Лікування ракових хвороб після хіміотерапії

Є кілька прийомів оздоров­лення після хіміотерапії. Спе­ршу треба усунути надлишок медикаментів, які відклалися у клітинах печінки, нирок, молочній залозі та інших органах.
Слід використовувати льон — природний й ефективний сорбент, який містить багато слизу і очищає клітини, не руйнуючи їх. Пот­рібно позбутися радіонуклідів, токсинів, на­длишку медикаментів, продуктів метаболі­зму шкідливих бактерій, вірусів, дріжджів, грибків.
  1. Взяти чайну ложку лляного насіння на і склянку води. Прокип'ятити 15 хвилин. Ужи­вати по 100 мл відвару кожні 2 години про­тягом 2-3 тижнів.
  2. Взяти насіння льону, гарбуза і конопель, липовий цвіт, листя ожини, цвіт бузини, ромашки, траву звіробою - усього по 1 чайній ложці. Змішати. Взяти 4 столові ложки су­міші з додаванням 1 столової ложки рома­шки. Запарити окропом (0,5 л) на 30 хвилин. Процідити. Усю порцію розділити на 4 час­тини і випити за годину до їди. Курс лікуван­ня – 10 днів.
  3. Взяти 1-2 столові ложки лляної олії і 150 г домашнього сиру. Все це добре вимішати і з'їдати 2 рази на день: зранку і ввечері. Курс лікування — 3 місяці. 

Очищення крові

Курс проводити за наведеною далі схемою:
  • Уранці повільно випити холодного ниркового чаю: по­льовий хвощ — 15 г; кропива — 10 г; спориш — 8 г; звіробій — 6 г. Чайну ложку збору настоя­ти в склянці гарячої води. Про­цідити.
  • Через годину випити 2 склянки теплого настою шавлії зі звіробоєм, перцевою м'ятою й мелісою. 2 чайні ложки шавлії всипати в 0,5 л окропу і проки­п'ятити 3 хвилини. Процідити, додати звіробій, м'яту перцеву (по чайній ложці). Настояти таку суміш 10 хвилин.
  • Через годину випити три ковтки суміші соків. Взяти З частини червоного буряку (са­ме буряка темного сорту), 1 ча­стину моркви, 1 частину ко­ренеплодів селери. Овочі пропустити через соковитискач і сік процідити. Його повинно бути не менш як 500 г. Через 15 хвилин зробіть ковток соку. Серед дня зробіть маленький ковток цього соку, потім випи­йте склянку березового соку. У другій половині дня випити три ковтки соку. За день слід вживати не більш як 0,5 л соко­вої суміші овочів.

