Соняшник звичайний: лікувальні властивості. Соняшник в народній медицині

Відвар із висушених пелюсток соняшнику гальмує ріст злоякісних пухлин.
Соняшник уже давно отав символом України. Хоча його батьківщина - Америка. Там соняшник з давніх часів культивува­ли індіанці. У давній Мек­сиці "квітці сонця" по­клонялися, а її зобра­ження виливали в золоті.
А у Європу соняшник завезли іс­панці в XV столітті й вперше висіяли в Мадридському ботанічному саду. Пізніше його почали культивувати як декоративну рослину, "гарну золо­таву ромашку".
Однак народна медицина здавна проявляє великий інтерес до цієї ро­слини. Нині її досвід широко викори­стовується, оскільки доведено, що препарати соняшника мають спаз­молітичну та відхаркувальну дію. 

Соняшник в народній медицині

У народній медицині соняшник використовували і як засіб, спрямований проти малярії, ревматизму, спазмів бронхів, кашлюка, кольок шлунка і кишечника, жовтяниці, грипу, опі­ків, екземи, ран.
При геморої відварювали кошики соняшнику і парилися.
При кашлюку брали 2-3 ложки соняшникового насіння, заливали 0,5 л підсолодженої води, відварю­вали, доки рідина не випаровувала­ся на чверть, проціджували і пили по столовій ложці тричі на день.
При клімактеричному неврозі го­тують настоянку. Для її приготуван­ня беруть 20 г квіток соняшнику й за­ливають 200 мл горілки та настою­ють 2 тижні у темному місці. Готову настоянку проціджують і вживають по 20-25 крапель (розводячи неп великою кількістю води) тричі на день за 30 хвилин до їди. Профілак­тичний курс триває тиждень. Ліку­вання рецидивів захворювання може тривати 15-20 днів.
При жовчокам'яній хворобі готу­ють такий збір: пелюстки соняшни­ку 20 г, кукурудзяні приймочки — 30 г, по 10 г трави фіалки триколір­ної, трави м'яти перцевої, листя су­ниці. 2 столові ложки суміші залити 2 склянками окропу і дати настояти­ся 20 хвилин. Пити по півсклянки тричі на день за півгодини до їди.
Відвар із висушених пелюсток соняшнику має здатність гальмува­ти ріст злоякісних клітин. Його п'ють замість чаю тричі на день (ча­йна ложка сировини в склянці во­ди).
Взяти 2 частини сухих пелюсток соняшнику, по 1 частині листя по­дорожнику й квіток календули. Компоненти подрібнити й змішати. 2 столові ложки рослинного збору залити 2 склянками окропу і насто­яти 30-40 хвилин. Пити теплим після проціджування по 0,5 склян­ки 3-4 рази на день. Мінімаль­ний термін, протягом якого необ­хідно пити трав'яний настій, становить 2 місяці, після чого зробити перерву. Лікування лікарськими рослинами здійснюється довго­строково з періодичним контролем росту пухлини.
При всіх різновидах раку радять взяти дві частини цвіту соняшника, по одній частині мати-й-мачухи, нагідок, заварити, пити по 100 г тричі на день за 30 хвилин до їди два місяці.
Поліпшує апетит, знімає спазми шлунка, кишечника настій однієї столової ложки крайових (язичко­вих) квіток соняшнику на 250 мл окропу (денна доза).
При бронхоспазмах та кольках у животі готують відвар — 20 г коши­ків на 250-500 мл води (по 15 мл тричі на день).
Настоянка з язичкових квітів со­няшнику однорічного: свіжі квіти залити 70-процентним розчином спирту етилового у співвідношенні 1:5, настояти 7 діб, процідити, вжи­вати по 20 крапель 4 рази на день перед їдою, запиваючи кип'яченою водою.
Настій квіток соняшнику однорі­чного: 3 столові ложки подрібненої сировини залити 500 мл окропу, настояти 4 години, процідити, пити по 100 мл 4 рази на день до їди. На­стоянку або настій язичкових квітів соняшнику однорічного застосову­ють не тільки для припинення болю у шлунку, а й для лікування грипу, дерматитів, бронхіту, гіпоацидного гастриту. Дуже цікавий рецепт вживання соняшникового насіння при цук­ровому діабеті: одну столову ло­жку насіння дати на 500 мл води, кип'ятити 20 — 25 хвилин на ма­лому вогні, привідкривши криш­ку каструлі. Настояти годину й пити тричі на день за 30-40 хви­лин до їди.
Солі при остеохондрозі, пісок і камінці у жовчному міхурі, у ни­рках, при атеросклерозі судин: взяти 200 г коріння соняшнику, залити трьома літрами води, ки­п'ятити годину, настояти 2 години, процідити й вживати 1,5 літра настою на день, випиваючи неве­ликими порціями.
Свіже насіння соняшнику міс­тить магнію в 6 разів більше, ніж у житньому хлібі, велику кількість вітаміну Е, що запобігає м'язовій слабкості, стомленню, підвищує потенцію.
Авітаміноз, гіповітаміноз. При недостатньому надходженні в ор­ганізм каротину рекомендується вживати внутрішньо соняшнико­ву олію з каротином. Для цього використовують м'якоть абрико­са та олію у співвідношенні 1:3.
Алергія. Для полегшення стану під час алергічних нападів вжива­ють по столовій ложці соняшни­кової олії вранці натще й увечері перед сном. Аналогічний оздо­ровчий ефект можна отримати, якщо щоденно з'їдати по 100 штук сирого насіння соняшника.
