Псоріатичний артрит: поради травознаїв

На жаль, псоріаз — досить по­ширена хвороба шкіри. У серед­ньому в кожного десятого тако­го хворого розвивається псоріа­тичний артрит — запалення су­глобів або хребта. Причини хво­роби до кінця не з'ясовані. Найвірогіднішим здається поєднан­ня кількох факторів: порушення обміну речовин, генетична схи­льність, інфекція, травма і стрес. У більшості випадків псоріатичний артрит розвивається у лю­дей, котрі вже мають шкірні псоріатичні прояви — сухі, що лущаться, червонуваті чи рожеві плями в ділянках волосяного покрову, на ліктях, колінах, у пахових складках сідниць, навколо пупка і навколо нігтів. У більшості випадків артрит розвивається на тлі наявного шкірного псоріазу.
Однак приблизно у чверті випа­дків запалення суглобів і хребта може передувати шкірним проя­вам хвороби, іноді з'являтися за­довго до них. В одних випадках хвороба починається гостро, в інших — поступово, повільно.

Симптоми псоріатичного артриту

Зазвичай на початку запалення охоплює один суглоб (на пальцях руки чи ноги, ліктьовий, колін­ний, гомілковий). Суглоб набря­кає, подекуди набуває багряно-синюшного забарвлення. Тоді запалення охоплює інші сугло­би. У деяких випадках псоріати­чний артрит "стартує" із запале­ння п'яткових або ахілових су­хожиль. Охоплене сухожилля набрякає, за ходом сухожилля спостерігається ущільнення тка­нин та помітна набряклість, іноді почервоніння навколо за­паленого сухожилля. Розвиток запалення та набряклості сугло­ба при псоріатичному артриті ві­дбувається швидко, за лічені дні. При цьому хворий суглоб бо­лить, болить сильно, але цей біль схожий більше на ломоту. Це не сильний пекучий біль, який до­шкуляє ночами, як буває при на­падах подагри.
Зазвичай при псоріатичному артриті запалений суглоб болить однаково і вдень, і вночі, тобто коли вже суглоб запалився, то і інтенсивність болю до певного моменту буде більш або менш стабільною. Без вчасного ліку­вання будь-який з охоплених запаленням великих суглобів із ча­сом може зазнати сильних дефо­рмацій. До "балонної набряк­лості" суглоба, що виникає через накопичення у ньому патологіч­ної рідини, за кілька місяців мо­жуть долучитися руйнування суглобових хрящів, аномальні кіст­кові розростання і деформації. Ро­звивається важкий вторинний ар­троз ушкодженого суглоба, у яко­му, на додачу до всього, і далі "тліє" псоріатичний запальний процес. При псоріатичному арт­риті ураження суглобів у багатьох випадках поєднується із запален­ням попереково-крижового від­ділу хребта, що виражається ран­ковою скутістю та помірними ні­чними болями у крижах. Як при звичайному шкірному псоріазі, так і при псоріатичному артриті у хворих інколи виникає печінкова чи ниркова недостатність, розви­вається серцево-судинна патоло­гія, погіршується імунітет.
Незважаючи на всі досягнення сучасної медицини, псоріаз та псоріатичний артрит, як не при­кро, важко піддаються лікуван­ню. Домогтися суттєвого поліп­шення вдається тільки цілеспря­мованим та дисциплінованим хворим. У народі жартома ка­жуть: "Усі хвороби від хребта і від нервів". Особливо уважно треба ставитися до куприка та крижо­вої ділянки, які несуть відповіда­льність за ноги. Нервові імпуль­си, що є в організмі, можуть бути порушені стисканням нерва і за­палення тканин навколо нього. А якщо нерв стиснений, пору­шується функція м'язів, суглоб лишається ослабленим і травмо­ваним. Унаслідок цього порушу­ється і травлення, погіршується функція залоз внутрішньої сек­реції. Виникає замкнуте коло. Щоб запобігти ускладненням, які провокує псоріаз, можна спробувати покращити стан не­рвової системи та обмін речовин. А також відшукати приховані во­гнища інфекції в організмі та, якщо вони є там, провести їх очищення чи ліквідацію, щоб зменшити загальну сенсибіліза­цію організму та у цілому відно­вити його сили.

Гірудотерапія

Дуже часто для лікування псо­ріатичного артриту використо­вують гірудотерапію. Метод до­сить дієвий, адже п'явки "чис­тять" кров, уприскують у неї ге­парин, а їхні ферменти поліпшу­ють обмін речовин в організмі та справляють протизапальну дію. Однак десь у третини хворих на лікування п'явками організм відповідає загостренням сугло­бового процесу. На щастя, у біль­шості випадків таке загострення вщухає через 10-15 днів після проходження терапії, тож ціли­телі оцінили таке лікування ве­льми позитивно.

Як боротися з набряками ніг

  1. Взяти 2 столові ложки зе­рна вівса і коріння кропиви дво­домної, додати півлимона і варити 20 хвилин в 1,2 л води. Пити упродовж дня замість води.
  2. Взяти 2 жовтки і розмішати (до білого кольору) з цукром (на смак) і 0,2 г (із пшеничне зерно) мумійо. З'їдати натще кожного дня, допоки кількість спожито­го мумійо не досягне 20 г.
  3. Квітки волошки синьої, ка­лендули і півонії — по 5 г, квітки бузини чорної, листя кропиви дводомної — по 1 г, плоди ялів­цю, пагони пасльону солодко- гіркого, кора жостеру — по 5 г, кора верби, трава хвоща польо­вого, листя берези — по 20 г, по 20 г — липового цвіту, трави зо­лотарнику і звіробою, квіток бу­зини чорної. Запарити на 1 годи­ну 1 столову ложку збору на 1 склянку окропу. Пити по 2 скля­нки на день.
  4. Випити 1 чайну ложку олії чорнушки, услід за нею запити медовою водою (на 100 мл води — 1 столову ложку меду). Проце­дуру рекомендують проводити за 25 хвилин до сніданку і вечері.
  5. Білу глину змішують з яб­лучним оцтом, прикладають до ніг на ніч.
  6. Взяти емальовану мисочку, вилити до неї 200 мл кефіру і на­кришити чорного житнього хлі­ба, всипати до суміші 2 чайні ло­жки харчової соди. Ретельно пе­ремішати, накрити мисочку ру­шником і витримати в теплому місці 5-6 годин. Після цього пе­рецідити через друшляк і отри­маною рідиною намочити льня­ну тканину і накласти як комп­рес на болючий суглоб, трима­ти до висихання. Курс лікуван­ня — 7 днів, після цього настає значне полегшення.

Немає коментарів :

Дописати коментар