Трахома у дітей: симптоми і лікування

Трахома — це захворювання, яке спричинює тяжкі ускладнення з боку очей і посідає одне з перших місць серед причин сліпоти. Досить поши­рена в світі, спостерігається у жителів Африки, Азії, Латинської Америки. У нашій країні трахома ліквідована.

Симптоми трахоми

Хвороба перебігає у вигляді хронічного кератокон'юнктивіту з усіма харак­терними для кон'юнктивіту ознаками — гіперемією кон'юнктиви, час­тіше в ділянці верхньої перехідної складки, наявністю слизово-гнійних виділень, стовщенням та інфільтрацією кон'юнктиви верхньої повіки і внаслідок цього відчуттям важкості в повіках, склеюванням повік під час сну. Проте є ознаки, притаманні лише трахомі, — наявність фолі­кулів, гіперплазії сосочків кон'юнктиви з подальшою заміною їх рубцевою тканиною.
Диференціальна діагностика трахоми грунтується на трьох критері­ях: 1) характерній клінічній картині; 2) патогномонічних для трахоми змінах у верхньому сегменті лімба і рогівки, що їх виявляють у ранні терміни хвороби за допомогою біомікроскопії; 3) виявленні лаборатор­ними методами у зскрібках з кон'юнктиви в заразних фазах хвороби НР-тілець і збудників.
Якщо перебіг трахоми дещо атиповий, потрібно диференціювати її з гострим фолікулярним кон'юнктивітом (аденофарингокон'юнктивальна гарячка, епідемічний кон'юнктивіт, гострий герпетичний кератокон'юнктивіт, фліктенульозний кон'юнктивіт), токсичним фолікулярним кон'юнк­тивітом (молюсковий, езериновий та ін.), а також з весняним кон'юнкти­вітом.

Особливості трахоми у дітей

Трахома у дітей має певні особливості. Переважаючим морфологічним елементом є фолікул, майже не спостерігаються сосочкові розро­стання. Початок захворювання непомітний, гіперемія кон'юнктиви, інфільтрація частіше мінімальна, ексудація незначна. Фолікули розміщені переважно поверхнево, мають тонку рожеву блискучу стінку; регресія фолікулів відбувається порівняно швидко, рубці залишаються дуже ніжні і виявити їх можна частіше лише за допомогою біомікроскопії. Хрящовий відділ повік, а також м'язи в процес втягуються рідко, і майже не спостерігається уявного птозу, завороту повік і трихіазу.

Трахома: лікування

Амбулаторному лікуванню підлягають усі виявлені особи з підозрою на трахому, передтрахому, а також трахому І-III стадій. Госпіталізації підлягають усі діти з будь-якою стадією хвороби і особи з IV стадією, які потребують оперативного лікування. У вогнищах захво­рювання здійснюють протиепідемічні та санітарно-просвітні заходи.
Безумовно, має виконуватися диспансерний принцип — активне спостереження і санація сімейного вогнища інфекції, як амбулаторно, так і в стаціонарі, а також протирецидивне лікування через 6 місяців після одужання.
Слід пам'ятати, що основним критерієм оздоровлення населення і ліквідації трахоми є відсутність протягом 3 років реєстрації свіжих ви­падків захворювання, а також рецидивів захворювання у хворих на тра­хому IV стадії.

Немає коментарів :

Дописати коментар