Симптом Ласега: причини появи. Лікування захворювань, що супроводжуються симптомом Ласега

Симптом Ласега в неврології був відкритий французьким лікарем і згодом названий його ім'ям. Ще в середині XIX століття медик зауважив: якщо пацієнт, лежачи на спині, піднімає випрямлену ногу, в поперековій частині хребта виникає гострий біль, який моментально проходить, коли людина згинає кінцівку.

Причини появи

Часто через проблеми з сідничним нервом виникає симптом Ласега, який супроводжує защемлення або неврит цієї частини ЦНС. Цей нерв є найбільшим в людському організмі, формується він з відгалужень, що відходять від спинного мозку - поперекового і крижового. Складається з двох видів нервів: великогомілкового і малогомілкового. Якщо вони надмірно розтягуються, затискаються або травмуються, то людина відчуває сильний біль, коли вона в лежачому положенні пробує підняти пряму ногу. Симптом виникає через неможливість волокон нерва подовжуватися: його корінці можуть бути затиснені в отворах між хребцями, або ж відбувається надмірне розтягнення в разі грижі міжхребцевих дисків. Коли хворий лежить в розслабленому стані, болю він не відчуває, оскільки сідничний нерв в цей час діє. Але варто йому почати піднімати кінцівку, як нерв тут же розтягується, викликаючи болючі відчуття.

Три ступені синдрому

Необов'язково бути лікарем, щоб визначити у себе Ласега симптом: його можна виявити в домашніх умовах, провівши нехитру процедуру. Але краще все-таки звернутися до професіонала, який зробить це максимально якісно. Діагностика відбувається наступним чином: лікар просить пацієнта лягти на кушетку і порухати кінцівкою. Чим вище піднімається нога, тим більш яскраво проявляється симптом. Пік болю зазвичай припадає на той період, коли кінцівка знаходиться під кутом в 60° по відношенню до поверхні кушетки.
Лікарі при цьому виділяють три ступені синдрому Ласега:
І - біль виникає тільки в положенні ноги під кутом в 60°;
ІІ – гострий біль характерний при підйомі кінцівки до 45°;
ІІІ - хворий може максимально підняти ногу тільки на 30°.
Зрозуміло, що остання ступінь характерна для більш серйозного захворювання, ніж перша. При цьому фахівець зобов'язаний моментально перервати діагностику, як тільки пацієнтові стало боляче. В іншому випадку у людини може виникнути надрив нервових волокон і як наслідок - параліч сідничного нерва.

Основні види симптому

Медицина виділяє три різновиди симптому:
  • Позитивний симптом Ласега. Виникає поступово при піднятті ноги, але при її згинанні в колінному і тазостегновому суглобі зникає. Може говорити про здавлюванні крижових і поперекових корінців, що найчастіше відбувається при остеохондрозі і радикуліті.
  • Негативний. При згинанні кінцівки біль не зникає. Пацієнта направляють на додаткове обстеження, щоб виявити реальні причини больових відчуттів. До речі, часто вони мають психологічний характер: спостерігаються у істеричних жінок, депресивних людей.
  • Псевдопозитивний симптом. Виявляється, коли у людини м'язи задньої поверхні стегна дуже слабкі. Зазвичай це спостерігається у літніх пацієнтів. У цій ситуації потрібна консультація ортопеда. Залежно від різновиду хворому призначають відповідну терапію.

Остеохондроз

Це одна з найпоширеніших причин появи болю. Симптом Ласега при остеохондрозі характеризується гострим болем, яка розповсюджується по всій поверхні стегна. Діапазон її широкий: від сідниць і до самої стопи. У таких випадках пацієнтові призначають медикаментозну терапію. Лікування остеохондрозу передбачає прийняття препаратів, які відносяться до чотирьох груп:
  • Ліки, в основі яких є вітамін D. Він покращує засвоєння кальцію. Протипоказання: підвищений вміст цього елементу в крові хворого. Побічні ефекти - утворення каменів в нирках.
  • Препарати, дія яких спрямована на зменшення виходу кальцію з кісток і зменшення болю. Наприклад, «Алостин» і «Кальцитрин». У рідкісних випадках на їх прийом організм реагує негативно: з'являється нудота, блювота, розвивається гіпертонія.
  • Терапія, спрямована на лікування остеопорозу. До неї відносяться такі препарати, як «Бівалос», «Фосамакс», «Бонвіва». Вони блокують процес розсмоктування кісткової тканини.
  • Жіночі гормони - естрогени. Серед їх функцій - попередження підвищеної крихкості кісток. Найбільшою популярністю користуються «Прогінова», «Клімонорм» або «Естрон». Крім ліків пацієнту призначають лікувальну фізкультуру та інші необхідні процедури.

Радикуліт

Причини появи симптому Ласега беруть свій початок і від цієї хвороби. Крім нього у хворого відзначаються й інші симптоми:
  • Нері - зв'язок між згинанням голови і болем у попереку,
  • Бахретева-Файерштейна - уражена кінцівка починає боліти при піднятті здорової ноги.
Пацієнтові призначають такі ліки: нестероїдні препарати, які мають протизапальнуий і знеболюючий ефекти: «Кетопрофен», «Диклофенак», «Флурбіпрофен», «Індометацин» і т. д. Вони допомагають швидко усунути основний симптом радикуліту - біль. Міорелаксанти купірують спазми скелетних м'язів. Незважаючи на безліч побічних ефектів, вони здатні усунути здавлювання нервових волокон. Наприклад, «Тубокурарин», «Доксакурій», «Рапакуроній». До речі, їх призначають і для лікування остеопорозу. Крім того, щоб усунути Ласега симптом при радикуліті, хворому виписують наркотичні анальгетики. Але це тільки в критичних випадках, коли біль просто нестерпна і не знімається іншими ліками. Пацієнту також рекомендують пити антидепресанти та вітаміни.

Профілактика

Щоб попередити виникнення симптому Ласега, а також розвиток небезпечних хвороб, які з ним пов'язаних, можна проводити профілактичні заходи. Вони також захищають людину від остеохондрозу і радикуліту. І навіть якщо пацієнт вже захворів, служать відмінним доповненням до медикаментозної терапії. Серед них виділяють такі процедури:
  • Гімнастика. Якщо фізичних навантажень приділяти хоча б півгодини на день, можна домогтися збільшення кісткової маси на 5%.
  • Масаж. Він покращує кровообіг в м'язах.
  • Сонячні ванни. Забезпечують надходження в організм вітаміну D, без якого засвоєння кальцію було б неможливим.

Також рекомендується відмовитися від поганих звичок, які з давніх часів є вірними супутниками численних хвороб. А ще навчитися правильно харчуватися. Відмова від жирної, копченої, смаженої, консервованої їжі тільки піде організму на користь. Якщо додатково збалансувати вживання білків, жирів, вуглеводів і збагатити раціон вітамінами, клітковиною та іншими корисними речовинами, можна домогтися повноцінного здоров'я, гарної фізичної форми, молодості і краси. 

Немає коментарів :

Дописати коментар