Інші рецепти

  • 3 столові ложки листя смо­родини залити 0,5 л окропу і процідити. У настій кинути 2 столові ложки ягід порічок і довести до кипіння. Пити по півсклянки тричі на день, з'їдаючи ягоди. Курс лікування необмежений.
  • Взяти 2 кг буряку, 2 кг мор­кви, 2 кг фанатів, 2 кг журавли­ни, 2 кг лимонів і натуральний
    мед. Відтиснути окремо всі ко­мпоненти у соковитискачі. Змішати в емальованому по­суді. Додати мед (з розрахунку столова ложка на склянку су­міші соків). Перелити в темні пляшки. Зберігати в холодиль­нику. Перед уживанням збовта­ти. Пити перед їдою (натще) по 50 мл. Перед тим, як вживати, слід розвести суміш теплою во­дою. Курс лікування — 10 днів. Потім зробити перерву — 5 днів. І так вживати, допоки не закін­читься вся суміш, яку приготува­ли.
  • Допоможе відновити формулу крові старий тибетський рецепт, який врятував життя тисячам лю­дей: налити у великий глиняний посуд по 2 склянки червоного вина, соків моркви, буряку, ка­лини, граната, меду. Додати по 100 г порошку кореня кропу і пе­ретертих ядер волоського горіха, 5 червоних жовтків курячих яєць. Усе перемішати, закорку­вати і помістити до духовки на маленький вогонь на 2 години. Коли буде готово, розлити в ма­ленькі (по 200 г) баночки. Поста­вити їх у холодильник. Щодня протягом двох тижнів випивати по одній баночці, розділивши її на декілька порцій. Формула крові поліпшиться, це підтвер­дять аналізи. Через 2 тижні про­цедуру повторити.
  • У стародавніх тибетських трактатах йдеться про те, що формула крові поліпшиться, якщо накласти ввечері три шари листків свіжої капусти на зону печінки. Тримати компрес 30 хвилин.
  • Корисно пити сік калини з медом. Перетерти 20 штук ягід зі столовою ложкою меду, зали­ти гарячою водою і пити як чай. Такий напій сприяє зниженню тиску, лікує анемію, поліпшує функцію нирок, допомагає кро­вотворенню.
  • 10 штук свіжих фініків пок­ласти в літрову банку, додати ча­йну ложку імбиру, 1 г кардамо­ну і дрібку шафрану. Закрити ба­нку і покласти її в тепле місце на 14 днів. Після цього кожного ра­нку з'їдати по фініку. Таких кур­сів лікування треба провести не менш як шість.
  • Багато цілителів рекомен­дують вживати абрикоси. Саме їхні плоди містять багато калію, аскорбінову кислоту, у 100 г аб­рикосів до 40 мг заліза. Свіжі сухі плоди абрикоси діють як антианемічний та слабкий діуре­тичний засіб. 200 г абрикос ді­лять на три частини і вживають три рази на день. 200 г кураги промивають, заливають гаря­чою водою, настоюють годину, потім ділять на три частини і з'їдають протягом дня за три рази. Їх можна заготовляти на зи­му таким чином: взяти 5 кг аб­рикос, 2 кг меду. Абрикоси по­мити, вийняти кісточки (кіс­точки не викидати!). Фрукти розім'яти, в емальованому по­суді довести до кипіння на ма­лому вогні. Додати мед і одра­зу розлити в стерильні банки. Вибрати з кісточок ядерця, недовго проварити на малому вогні, зняти з ядер коричневу плівку, просушити в духовці. Узимку дуже корисно з'їдати кілька кісточок на день (протионкологічна дія) і 2-3 сто­лові ложки абрикосової "пас­ти". Позбудетеся закрепів, ка­шлю, поліпшиться зір, корис­ний при нефропатії вагітних, набряках. Це чудовий загальнозміцнювальний засіб після проходження хіміотерапії і променевої терапії.
  • Допомагає від анемії масаж рук, хребта, ніг, стоп з втиран­ням у шкіру мазі (до 50 г теплої оливкової олії додати 3 зубчи­ки розчавленого часнику).
За повне відновлення крові в нашому організмі відповіда­ють головним чином печінка і селезінка. Селезінка дуже лю­бить цикорій. 100 г цикорію залити 1 л чер­воного вина, варити на малому вогні 10 хвилин, не процід­жуючи, все вилити у пляшку. Час роботи селезінки — від 9-ї до 11-ї ранку. Отже, цей напій слід пити у вказаний час по 50 мл кожного ранку. Одночасно кладіть компрес на ділянку селезінки: проваріть у воді пшеницю протягом 30-40 хвилин до утворення густої каші. Вик­ладіть масу на шматок натура­льної тканини (бажано оран­жевого кольору).
З'їдайте три рази на день цикорієвий бутерброд: корінь ци­корію перемелюють у млинку для кави, змащують хліб маслом, зверху густо посипають цим порошком. Це має сприятливий вплив на печінку, підшлункову залозу, селезінку. Стабілізується вироблення тромбоцитів, лей­коцитів, Т-клітин, які вплива­ють на імунну систему. Сьогодні популярним напоєм стала цикорієва кава — чудовий протира­ковий напій. А для діабетиків і гіпертоніків — засіб, що знижує тиск, чистить кров. Якщо є проблеми з кров'ю, ко­рисно пити буряковий квас. Поріжте буряк на кусочки, за­повніть ними трилітрову банку, залийте теплою перевареною во­дою і додайте по 3 столові ложки меду і солі. Нехай кисне 3 дні. Процідіть. Буряки використову­йте для борщу, а саму рідину пийте декілька разів на день мале­нькими чарочками (50 мл). Корисно вживати суміш, приготовлену з чайної ложки [насіння меленої гуньби сінної (пажитнику), чайної ложки насіння чорнушки і 2 столових ложок меду. Вживати вранці натщесерце і ввечері перед сном. Курс — 7 днів.
Селезінка, як і печінка, є од­ним із кровотворних та крово­очисних органів, тому не зайве буде нагадати кілька протионкологічних рецептів. Адже мудреці казали, що будь-який рак — це проблеми печінки та селезінки.
Варто для профілактики з'їдати 3 мигдалеві горіхи на день. У цих плодах міститься специфічна кислота, яка блокує ракові клітини. Замість мигда­лю можна вживати по 1-3 столові ложки пюре з квасолі. Зва­рити квасолю білих сортів, додати перемелене насіння ганусу, кропу, фенхелю або чорнушки.
Корисно вживати висівки: 100 г висівок залити холодною водою. Проварити 5 хвилин, до­дати натерте яблук або калино­вий сік чи йогурт і з'їдати на ніч.

