Операції на сечівнику

Анотація: короткий опис операцій на сечівнику. Операції при стенозі сечівника. Варіанти ліквідації сечівникових нориць.

Стеноз сечівника - в промежинному відділі до­ступ здійснюють через поперечний розріз позаду ка­литки. Місце звуження мобілізують, сечівник пере­сікають вище і нижче звуження і зшивають кінець у кінець на катетері атравматичними голками.
Гіпоспадія - коли сечівник виходить в основі ста­тевого члена, на калитці чи промежині. Операцію здійснюють до 6-річного віку, при цьому розсікають шкіру від вінцевої борозни статевого члена до зов­нішнього отвору сечівника і видаляють наявний тут сполучнотканинний тяж. Сечу з міхура виводять надлонною цистостомією. Через 6 місяців після випрям­лення статевого члена повторюють попередній розріз в обхід отвору сечівника. Вінцеву бороз­ну циркулярно розрізають, шкіру мобілізують до ко­реня статевого члена і довкола отвору сечівника. Ниж­ня частина члена формується відповідно новому місцю виходу сечівника. В цьому місці передні краї відсепарованої шкіри зшивають, на вінцеву борозну шви накладають таким чином, щоб зберегти кайму шкірного клаптя для формування стінки сечівника. Обидва шкірні клапті на відстані 1 см від краю без натягання на пластмасовій рурці зшивають. Шкіру в вінцевій борозні зшивають таким чином, що шви на­кладають біля сечівника і закінчують біля нижнього краю голівки, прикріплюючи нижній край шкіри до краю голівки статевого члена.

Ампутація статевого члена

Оскільки це єдиний орган, що кровопостачається двома артеріями і має лише одну вену, перед операцією зупиняють притік крові шляхом накладання на його корінь джгута та кро­воспинних затискачів. У межах здорових тканин ви­конують круговий розріз шкіри. Печеристе тіло і саму сечівник ще не пересікають, сечівник окремо мобі­лізують і пересікають на 0,5 см дистальніше кукси чле­на. Цей її відрізок потім пришивають до країв шкіри. Перев'язують тильні судини, а паренхіматозну крово­течу зупиняють швами між оболонкою і перетинкою статевого члена. Рану зашивають вузлови­ми швами, в сечівник вводять катетер.

Звуження сечівника

Меатотомія - зовнішній отвір сечівника розсі­кають введенням в нього ріжучого предмета в на­прямку до нижньої стінки. Запобігають рецидиву накладанням на нижній кут рани шва і що­денним бужуванням аж до загоювання рани.
Внутрішню сечівникотомію здійснюють сечівникотомом, який без леза вводять у її просвіт на про­віднику. Потім по жолобу в нього вставляють трикутнє лезо, на яке рукою натягують сечівник, опір у місці звуження долають натискуванням на лезо. В сечівник на 6- 7 днів вводять гумовий катетер, а через день розпочинають її бужування.
Зовнішню сечівникотомію виконують, коли неможли­во ввести інструмент у сечовий міхур. В сечівник до місця звуження вводять буж і на ньому серединним доступом роз­сікають тканини, а над самим бужем у межах здорових тка­нин розсікають сечівник, знаходять і розсікають її звужену частину. Виймають буж, а в сечовий канал вводять гумовий катетер. Пошарово зашивають рану, а катетер залишають на два тижні.
Резекція сечівника виконується при поодиноких корот­ких звуженнях зі значним розростанням рубцевої тканини до периферії з відведенням сечі через високий розтин сечового міхура. За методикою Маріона-Хольціва в сечівник аж до перешкоди вводять металевий буж. У межах здорових тка­нин поздовжнім розрізом мобілізують місце звуження. На обидві здорові ділянки сечівника накладають провізорні шви і видаляють звужений сегмент. Обидва кінці сечівника кінець у кінець з'єднують провізорними швами через усі шари. Спочатку зшивають задню стінку, а потім на катетері і решту сечівника, який швами фіксують до довколишніх тканин. Видаляють катетер і зашивають рану. 
Операцію Буде виконують у тих випадках, коли не піддаються зближенню кінці сечівника, тоді частину його замінюють сформо­ваним зі шкіри калитки сегментом. Після резекції рубцевого звуження з задньої стінки калитки вик­роюють на ніжці чотиригранний клапоть по довжині дефекту сечівника. Його зшивають епідермі­сом до середини таким чином, щоб ніжка залиша­лась по середній лінії. Сформований сегмент підшивають до периферичного, а потім централь­ного відрізків сечівника. В сечовий міхур вводять надлонний дренаж і зашивають рану.

Сечівникові нориці

Операція Аліота - чо­тирикутним розрізом висікають норицю, з двох кутів дефекту в поперечному напрямку проводять два поперечних розрізи шкіри задньої стінки ста­тевого члена. Клапоть натягують до дефекту і підшивають до його країв.
Операція Гюйона І. Після введення в сечовий міхур катетера зверху і знизу нориці проводять два паралельних розрізи і з'єднують їх середин­ним розрізом. Клапті мобілізують і освіжують їх краї. Біля нижнього краю викроюють чотирикутний клапоть основою до нориці. Його поверта­ють вверх і епідермальною поверхнею закрива­ють норицю в сечівнику. Надвишок клаптя підво­дять під шкіру верхнього краю рани і фіксують швами. Ранову поверхню клаптя закривають боковими клаптями і зшивають їх між собою. Рану на місці забраного клаптя зашивають. Катетер у сечовому міхурі залишають на 7-10 днів.
Операція Гюйона II. Якщо нориця розташована на промежині, тоді з обох боків відсепаровують два чотирикутних клапті шкіри, один - основою досередини, другий - назовні. Як тільки висікли норицю, перший клапоть шкіри повертають епідермісом до середини і закривають норицю в сечів­нику, клапоть фіксують швами до країв рани. Другим клаптем закривають шкірний дефект. Рану зашивають, а в сечовий міхур на 7-10 днів вводять катетер.

Сечівниково-ректальні нориці

Найпоширенішою є пластична операція за Юнгом. Сечу з се­чового міхура попередньо виводять через надлонну норицю. На промежині дугоподібним розрізом у напрямку до сіднично-прямокишкової ямки і куприка мобілізують шкіру й оголюють великий сідничний м'яз. Мобілізують і роз'єднують сечівниково-ректальну норицю і зашивають їх вічка на сечівнику і прямій кишці. Мобілізують м'язовий клапоть на великому сідничному м'язі, фіксують його до передньої стінки прямої кишки, прикриваючи зашите вічко нориці. Рану дренують і зашивають.

Немає коментарів :

Дописати коментар