Аїр тростиновий: народні рецепти

Аїр тростиновий (народ­на назва: гаїр, ірниця, косатник, лепеха зви­чайна, татарське зілля, шувар, шуварник, сашина, цар-зілля) росте по всій Україні й надзвичайно популярний на нашій землі з давніх часів.
Кореневища рослини мають при­ємний і сильний запах, тому в червні, на Трійцю (Зелені свята), в українсь­ких хатах її розкидають по підлозі, й речовини ефірної олії наповнюють оселю довший час, знезаражуючи повітря завдяки тому, що рослина має протимікробні, фітонцидні вла­стивості.
Лепеха болотна, або звичайна, — виходець із Китаю та Індії. Саме там живуть комахи, здатні запилювати квітки лепехи. Усі частини рослини, особливо кореневище, мають силь­ний приємний запах. Квітки аїру — зеленувато-жовті, зібрані в суцвіття - початок. Плід — червона ягода.
Поширення лепехи пов'язане з татаро-монгольськими набігами. Тата­ри вважали, що лепеха, яка росте біля берегів водойм, очищає воду, робить її безпечною для здоров'я людей та тварин і придатною для пиття, тож та­тарські наїзники кидали кореневища лепехи в річки, озера, клали в місцях своїх стоянок. "Татарське зілля" — так прозвали лепеху в народі.
Для лікування використовують ко­реневища лепехи. Цілющі власти­вості цієї рослини були відомі вже чотири тисячі років тому. Ця росли­на має властивість посилювати "во­гонь шлунка". Такий термін у ти­бетській медицині означає нормаль­ну секрецію й моторику різних від­ділів та органів травного тракту, що забезпечує перетравлення й усмок­тування їжі. За допомогою лепехи виліковували хвороби ма-жу-ба, що в перекладі означає "нетравлення їжі". Тибетські цілителі лікували гор­ло, хвороби "жовтої води", до яких належать артрит, алергійні прояви, захворювання лімфатичних вузлів.
"Живою водою" називалася лімфа. За тибетськими міркуваннями, вона утворюється з крові.
Знання та навички тибетської медицини були відомі грецьким і римським лікарям. Кореневища лепехи потрапляли в Стародавню Грецію та Рим торговельними шляхами з Близького Сходу. Схва­льно відгукувалися про лепеху давні вчені Гален, Авіценна у своїх наукових працях-канонах. Про цей корінь згадано в староєврейських писаннях.
Минули тисячоліття, але власти­вості лепехи, що відкрили народні цілителі, давні лікарі, дотепер не втратили практичного значення. Су­часна наука дала пояснення цілю­щим властивостям цієї рослини. Біологічно активні речовини коре­ня лепехи позитивно впливають на роботу серця, зміцнюють судини мозку, поліпшуючи пам'ять, мають загальнозміцнювальну дію.
В Україні під час пошестей — тифу, чуми та холери — люди, які знали про цей корінь, застосовува­ли його, тому залишались живими, і страшні хвороби оминали їх. Нині ті, хто дружить з аїром, легко ряту­ються від щорічної епідемії грипу. Тепер, коли фармакологія визнала лепеху як цілющий природний засіб проти багатьох недуг, її кореневи­ще використовують проти подагри, рахіту, золотухи, хвороб шлунка й кишок. Допомагає він при раку ле­гень, шлунка, прямої кишки, при кровотечі під час пологів.
У народній медицині діапазон за­стосування значно ширший. Ціли­телі рекомендують настої, відвари, настоянки рослини для лікування істерії, неврастенії, бронхопнев­монії, плевриту, колітів, водянки, виразки шлунка та проносів. Засто­совують аїр також при артриті, жовчнокам'яній хворобі, хворобах печінки, нирок.
Зовнішньо відвар кореневищ ви­користовують для полоскання по­рожнини рота та зміцнення коренів волосся, а ванни з ним корисні не тільки для дітей, а для жінок, які поте­рпають від деяких гінекологічних хво­роб.
Сік із кореневищ у народі раніше вживали для поліпшення зору пам'яті та слуху, а також для викоренен­ня шкідливої звички — куріння. Поро­шком кореневищ народні цілителі присипали гнійні рани й виразки Коли у вас згага (печія), досить узяти на кінчик ножа змелений порошок кореня аїру, а якщо його немає, то рятує жування коріння в роті — і зга­га швидко минає. При виразці шлун­ка з підвищеною кислотністю теж до­помагає настій кореня на холодній) воді, а якщо туди додати настій ва­леріани, крушини та м'яти, то можна лікувати пухлини шлунка.