Ангіна, риніт. Соняшникову олію (100 мл) довести до кипіння, а по­тім перекип'ятити на водяній бані. Після охолодження до олії дода­ти один подрібнений зубчик час­нику, настояти, готовий масляний настій процідити. Використовува­ти для закапування в ніс. Дозува­ння для дорослих по 7-10 кра­пель в кожну ніздрю, для дітей — 2-3 краплі. Протягом дня капа­ння повторювати 3 рази через рівні проміжки часу. Загальний термін лікування вибирають інди­відуально, залежно від самопочу­ття.
Артрит, міозит, параліч, радику­літ, ревматизм. Подрібнити 30 г лаврового листя, покласти в скляну банку й залити склянкою соняшникової олії. Настояти 7-10 днів у теплому місці. Отриману витяжку злити, відтиснути рослинну сировину, профільтрувати. Використо­вувати для щоденного втирання в болючі місця при захворюваннях кістково-м'язового апарату, а також в реабілітаційному періоді для відновлення рухових функцій піс­ля перенесеного інсульту.
Астма бронхіальна, бронхіт, зас­туда, пневмонія. Взяти порівну (на­приклад, по столовій ложці) соняш­никової олії, бджолиного меду і го­рілки. Змішати компоненти до ут­ворення однорідної маси і змасти­ти отриманою сумішшю груди й спину хворого, а потім через папе­рові серветки накласти гірчичники, старатися тримати їх якнайдовше. Такі процедури виконувати щоде­нно до повного оздоровлення або покращення стану здоров'я.
Атеросклероз, хвороби печінки і жовчного міхура. Денна доза олії не більше як 30 мл. Ліки потрібно вживати вранці натще за 1-2 го­дини до їди. Олія має жовчогінну та оздоровчу дію при жовчнокам'яній хворобі, запаленні жовчного міху­ра, його протоків і т.д. Зразу ж піс­ля вживання олії хворі лягають на правий бік і прикладають до пра­вого підребер'я теплу грілку.
Афонія. При втраті голосу рекоме­ндують невелику кількість соняш­никової олії нагріти на водяній бані, просочити нею бавовняну тканину й прикласти до горла на ніч. Після зняття компресу зроби­ти легкий масаж гортані, роблячи масажні рухи від підборіддя вниз до грудної клітки. За рахунок ме­ханічної дії збільшується інтенси­вність кровообігу в ділянці голосо­вих зв'язок.
Біль у животі. Через кожні 2-3 години давати хворому по столо­вій ложці соняшникової олії. Про­цедуру продовжувати до зникнен­ня болю.
Біль у вухах (отит). При появі у вусі болю застудного характеру в слуховий канал вкладають ватний тампон, змочений підігрітою соня­шниковою олією або її сумішшю з мигдальною олією або оливковою.
Бронхіт. Взяти в рівній кількості (наприклад, по 2 столові ложки) со­няшникову олію, бджолиний мед, горілку і готову до вживання гір­чицю, змішати всі інгредієнти. Вжи­вати теплою внутрішньо по десер­тній ложці тричі на день. Суміш мо­жна використати зовнішньо для змащування грудної клітки.
Варикозне розширення вен:
  • змішати рівну кількість неочищеної соняшникової олії, етилово­го спирту і води. Отриманою су­мішшю змочити бавовняну серве­тку, прикласти до розширених вен як компрес;
  • перекип'ятити соняшникову олію, охолодити. Марлю скласти в декілька шарів, змочити соняш­никовою олією і накласти на діля­нки з роздутими венами. Зверху на марлю накладають пергамент­ний папір і закріплюють пов'яз­кою.
Випадіння волосся (алопеція):
  • У домашніх умовах з доступ­них засобів можна легко приготу­вати олійну витяжку, яка не тільки зміцнює волосся, але стимулює ріст волосяного покрову в місцях облисіння. Олійний настій готують на основі соняшникової олії, дода­вши мед бджолиний 3 — 5 частин; листя кропиви дводомної — 1-3 частини; корінь лопуха — 2-4 частини, олія соняшникова — скі­льки забере.
  • При алопеції аналогічну дію має і такий засіб: соняшникова олія — 40 мпу спирт етиловий — 40 мл, сік цибулі — 40 мл, відвар кори ве­рби, приготовлений з розрахунку десертна ложка кори на склянку води, — 40 мл. Ємкість, у якій збе­рігається лікувальна суміш, пе­ред використанням збовтують. Су­міш втирати в шкіру голови через день.
Волосся ламке. Для оздоровле­ння ламкого і тонкого волосся, для надання йому живого блиску готуємо оздоровчу суміш: столо­ву ложку соняшникової олії змі­шати з яєчним жовтком. За 30-40 хвилин до миття голови втерти в шкіру голови масажними руха­ми, після чого голову закутують рушником. Закінчується процеду­ра традиційним миттям голови і природним сушінням (фен не ви­користовувати).
Гайморит, нежить. Приготувати суміш із соняш­никової олії, бджолиного ме­ду, соку алое (кожного по столовій ложці). Висушену траву звіробою розтерти в порошок і додати до су­міші 0,5 чайної ложки, розмішати і закапувати в кожну ніздрю по 2-5 крапель тричі на день.
Взяти чайну ложку соняшнико­вої олії і змішати з такою ж кількіс­тю подрібненого на тертці господар­ського мила, потім додати по чайній ложці соку цибулі, бджолиного меду, горілки та молока. Посудину із приготовленою сумішшю поста­вити на водяну баню і постійно її помішувати. Коли мило розм'якне на­стільки, що з'явиться на вигляд од­норідна мазь, суміш знімають і охо­лоджують. З марлі готують невеликі тампони, змочують у лікувальній су­міші і закладають у ніс на 30 хвилин. Протягом дня повторюють три рази. Процедури повторювати щоденно до одужання.

Немає коментарів :

Дописати коментар