«Передозування» продуктами харчування. До якихось із них слід ставитися обережно?

Бувають моменти, такі як вечірки або святкові застілля, коли люди жартома скаржаться, що вони відчувають «передозування» продуктами харчування. Звичайно, додаткові порції м'яса або солодощів можуть привести до важкого розладу шлунка. Однак є і такі продукти, які можуть серйозно нашкодити, якщо ви з'їсте їх занадто багато. Ось список продуктів, з якими слід поводитися обережно, так як «передозування» ними може призвести до тяжких наслідків.

Морква

В ній багато вітамінів, мінералів і волокон, які корисні для вашого здоров'я. Але вживання моркви у великій кількості призводить до того, що у вашому організмі накопичується занадто багато бета-каротину. Ця молекула, відповідальна за яскраво-оранжевий відтінок моркви, є попередником вітаміну А. Надмірна кількість каротину в крові призводить до зміни кольору шкіри. Цей стан відомо як каротинемія, і воно відбувається тому, що каротин являє собою жиророзчинну молекулу. Надмірна кількість, як правило, накопичується в шкірі, що призводить до її жовто-помаранчевого кольору або пігментування, особливо в області долонь, підошов, колін і носа. Хоча каротинемія проявляється в основному у дітей раннього віку, які можуть багато спожити дитячого харчування з високим вмістом протертої моркви, у дорослих вона також зустрічається. У доповіді, опублікованій в журналі «Дерматологія» у 2006 році, зазначалося, що шкіра літньої жінки набула жовто-оранжевий відтінок, тому що вона прийняла дуже багато добавок каротину. Одна чашка сирої нарізаної моркви містить близько 15 мг каротину, так що вам потрібно з'їдати по півсклянки нарізаної моркви щодня протягом декількох місяців, щоб шкіра отримала жовтий відтінок. Але, незважаючи на настільки незвичайний зовнішній вигляд, каротинемія є в основному нешкідливим станом і часто оборотним. 

Тунець 

Любителі суші, остерігайтеся: вживання сирого тунця у великих кількостях призводить до накопичення в організмі ртуті. Великі риби, які знаходяться на вершині харчового ланцюга, наприклад тунець, часто накопичують метилртуть в м'язах, оскільки вони споживають багато дрібної риби. Дуже важко розрахувати рівень ртуті в суші, тому що він залежить від розміру риби та її види. Оскільки ртуть здатна нашкодити вашій нервовій системі, вагітним жінкам і дітям молодшого віку рекомендується утриматися від переїдання тунця.

Чай камбуча 

Чай камбуча – це нудотний напій, який ферментується симбіотичними культурами бактерій і дріжджів під назвою «Чайний гриб». Його можна придбати в магазинах здорового харчування. Такий «грибний» напій відомий своєю властивістю підвищувати імунітет і іншими корисними ефектами, але в сучасній літературі є дуже мало наукових доказів. Проблема в тому, що іноді ці закваски містять такі домішки, як цвіль і грибки, що здатні викликати хворобу.

Кава

Багато людей стверджують, що вони не можуть прокинутися і почати працювати без кількох чашок ранкової кави, але краще не захоплюватися цим напоєм. За даними клініки Мейо, ви не повинні споживати більше 500-600 мг кофеїну в день. Типова чашка кави середньої обжарювання містить близько 200 мг кофеїну, еспрессо – близько 75 мг, а середня чашка чорного чаю – 120 мг. Помітні побічні ефекти виникають, якщо ви споживаєте більше, ніж 600-900 мг кофеїну в день. Серед них - безсоння, неспокій, нудота, нерегулярне серцебиття, тремор м'язів і головний біль. Більше того, занадто велика доза кофеїну може привести навіть до летального результату. За матеріалами справи, яке було опубліковано шведськими лікарями в 2010 році, у 21-річної жінки сталася зупинка серця незабаром після вживання близько 10 000 мг кофеїну. Незважаючи на багаторазове проведення процедури реанімації, вона перестала реагувати на ліки через три дні. 

Карамбола

Отруєння цими фруктами було вперше описано в Малайзії в 1980 році. Виявилося, що карамбола може чинити депресивний вплив на центральну нервову систему. Хоча ці фрукти непопулярні в Європі і Росії, вони широко поширені в Південно-Східній Азії і Південній Америці, де їх вживають свіжими, в салатах і у вигляді соку. Якщо вживати ці фрукти в нормальних кількостях, ризик для здорових людей буде незначним. Але якщо у вас хворі нирки, вживання карамболи може призвести до гострої ниркової недостатності. У доповіді за 2006 рік, опублікованому в журналі «Нефрологія», описаний випадок пацієнта з хронічними захворюваннями нирок. Вживання карамболи призвело до швидкого погіршення функцій нирок та їх пошкодження. Про подібному випадку повідомлялося в «Гонконгському медичному журналі» в 2009 році. 76-річна жінка, у якої діагностували хронічне захворювання нирок, була госпіталізована у стані психічної сонливості і прискореного серцевого ритму, після того, як з'їла два фрукта. Загальні симптоми інтоксикації включають гикавку (найбільш поширений симптом, особливо при легкій інтоксикації), блювоту, слабкість, безсоння, зміну свідомості, конвульсії і гіпотонію. Людям з хворобами нирок слід уникати вживання чистого соку карамболи (популярний напій в Тайвані) і м'якого, розведеного маринованого соку у великих кількостях, особливо якщо ви з ранку нічого не їли.

Вода

Загальноприйнята рекомендація пити вісім склянок води в день виявилася міфом. Існує такий стан, як «передозування» водою. Інтоксикація відбувається, коли людина п'є занадто багато води і вона розбавляє концентрацію натрію в крові. Це стає причиною електролітного дисбалансу. Водна інтоксикація, також відома як гіпонатріємія, насамперед загрожує спортсменам під час змагань на витривалість. Приміром, у статті за 2005 рік, опублікованій в «Журналі медицини Нової Англії», йдеться про те, що 13 відсотків з 488 бігунів, які взяли участь у Бостонському марафоні, почали страждати від гіпонатріємії через вживання великої кількості води. За словами дослідників, відносно проста стратегія зниження ризику для спортсменів – це контроль ваги до і після тренувальних забігів, щоб оцінити загальне споживання рідини і переконатися, що вони не п'ють занадто багато води під час тренування. 

Мускатний горіх 

Додавання мускатного горіха в ваш гоголь-моголь не має практично ніякого ефекту, крім створення смаку. Тим не менш, коли приправа споживається в надмірних кількостях, ви можете отримати проблеми зі здоров'ям. Побічні ефекти у більшості випадків з'являються через три-вісім годин після вживання мускатного горіха і можуть включати в себе страх, неспокій і почуття приреченості. Згідно звіту, опублікованому в «Медичному журналі» у 2005 році, деякі люди стикаються з гострими психотичними епізодами, відчуженістю від реальності і зоровими галюцинаціями.

Фатальні випадки 

Вживання мускатного горіха в дозах навіть вище, ніж 20-80 грам, рідко призводить до летального результату. У медичній літературі з'являлося тільки два повідомлення про фатальне передозування мускатним горіхом. Перший випадок стався в 1908 році, коли 8-річний малюк проковтнув близько 14 грамів цієї приправи. Другий випадок стався з 55-річною жінкою в 2001 році. Лікарі виявили сліди міристицину (сполуку, знайдену в ефірній олії мускатного горіха) і такої седативної сполуки, як флунітразепам, в її крові. Смерть настала, ймовірно, через токсичний ефект обох речовин, говориться в доповіді.

Немає коментарів :

Дописати коментар