Після ранкової ложки оливкової олії варто випити такий чай, що добре очищає печінку: корінь аїру - 30 г; корінь лопуха — 30 г; корінь солодки - 30 г; квіти бузини - 30 г. Столову ложку суміші залити склянкою окро­пу, пити по склянці тричі на день.
При захворюванні печінки, сечово­го міхура, навіть при туберкульозі ле­гень використовують горілчану насто­янку коріння аїру. При облисінні тре­ба настоювати коріння аїру та коріння лопуха на простій самогонці (міцність 38 градусів).
При ракових пухлинах шлунка, кишечника треба щодня готувати! свіжий настій кореня аїру на холодній джерельній воді, пити шість ковтків і кожного дня, тобто по два ковтки — перед їдою та після неї.
Для поліпшення апетиту: столову ложку подрібненого кореневища ле­пехи залити склянкою окропу, дати і настоятися в термосі годину. Вжива­ти по столовій ложці тричі на день пе­ред їдою.
Для врегулювання діяльності кишечника готують такий збір: кореневище лепехи — 1 частина; корінь ва­леріани — 1 частина; листя кропиви 2 частини; кора жостеру — 3 час­тини; корінь кульбаби — 1 частина. Всі рослини подрібнити на м'ясорубці і ретельно перемішати. Взяти столову ложку суміші на склянку води, кип'ятити 10 хви­лин. Вживати вранці й увечері по півсклянки.
Застосовують при гастриті з підвищеною кислотністю: кореневище лепехи — 2 час­тини; трава звіробою — 8 ча­стин; трава золототисячника -— 4 частини; листя м'яти — 2 частини; листя подорожника — 8 частин; трава споришу — 4 частини; плоди кмину — 1 частина; квітки деревію — 2 частини. Взяти 60 г збору на 1 л окропу, кип'ятити на во­дяній бані 20 хвилин і насто­ювати 8 годин. Пити теплим по півсклянки через 30 хвилин після їди тричі на день.
Рецепт для лікування геморою: корінь аїру, череда, кропива, насіння льону — усе по І столовій ложці. Змолоти, взяти столову ложку суміші на склянку окропу, настояти в термосі 20 хвилин і пити тричі на день.
Для підвищення тонусу рекомендують такий відвар: взяти столову ложку кореневища (15 г) на 3 склянки води й варити 15 хвилин. Пити по 100 г і 3 рази на день за півгодини до їди
Ефективна спиртова настоянка: 10 г кореня на 100 г 40-градусного спирту. Настоювати 7 днів у темному прохо­лодному місці, вживати по чайній ложці до їжі.
Рецепт старовинного монастирського лікувального збору - імуномодулятора: взяти прополісу — 30 г; бджолиного пилку — 5 г; коренів цикорію — 30 г; листя алое — 30 г; ягід лимонника — 20 г; ехінацеї пурпурової — 20 г; кореня аїру — 10 г; ягід калини — 10 г; трави золототисяч­ника — 5 г. Восени всі інгредієнти покласти до керамічного горщика й залити : червонім міцним вином. На­стоювати 2 місяці і за перших ознак епідемії вживати по столовій ложці бальзаму кожні 2 години.
При статевій слабкості: 10 г кореневища залити 130 мл води. Приготувати настій. За­лити одержаним настоєм 10 г подрібненого коріння любки дволистої. Вживати по сто­ловій ложці 4 рази на день до їди.
Для полоскання горла та ротової порожнини (зовніш­нє): взяти чайну ложку по­дрібнених кореневищ на 300 мл окропу. Настоюють 2 годи­ни, проціджують. Використо­вують теплим.
Головний компонент ці­лющого букета — ефірна олія, що являє собою рідину при­ємного запаху та смаку та надає своєрідного аромату всьому цілющому кореневи­щу. Її використовують у стома­тології, а також у кондитер­ській і парфумерній промис­ловостях. У Західній Європі листя аїру, потовчене на поро­шок, додають до тіста й випі­кають надзвичайно ароматний хліб.
Слід пам'ятати, що всі пре­парати аїру протипоказані вагітним.
З лікувальною метою зби­рають кореневища рослини. їх викопують восени чи рано на­весні, швидко промивають у холодній проточній воді, роз­різають на шматки завдовжки 15-20 см і прив'ялюють на повітрі, після чого сушать у спеціальних сушарках при не­високій температурі (+25 - 30). Готову сировину збері­гають у сухому місці. Сушені кореневища аїру можна при­дбати у спеціалізованих апте­ках та у травників.
Маленький секрет для гос­подинь: готуючи компоти, си­ропи з яблук і груш, у банки обов'язково покладіть корі­нець лепехи, тоді вони не бу­дуть вистрілювати.
Ще кажуть: якщо у відварі коріння лепехи ломити голо­ву, волосся буде блискуче як шовк, гарно пахнутиме та швидко ростиме!

Немає коментарів :

Дописати коментар