Загартовування дітей

Загартовування - це один із найважливіших методів зміцнення здоров'я дітей. Міцність, надійність організму дитини, її фізіологічні запаси є резуль­татом пристосування до зовнішнього середовища та подолання впливу зовнішніх подразників. Внаслідок загартовування виникають характерні функціональні та морфологічні ознаки адаптації до чинника. Зростає по­тужність шару дерми, покращується кровопостачання, функції потових та сальних залоз, рівень основного обміну, температура шкіри, інтенсивність її пігментації та інші показники істотно змінюються. Під впливом загартовую­чих процедур тренується симпатико-адреналова система, яка забезпечує підтримку гомеостазу на оптимальному рівні. Внаслідок цього збільшуються бар'єрні функції організму, підвищується стійкість до шкідливих чинників зовнішнього середовища.

Принципи загартовування дітей

Принципи загартовування ґрунтуються на фізіологічних закономірностях процесу адаптації. Перший принцип загартування - індивідуальність. При цьому враховується вік дитини, стан її здоров'я, перенесені захворювання, фізичний розвиток, тип її вищої нервової діяльності.
Інтенсивність загартовуючого фактора має зростати поступово. Під час до­зування загартовуючих процедур за принципом поступовості необхідно дотримуватися однієї обов'язкової умови: кожне наступне навантаження повин­не викликати відповідну реакцію організму.
Фізіологічна закономірність адаптації організму до подразника вимагає дотримуватися принципу систематичності та безперервності, так як треную­чий ефект загартовуючого навантаження досягається протягом кількох місяців, а зникає значно швидше - протягом 2-3 тижнів. Утворення умовних рефлексів відбувається тільки після повторних подразнень.
Специфічність процесу адаптації зумовлює необхідність дотримання прин­ципу різноманітності засобів загартовування. Дитина, загартована до високих температур, може бути не загартована до холоду. І навпаки. Під різноманіт­ністю засобів загартовування розуміють не тільки різні чинники, але й різно­манітність одного і того ж чинника. Суть в тому, які механізми вони стимулю­ють - однакові чи різні. Різноманітність засобів загартовування не тільки роз­ширює функціональні можливості організму, але й дозволяє уникнути зви­кання до одного фактора, яке зменшує його тренувальний ефект.
Принципи індивідуальності, поступовості, систематичності та різноманіт­ності засобів лежать в основі формування будь-якої загартовуючої системи.
Загартовуючі процедури засновані на використовуванні природних фак­торів: повітря, сонця та води. Загартовуючий ефект дають і штучні джерела, які імітують природні: УФО, басейни, сауни, душі, барокамери тощо. Проте краще використовувати природні джерела, а штучні можна використовувати як додаткові до природних для загартовування протягом усього року.
Медичних протипоказів до загартовування не існує, крім гострих захворю­вань. Загартовуючі процедури є невід'ємною частиною фізичного виховання дітей у домашніх умовах і дитячих дошкільних закладах.

Методи загартовування дітей

Особливо ефективне загартовування, яке розпочинається в ранньому віці, бо здатність морфологічних та функціональних апаратів організму протисто­яти несприятливим впливам факторів зовнішнього середовища, залежить від умов, у яких він розвивається.

Загартовування дітей раннього віку

       Вік
                                           Заходи
1-3 міс.
Обов'язковий сон на повітрі, температура від -10° до +30°С. Під час сповивання та масажу повітряна ванна 5-6 хв., температура в при­міщенні 22°С. Загальна ванна тривалістю 5-6 хв., температура води 36-37°С.
3-6 міс.
Обов'язковий сон на повітрі, температура від -10°С до +30°С. Під час сповивання і масажу повітряна ванна 6-8 хв., температура в при­міщенні 20-22°С. Загальна ванна 5-6 хв., температура води 36-37°С. Обливання водою 34-35°С. Влітку перебування під розсіяними со­нячними променями протягом 5-6 хв. 2-3 рази на день. Обов'язко­вий сон на повітрі, температура від -10°С до +30°С.
6-12 міс.
Повітряні ванни 10-12 хв. підчас переодягання, гімнастики, неспан­ня. Температура в приміщенні 20-22°С. Умивання водою 20-24°С. Загальна ванна 5-6 хв., температура води 36-37°С з наступним обли­ванням водою температури 34-35°С. Сухі обтирання фланелевою рукавичкою до слабкого почервоніння шкіри протягом 7-10 днів, а потім вологе обтирання водою температури 35°С з поступовим зни­женням її до 30°С. Влітку перебування під розсіяними сонячними променями до 10 хв. 2-3 рази надень.
1-3 роки
Денний сон на відкритому повітрі, температура від -10°С до +30°С. Повітряна ванна під час зміни білизни після сну вночі та вдень, дітям після двох років — під час ранкової гімнастики, обливання водою, температура в приміщенні 19-20°С. Прогулянка двічі на день при температурі повітря від -15°С до +30°С. Обливання водою темпера­тура на початку загартовування 20°С, потім поступове її зниження до 16-18°С. Дітям після двох років такою водою миють верхню час­тину тулуба і руки до ліктів. Загальне обливання водою після про­гулянки, температура води на початку 34-35°С з поступовим зни­женням до 24-26°С. Обливання ніг перед денним сном - початкова температура води 28°С з поступовим її зниженням до 18°С. Загальна ванна тривалістю 8-10 хв. Температура води 36°С з наступним обли­ванням водою температури 34°С перед нічним сном 2 рази на тиж­день. Влітку перебування на сонці розпочинати від 5-6 хв. на день до 8-10 хв. двічі на день.

Купання у відкритих водоймах є найдієвішою процедурою, бо одночасно впливають 3 чинники: повітря, велика кількість води і сонце. Таке купання дозволяють дітям після 3 років 1 раз на день при температурі повітря не ниж­че 25°С, води - 23°С. Загартованим дітям можна купатися і в охолодженій воді. Тривалість купання від 3 до 10 хв.

Загартовуюча дія сонця відбувається під час прогулянок 

Це загартовуван­ня з світлових повітряних ванн у затінку, потім переходять до місцевих со­нячних ванн. Руки та ноги дитини мають бути відкритими, на голову надяга­ють світлу панамку, пізніше дітей роздягають до трусів. Краще сонячні ванни приймати з 9 до 11 год. та після 15-16 год. Перебування дітей на сонці спочат­ку триває 5 хв., потім його поступово збільшують, всього протягом дня 40-60 хв.
Для досягнення оптимального ефекту загартовування доцільно застосову­вати комбіновані дії води і повітря з різною силою діючого чинника і його експо­зиції.
Загартовуючі процедури рекомендують поєднувати з фізичними вправами та вводити їх в режим дня. Таке поєднання веде до істотного підвищення оздо­ровчого впливу фізичних вправ. З цією метою проводять систематичне про­вітрювання навчальних приміщень та фізкультурного залу, заняття в полег­шеному одязі з дотриманням температурних норм та величини відповідного фізичного навантаження.

Немає коментарів :

Дописати коментар