Очанка гайова: лікувальні властивості

Очанка не така відома, як, наприклад, звіро­бій, та все-таки не може "поскаржитися" на неувагу до неї фіто­терапевтів: описи рос­лини та її впливу на організм людини трап­ляються у багатьох наукових публікаціях.
Усі очанки паразитують на лугових зла­кових рослинах та осоці, бо вони своїми гаусторіями-присосками живляться за рахунок чужого коріння, зате власним зе­леним листям фотосинтезують хлорофіл та інші органічні сполуки. Залежно від часу квітування очанки поділяють на весняні форми, які встигають зацвісти до скошу­вання злаків, та осінні, що відростають та цвітуть після покосів.
Ростуть очанки по всій Україні, крім Кри­му. У Карпатах серед чагарників на соняч­ній поляні можна знайти очанку лікарсь­ку, або, як її називають, світлик гайовий та світлик лікарський. На низинних луках та полях у Карпатах очанку можна побачити там, де ростуть овес та ячмінь, у липні-серпні.
В офіційній медицині очанку тепер не застосовують, а от тибетська, болгарська та українська народна медицина лікують очанками доволі багато різних хвороб. Крім того, з очанок виготовляють гомео­патичні препарати.
Зрізують очанку під час цвітіння, сушать у затінку. Наші бабусі-знахарки знали, у який літній день вона найбільш ефектив­на для лікування. З розповіді моєї бабусі, незрячі діточки чи хворі на очі можуть ви­лікуватись нею у ніч на свято літнього Пет­ра і Павла, тобто 12 липня. За переказом, незряча дівчина зцілилась, промивши очі зібраною росою з цих квітів саме в ніч на свято апостолів Петра і Павла. У кожній ле­генді є завжди частка правди...

Лікувальні рецепти 

Напар очанки вживають при запаленні слизової оболонки очей (кон'юнктивіті), ячмені (гострому гнійному запаленні во­лосяного мішечка вїї та сальної залози по­віки), підвищеній чутливості очей до соня­чного проміння, екрана телевізора, пилу, диму, до вихлопних газів, а також при пе­ревтомі.
В 1 л окропу парять 50 г очанки, по­суд бажано закутати, щоб уповільнити ви­стигання. Після охолодження до кімнатної температури (3-4 години) фільтрують через вату в лійці. Шматочки випраної та відпрасованої бавовняної тканини змочу­ють цією рідиною і прикладають до хворих очей, закапують в очі — по 2 краплі в кож­не та двічі на день промивають їх. Одно­часно випивають приготовлені ліки — 3 склянки протягом дня за 5 разів.
Або з тією ж методикою можна вжи­вати порошок з листків та суцвіть очанки по 2,0 г тричі на день разом з молоком. По­зитивні наслідки настають поволі. Зрозу­міло, що перед лікуванням очанкою слід проконсультуватися в офтальмолога, щоб не згаяти час, необхідний для втручання щодо невідкладних хвороб чи станів.
Очанку для лікування хвороб очей мож­на використовувати разом з іншими рос­линами схожої дії. Багато лікарів-натуропатів вважають, що для цієї мети кращою може бути суміш з пелюстками і внутріш­німи квітами кошичків волошки синьої, кві­тами бузини чорної і насінням кропу го­роднього в співвідношенні 3:2:2:1.
Дві столові ложки суміші заливають склянкою окропу. Парять у гарячій духовці 2 години. Цей напар фільтрують через ма­рлю, вводять в очі по 2 краплі й цим же на­паром щодня, по 2 рази, промивають їх. 
Для дітей підійде простіший рецепт лікування кон'юнктивіту: взяти по 20 кожної трави —очанки лікарської, квіт­кових кошиків нагідок лікарських та кра­йових пелюсток волошки синьої. Суміш залити 300 мл води, настояти 1 годину, кип'ятити 5-7 хвилин на малому вогні, процідити через стерильний бинт та профільтрувати. Робити примочки та закапувати в очі тричі на день по 2-3 краплі.
Болгарські спеціалісти вважають до­цільним для лікування хвороб очей зо­внішнє застосування очанок доповню­вати вживанням всередину тих самих настоїв.
Однозначно, при захворюваннях очей потрібно дотримуватись дієти: щоден­но їсти салат з тертої моркви зі смета­ною, гречану кашу з кислим домашнім молоком, часто вживати свіжі і печені яблука, а влітку їсти суниці та чорниці з медом. Корисно споживати курагу, ро­дзинки, мак, горіхи.
Народна медицина рекомендує пити настій очанки для лікування запалення слизової оболонки бронхів, яке супро­воджується кашлем з густим мокротин­ням та захриплим голосом: 1 столову ложку сировини залити 500 мл окропу, довести до кипіння, настоювати 30 хви­лин, процідити, пити по 100 мл 4 рази на день до їди.
Настій очанки сприятливо діє при лі­куванні гастриту, підвищеній кислот­ності шлункового соку, розладах трав­лення I жовтяниці Добова доза — три чайні ложки трави на дві склянки окро­пу, або вживати порошок трави по 1 г тричі на день.

Немає коментарів :

Дописати коментар