Надзвичайно ефективні такі протионкологічні рецепти:

Взяти по 3 столові ложки чи­стотілу, кропиви, ложку нагідок, 5 г цибулиння. Варити на мало­му вогні в 1 л води 10 хвилин. Процідити, додати 5 столових ложок екстракту гриба чаги (бе­фунгін — аптечний препарат), пляшку настоянки елеутероко­ку. Ретельно розмішати, випива­ти по столовій ложці через кожні 2 години. Зберігати в холодиль­нику. Вистачає на 3-4 дні. По­тім приготувати нову порцію.
Протионкологічний, загальнозміцнювальний, тонізувальний засіб: взяти 200 г кореня свіжого оману, 2 літри червоно­го вина. Залити корені вином на ніч, настояти. Вранці проварити 20 хвилин на малому вогні. Не проціджувати. Вживати профі­лактично 3 рази на день по 2 сто­лові ложки перед їдою.
Змішати фініки, насіння чорнушки, олександрійський лист (касія) і мед у пропорції у рівних частинах. Вживати ма­ленькими порціями щоденно протягом 2 місяців. Якщо не­обхідно, курс повторити після 10-денної перерви.
Якщо немає апетиту, то для його відновлення рекомендують пити багато рідини — до двох літрів на день:
  • екстракт або настій полину гіркого: 15 — 20 крапель три рази на день за 30 хвилин до їди;
  • зелений чай: 2-3 горнятка на день;
  • напій із шипшини: відвар шипшини — 20 г сухих ягід ши­пшини на склянку окропу. За­сипати ягоди в окріп, кип'яти­ти 20 хвилин. Пити по склянці 2-3 рази надень. Настій шип­шини — 40 г сухих подрібнених ягід шипшини на 1 л окропу. Ягоди всипати в окріп, настою­вати близько 10 годин, пити декілька разів на день. Збері­гати настій в холодильнику не більш як 2 доби;
  • сироп із журавлини. На 1 л сиропу: журавлина — 500 г, цу­кор-пісок — 500 г, вода — 200 мл. Журавлину промити, вича­вити сік. Вичавки залити во­дою, поставити на вогонь, вари­ти 5-7 хвилин. Відвар про­цідити, розчинити в ньому цу­кор, проварити на малому вогні 10-12 хвилин. Влити в сироп вичавлений сік, довести до ки­піння й остудити.
Сприятливо діє на крово­творні органи сік подорожника великого з макухою: свіжу тра­ву подрібнюють на м'ясорубці, додають цукор або мед у спів­відношенні 1:1. Для тривалого зберігання доливають 5-10% спирту етилового. Вживають по чайній або столовій ложці вран­ці та перед сном.
Екстракт коренів шоломниці байкальської стимулює ослаб­лений імунітет та процес утво­рення еритроцитів, посилює протипухлинний ефект цито­статиків і знешкоджувальну дію печінки: столову ложку кореня заливають 300 мл води, уварю­ють до третини від початково­го об'єму на малому вогні. Вжи­вають по 1-3 столові ложки 3-4 рази на день.
Поліпшує кровотворення, сприятливо діє на кістковий мо­зок, збільшує кількість еритро­цитів та лейкоцитів апікомплекс. Змішують бджолиний мед і пилок у співвідношенні 1:1 за об'ємом, додають 1 г маточного молочка на 100 г суміші. Вжива­ють по 5-10 г уранці за годину до сніданку. Тримають під язи­ком до розсмоктування, оскіль­ки в разі вживання всередину шлунковий сік інактивує ліку­вальні властивості маточного молочка.
До найтяжчих ускладнень променевої та хіміотерапії нале­жать пригнічення кровотво­рення та утворення виразок на слизовій оболонці травного ка­налу. Уразі зменшення кількос­ті лейкоцитів внаслідок проме­невої терапії та дії цитостатиних засобів призначають нас­тоянку кореня ехінацеї пурпу­рової. Вживають по 20 — 30 кра­пель 3-4 рази на день.
Сприяє поліпшенню складу крові та стимулює продукування лейкоцитів уживання такого збо­ру: по 20 г подів глоду, трави хво­ща польового, коренів медунки лікарської та по 40 г коренів ехінацеї пурпурової, коренів тирличу жовтого. Столову ложку суміші заливають 300 мл води, витриму­ють на водяній бані 30 хвилин, настоюють годину. Уживають до 50 мл 3 рази на день за 40 хвилин до їди.
При прогресивному зменшен­ні кількості тромбоцитів у крові застосовують екстракт приймо­чок зі стовпчиками кукурудзи звичайної: столову ложку под­рібненої сировини заливають 400 мл окропу, уварюють в закрито­му емальованому посуді до поло­вини початкового об'єму. Вжива­ють по 1 — 3 столові ложки 3 рази на день за 20 хвилин до "іди. Екст­ракт приймочок рідкий готують на 70% спирті етиловому. Приз­начають по 20-3О крапель із во­дою 3-4 рази надень перед їдою. Препарати сприяють збільшен­ню вмісту в крові протромбіну та кількості тромбоцитів.
