Лікування ячменя

Ячмінь — гостре гнійне запалення сальної за­лози повік. Виникає унаслідок проникнення інфекції.
Розвитку ячменя сприяє недот­римання простих правил (вити­рання очей брудними руками або брудною носовою хусточкою), не­докрів'я, нестача в організмі віта­мінів, протяги, застуда, холодне вологе приміщення, у якому пере­буває хвора людина.
Захворювання починається з по­червоніння та набряку, з'являють­ся відчуття наявності стороннього тіла, біль у ділянці повік. Потім ут­ворюється невеликий гнояк. Після проривання жовтуватої головки виділяються гній та частинки зме­ртвілих тканин. Іноді, особливо в разі видавлювання гнояка, як уск­ладнення може виникнути флег­мона очної ямки і навіть менінгіт.

Профілактика і лікування ячменя

Щоб запобігти утворенню ячме­ня, слід дотримуватися правил гі­гієни. Старанно промивати куточ­ки очей, де збираються пил та бруд. Час від часу очі промивати настоєм ромашки лікарської або липового цвіту (1 столова ложка на 200 мл води). Для проведення процедури треба промивати оби­два ока (використовуючи різні та­мпони), оскільки інфекція легко поширюється і при неналежному догляді може перекинутися на здорове око.
Щоб повіки не набрякали, реко­мендують зрідка накладати комп­реси із сирої картоплі. Для цього беруть столову ложку тертої кар­топлі, чайну ложку борошна та 1-2 чайні ложки молока.
При утворенні ячменя для при­мочок використовують такі засо­би:
  1. Спочатку на хворе місце на­кладають серветку, змочену в кис­лому молоці. Зверху на неї - 5 ли­стків подорожника великого (пе­ред тим промити у холодній воді, висушити рушником). На ці лист­ки кладуть гаряче, на твердо зва­рене, обібране яйце. Через дві години процедуру повторюють.
  2. Можна прикладати листки то­полі чорної або свіже коріння ло­пуха справжнього (перед тим розімнутих).
  3. У початковій стадії розвитку ячменя край повіки змащують со­няшниковою, кукурудзяною олією або олією чорнушки.
  4. Зварити столову ложку насін­ня чорнушки в 230 мл води протя­гом 10 хвилин, дати вистигнути, а потім процідити через марлю або капронове сито. Змочити два ватні тампони в цьому розчині і наклас­ти як компрес на очі на 10 хвилин. Процедуру повторювати 1-2 рази на день до цілковитого оду­жання.
  5. Настій квіткових кошиків нагі­док лікарських: 10-15 г залити 200 мл окропу, настояти З0-40 хвилин, процідити.
  6. Свіжий листок алое деревопо­дібного подрібнити і залити 200 мл холодної перевареної води, на­стояти 6 годин, процідити. Або зрі­зати листок алое деревоподібного, вичавити сік і розбавити його теп­лою кип'яченою водою в пропорції 1:10. Застосовувати суміш для примочок.
  7. Настій листків очанки лікарсь­кої: 1 чайну ложку залити 200 мл окропу, настояти 10 хвилин. Нас­тій робити щодня свіжий.
  8. Насіння льону нагрівають, за­в'язують у хустинку (вільно) і хво­ре місце прогрівають.
  9. Чайну ложку насіння кропу розтерти у ступці та залити 2 скля­нками окропу. Дати настоятися 5 хвилин. Процідити і вистудити. Змочити марлеву серветку у від­варі та прикласти до хворого міс­ця.
  10. Приготувати суміш трав (у рі­вній пропорції): льон, волошка, квіти бузини, очанка. Чайну ложку сушених подрібнених трав залити склянкою окропу, залишити на 1 хвилину, процідити і випити части­нами протягом дня. З відціджених трав робити компреси на очі, якщо вони хворіють, сльозяться і часто з'я­вляються ячмені.
