Артрит чи артроз?

Біль, ломота в ногах і руках — мало кого це оминає. Найчастіше ми думаємо, що крутить-ломить від старості. І прикладаємо грілку чи натираємо болюче місце гелями та мазями, тамуючи біль, але не лікуючи хворобу.
А тим часом у ломоти в суглобах є кілька діагнозів, які слід розрізняти. Поговоримо про них докладніше.

Нічний біль

Чому суглоби, як правило, найча­стіше дошкуляють на зміну погоди? Тому що різкий перепад температур, атмосферного тиску теж діє на організм, шукаючи в ньому найслабше місце. Більшість хворих не дуже поважно ставиться до таких симптомів, як біль у ногах, вважаючи, що "кіст­ки" болять від старості або що це від­клалися в організмі солі і їх треба вимити. А раз хвороба не поважна, то можна вдатися й до самолікування.
Ось у сусідки ноги перестали болі­ти після вигрівання, то треба й собі спробувати. І потрапляємо в лікарню з погіршенням стану. Де й дізнаємо­ся, що ноги можуть боліти від різних хвороб, які хоча й називаються подібно — артрит і артроз, та лікуються по-різному. І діагностують їх після рентгену, УЗД й аналізів крові.

Що таке ревматоїдний артрит і звідки він береться?

Причину ревматоїдного артриту встановити важко. Відомо лише, що провокують його хронічні інфекції. По­чинається аутоімунне ураження — імунітет людини атакує тканини влас­них суглобів. Сприяє хворобі й пору­шення обміну речовин. Суглоби заз­нають ураження симетрично, із двох боків (наприклад, два коліна), біль по­силюється у стані спокою, вранці хворому треба "розходитися", щоб змен­шити дискомфорт. Без лікування суг­лоби руйнуються.

А що таке артроз? Чим він не­безпечний?

Це дегенерація хрящів суглобів. Виникає не лише від фізичного перевантаження, а й через незадовільний стан нервової системи, після опера­цій, травм. Біль у суглобах тупий, чимраз сильніший, посилюється при русі, фізичному навантаженні, у ко­лінах і ліктях неприємно похрустує. Спочатку після відпочинку проблема зникає, однак колишня рухливість зменшується. З роками мікротравми накопичуються, руйнується хрящова тканина, виникає біль, з'являється обмеження рухомості. Хрящі не ма­ють нервових закінчень, тому руйну­вання йде спочатку непомітно, без болю. Іноді хворий звертається до лі­каря, коли хрящової тканини вже зо­всім не залишається.

Чому "хрустить" у колінах та ліктях?

У суглобах є рідина, що покри­ває хрящі й оберігає їх від травм і зайвого тертя. З роками клейке зма­щення поступово втрачає в'язкість. І кістки в тому місці, де їх покривали суглоби, починають стикатися одна з одною, тертися між собою, перемі­щатися, що й супроводжується спе­цифічним хрускотом.
Після 60 років це докучає більшості людей, однак появу хвороби можна віддалити. Але артроз буває і в зов­сім юних (через вроджену патологію суглобів), і в тих, кому 30, і в тих, хто перевантажує суглоби, зокрема, у вантажників, балерин, спортсменів, ма­сажистів. Артроз ніг також діагностують у людей з надлишковою вагою через більше навантаження на сугло­би.

Як можна побачити, що суглоб хворий?

Кінцівка з ураженим суглобом ширша в діаметрі. Сам по собі суглоб набрякає, може зробитися червоним. Якщо таке помітили, то негайно до ортопеда, який при­значить лікування для поліпшення кровопостачання і відновлення життє­здатності суглобів.

Поради для лікування

При артрозі корисні грязелікува­ння, магнітотерапія, лазеротерапія. Добре діє морська вода. А ось ліки призначати слід лише після обстеження, коли вже відомо, яка хвороба — арт­рит чи артроз.

Немає коментарів :

Дописати коментар