Для стимуляції синтезу тром­боцитів у кістковому мозку вжи­вають порошок насіння кунжуту східного по 15-20 г 3 рази на день з водою до їди. Застосовують також екстракт насіння розто­ропші плямистої: 30 г подрібне­ного насіння розторопші залива­ють 500 мл води, уварюють до по­ловини початкового об'єму на малому вогні. Вживають по 1-3 столові ложки тричі на день.
У перервах між курсами хіміо- та променевої терапії для підтримувального лікування призначають такі препарати:
а) свіжі кореневища купини лікарської —10 г; корені цикорію дикого — 20 г; корені і трава ку­льбаби лікарської — 40 г; листки смородини — 40 г. Столову лож­ку суміші заливають 200 мл води, витримують на водяній бані 30 хвилин, настоюють 10 хвилин, проціджують і розводять перева­реною водою до 200мл. Уживають по 70-100 мл три рази на день за 10-15 хвилин до їди. Кореневи­ща купини можна за­мінити молодими гілками з лис­там омели білої.
Омела містить пектини, шо ма­ють протипухлинну активність, пептиди, які спричиняють ушко­дження пухлинних клітин аж до їх загибелі, дає імуномодулювальний ефект, запобігає утво­ренню метастазів;
б) листки омели білої — 100 г; по 20 г коренів лопуха великого, ко­рені переступня білого, трави рути запашної, трави звіробою продірявленого. Столову ложку суміші заливають400мл води, ви­тримують на водяній бані 30 хви­лин, настоюють до охолодження. Вживають по 0,5 склянки тричі на день за 15 хвилин до іди;
в) взяти по 3 столові ложки ко­ренів шовковиці, коренів кропи­ви дводомної, коренів буквиці лікарської. Суміш варять у 0,5 л маслинової олії протягом години на водяній бані, настоюють 2 доби. Вживають від половини ча­йної до столової ложки після їди.
Як імуностимулятор, що спри­яє збільшенню тривалості безрецидивного періоду, рекоменду­ють збір: чага (чорний березовий гриб) — 100 г; по 50 г кореневища з коренями дягелю лікарського, коренів кропиви дводомної, квіт­кових кошиків нагідок лікарсь­ких; 30 г коренів кульбаби лі­карської і 20 г трав вовчецю куче­рявого. Столову ложку суміші за­ливають 200 мл холодної води, настоюють ніч. Уранці доводять до кипіння, витримують 30 хви­лин на водяній бані, настоюють 10 хвилин, проціджують. Ужива­ють теплим по 70-80 мл три рази надень за 30 хвилин перед їдою.
Під час проведення променевої терапії корисно з'їдати суміш горіхів з лимонами (за умови, якщо немає хвороб підшлункової залози). Взяти 0,5 кг очищених горіхів, 0,5 кг лимонів, очищених від цедри і кісточок, та мед. Горі­хи та лимони перемелюють на м'ясорубці, перекладають у скля­ну банку і ставлять у холодиль­ник Вживають суміш за 2 години до обіду - 4 столові ложки, дода­ючи до смаку мед.
Надзвичайно важливе значен­ня для оздоровлення хворих піс­ля хіміо- та променевої терапії й у підтримувальному лікуванні має повноцінне й різноманітне харчування з великим вмістом антиоксидантів. До харчового раціону вволять нежирні сорти м'яса та риби, пророслу пшени­цю, овес, ячмінь, гарбузи, курагу, моркву, городню зелень (особливо петрушку), буряки, смороди­ну, шовковицю.
Стимулює продукування гемо­глобіну та еритроцитів морська капуста: вживають по 0,5-1 чайній ложці тричі на день, запи­ваючи джерельною водою. Пов­ноцінні жири містять горіхи (ара­хіс, грецький, кедровий) та різно­манітні рослинні олії.
Дуже корисний бджолиний мед: фруктоза та глюкоза, які містяться у ньому, високока­лорійні, ще й сприяють змен­шенню інтоксикації. До його складу входять вітаміни, мікро­елементи та ферменти, які по­ліпшують процеси всмоктува­ння в кишечнику. Мед має й антимікробні властивості. До раціону рекомендують вводи­ти салати зі свіжої трави меду­нки лікарської, часник, сік бу­ряку (до склянки на день про­тягом 1-2 місяців), березовий сік, хлібний квас домашнього приготування.
Замість води періодично можна пити свіжу сироватку з домашнього молока. Корисно їсти в необмеженій кількості плоди аґ­русу або варення з нього.
Застереження. У період прове­дення хіміотерапії з раціону вилу­чають банани.

Немає коментарів :

Дописати коментар