  11. Допоміжний засіб: коли шибка в кімнаті запітніє, зняти пальцем цю вологу і помастити нею хворе місце. Зробити це кілька разів.
  12. При сильних ячменях протира­ють щогодини повіки з обох боків золотою обручкою. Цей помічний спосіб знешкодити ячмінь особливо популярний на Львівщині та в райо­нах Карпат. У даному разі люди ви­користовують бактерицидні власти­вості золота.
  13. Для дорослих та дітей старшо­го віку для компресів рекомендують таку суміш: листя агави американсь­кої - 30 г; трава розхідника плющо­подібного -10 г; трава хвилівника звичайного - 20 г; корені лопуха ве­ликого - 20 г. 1,5 столової ложки су­міші залити 250 мл окропу, настоя­ти 3 години, процідити. У настої змочити серветку і прикладати до ячме­ня.
  14. Відомий і такий народний за­сіб: кілька разів на день змочувати повіку свіжою хлоп'ячою сечею (вік дитини має бути до 7 років).
  15. У деяких районах Гуцульщини при ячмені радили прикладати спе­чений часник безпосередньо на са­мий ячмінь.
  16. Якщо ячмінь з'являється повто­рно, рекомендують пити такий нас­тій з лікарських трав: взяти по 20 г кореневищ пирію повзучого, трави полину гіркого, трави вероніки лі­карської, шишок хмелю звичайного, трави цикорію дикого та 30 г кореня лопуха великого. Столову ложку суміші залити 300 мл води, довести до кипіння, кип'ятити 1 хвилину на ма­лому вогні, настояти 1 годину. Вжи­вати по 50-80 мл тричі на день.
Часта поява ячменю може свідчи­ти про захворювання на цукровий ді­абет, тому слід здати на аналіз кров і сечу на вміст цукру, а також проко­нсультуватися в ендокринолога і офтальмолога.
Не видавлюйте яч­мінь! Це небезпечно, оскільки інфекція може проникнути у кровоносні судини та спричинити флегмону, тромбоз вен ока. Поширюючись з кров'ю, інфекція може потра­пити в мозок і зумовити тяжкі ускладнення, зокрема менінгіт.
До харчового раціону слід включити моркву, родзинки, аб­рикоси, курагу, дині, журавлину, відвар шипшини, смородини та горобини звичайної, пророслу пшеницю. У разі рецидиву ячме­ня слід вживати риб'ячий жир, пекарські дріжджі.
Загальнозміцнювальні збори застосовують у період видужу­вання та для профілактики повторного виникнення ячменя:
  1. Взяти плоди шипшини і смородину в рівних частинах, залити 2 склянками окропу. Настояти годину в термосі. Додати мед до смаку. Вживати по півсклянки 4 рази на день після їди.
  2. Взяти плодів шипшини і ягід горобини по 200 г, ретельно по­дрібнити, залити 2 склянками окропу. Настояти 1,5 години. Процідити. Додати до смаку мед. Вживати теплим 4 рази на день по чверті склянки.
  3. Взяти родзинки і промити та дрібно порізати. Пропорція - 10 г родзинок на 100 г окропу. Прокип'ятити 10 хвилин на сла­бкому вогні, процідити, додати ще стільки ж родзинок. Вживати кілька разів на день перед їдою. Можна підсолодити медом.
  4. Взяти 5 кг абрикосів, 2 кг меду натурального. Абрикоси помити, відокремити від кісто­чок (кісточки не викидати). Фрукти розім'яти, в емальованій посудині довести до кипіння на ма­лому вогні. Додати мед і одразу розлити до стерильних банок. Вживати по 2 столові ложки такої абрикосової "пасти" незалежно від віку і часу споживання.
  5. Взяти столову ложку сухого насіння кропу і залити 200 мл окропу, настояти 20 хвилин, охолодити і процідити. Вживати по 0,5 склянки на день, незале­жно від прийому їжі. Цей рецепт допомагає очищати кров від інфекції.

Немає коментарів :

Дописати коментар