рекомендується додаткове введення ферменту лактази.
У ранньому віці багато малюків мають дисбактеріоз кишечника, тобто порушенням мікрофлори кишечника, яке може виникати на тлі лактазної недостатності та інших станів. При цьому закрепи, а також здуття живота, які супроводжують дисбактеріоз, досить часто провокують виникнення пупкової грижі у малюків. Лікування в даному випадку має бути направлене, в першу чергу, на усунення симптомів основного захворювання.

Методи лікування

Консервативне лікування показано дітям з 3-4 тижневого віку. Майже завжди має позитивний ефект у вигляді зменшення розмірів грижі або повного одужання. Почати потрібно з позиційної терапії: викладання дитини на живіт за 15-20 хв перед годуванням на рівну щільну поверхню на 2-3 хвилини 5-6 разів на день.
Наступний метод лікування - масаж передньої черевної стінки, який може виконувати сама матір, прийоми масажу в даному випадку досить прості.

Масаж корисно робити малюкам, починаючи з 2-3-го тижня життя:
  • круговими рухами долоні масажувати живіт за годинниковою стрілкою;
  • докласти великий палець руки до пупка і вібруючими рухами помасажувати його («дзвіночок»);
  • ділянку пупка накрити долонею, легко натискаючи повернути долоню за годинниковою стрілкою;
  • по обидві сторони пупка покласти долоні, легко притискаючи, ліву долоню зміщувати вниз, а праву одночасно вгору, потім поміняти напрям руху (права долоня - вниз, ліва - вгору);
  • скласти пальці «щіпкою» і пройти ними, натискаючи, по колу навколо пупкового кільця.

Після масажу обов'язково покладіть дитину животом на тверду поверхню.
У перші місяці малюку можна робити такий масаж пупка: перед сном змастити ділянку пупкового кільця дитячим кремом і потім губами промасувати місце пупкової грижі.
Двомісячного малюка, у якого широке пупкове кільце або вже діагностована пупкова грижа корисно 10-15 разів на день класти животиком на тверду поверхню, підстеливши тільки тонку пелюшку, на час від 3 до 10-15 хв. Поруч покладіть яскраві іграшки, так, щоб йому потрібно було до них дотягуватися. Можна покласти дитину животиком на м'який великий м'яч і дати «поплавати» на ньому, злегка похитуючи м'яч в різні боки, що створює ефект масажу черевної стінки.
Однорічного малюка кладіть кілька разів на день на спинку на тверду поверхню і піднімайте його ніжки, покладіть долоні на ступні, злегка притисніть, згинаючи ніжки і примушуючи дитину виштовхувати ніжками ваші руки нагору.

При чітко визначеному грижевому випинанні дитині показано тимчасове носіння пупкового бандажа, що не виключає інших методів лікування, а доповнює їх. Його рекомендується надягати після вправляння грижового випинання лежачи так, щоб напівтвердий пелот знаходився над ділянкою пупка і перешкоджав виходу грижового мішка через грижові ворота, даючи можливість рубцюватися пупковому кільцю.

 Як альтернативу пупкового бандажу можна використовувати лейкопластирну пов'язку. Деякі бабусі радять поєднувати її з прикладанням монетки. Спосіб має право на існування, але може привести до небажаних наслідків. По-перше, часто розвивається мацерація і виразка ніжної шкіри дитини, а по-друге - при поєднанні заклеювання з монеткою, крім ушкодження шкіри при зниженому доступі кисню, місцевому підвищенні вологості утворюється додаткове джерело інфікування - монетка, що значно підвищує вірогідність розвитку місцевої гнійної інфекції, яка може закінчитися генералізованим процесом аж до летального результату.
 Також важливе значення при лікуванні пупкової грижі має нормалізація процесів травлення, що поліпшує моторику кишечника і знижує внутрішньочеревний тиск, а також сприяє вправлянню грижі і закриттю пупкового кільця.

Оперативне лікування застосовується за суворими показаннями. У віці до 3-х років проводиться при великих розмірах гриж без позитивної динаміки захворювання та при частих защемленнях. Защемлення пупкової грижі - це стан, при якому кишка або сальник виходить через пупкове кільце і зазнає стиснення за рахунок скорочення мязів. Тому виникають різкі болі спазматичного характеру, блювота навіть по кілька разів на день. При подібних симптомах потрібно термінове звернення до лікаря та невідкладне хірургічне втручання.

При збереженні розширеного пупкового кільця після 3-х річного віку планове оперативне лікування виконується дітям під загальним знеболенням в умовах стаціонару. Якщо грижа невеликих розмірів, динаміка захворювання позитивна, больового синдрому немає, то операцію можна відкласти до 5-6 річного віку дитини за умови регулярного спостереження дитячим хірургом в плановому порядку, а також позапланових оглядах при виникненні у дитини з пупковою грижею болю чи дискомфорту в ділянці живота.


Зустрічаються також грижі, що виникають після 2-3-х річного віку. Їх виникнення пов'язане з відставанням росту сполучнотканинного шару передньої черевної стінки в ділянці пупка. Такі грижі часто не мають схильності до самолікування та не піддаються консервативній терапії. Тому лікувати їх слід оперативно в плановому порядку. 

Відео: 
http://www.youtube.com/watch?v=pO0CcDnXPkg - консультація дитячого хірурга
http://www.youtube.com/watch?v=_s85JVIK_9o - масаж при пупковій грижі
http://www.youtube.com/watch?v=_A3yDx5qTyo - як правильно заклеювати пупок

Немає коментарів :

Дописати коментар