Операції на суглобах

Анотація: короткий перелік найбільш поширених операцій на суглобах та їх застосування.

Пункція порожнини суглоба

Пункція плечового суглоба проводиться спереду, збоку або ззаду. Спереду голку вводять під дзьобоподібний відросток лопатки спереду назад і назовні таким чином, щоб голка пройшла між суглобовою западиною лопатки і голівкою плечової кістки. Найпростішим є боковий доступ, голку при цьому вводять перпендикулярно над найопуклішою частиною верхівки акроміона. Досягнувши голівки плечової кістки, голку просувають між нею і акроміоном.
Подолан­ня перешкоди з боку суглобової капсули вказує на проникнення в порожнину суглоба. Пункція ліктьо­вого суглоба виконується ззаду. Руку для цього згинають у ліктьовому суглобі під прямим кутом і голку вводять над верхівкою ліктьового відростка, просуваючи її зверху вниз і ззаду наперед. Гожа в процесі пункції проникає в широку частину суглобової капсули над ліктьовим відростком зразу в суглобову щілину, про що свідчить її контакт із плечовою кісткою.
Пункція променево-зап'ясткового суглоба виконується при пронації і флексії китиці. Голку вво­дять між сухожилками власного розгинача II пальця і розгинача пальців по лінії, що з'єднує шило­подібні відростки кісток передпліччя, на глибину 1,5-2 см і проникають між променевою, човноподіб­ною і півмісяцевою кістками.
При пункції кульшового суглоба голку вводять спереду під пахвинною зв'язкою на 1 см зовні від місця пульсації стегнової артерії спереду назад і ззовні всередину під кутом в 10°. Голка при цьому досягає передньої поверхні голівки стегнової кістки, що в суглобовій порожнині.
Пункція колінного суглоба проводиться при максимальному розгинанні ноги. Найчастіше корис­туються пункцією на 1 см вище надколінника. Голку вводять перпендикулярно.
Пункція гомілково-ступневого суглоба проводиться спереду кісточок. З боку латеральної кісточки голку вводять на 2 см вище її верхівки і на 2 см до середини від неї. Голка при цьому проходить між кісточкою і надп'ятковою кісткою.

Артротомія

Артротомія плечового суглоба виконується із дельтоідео-пекторального доступу з розрізу довжиною 6-8 см. Від ключиці через sulcus deltoideopectoralis відводять v. cephalica назовні, розтинають піхву довгої голівки двоголового м'яза і сухожилок відводять у бік. Зверху вниз на жолобуватому зонді, введеному через ложе сухожилка в суглобову порожнину, розсікають сугло­бову сумку зверху вниз, дренаж вводять через контрапертуру.
Артротомія ліктьового суглоба здійснюється заднім доступом з пересіканням ліктьового відрост­ка, створює широке оголення суглоба. Перед пересіканням ліктьового відростка в ньому просвердлюють отвір і роблять надріз для спонгіозного гвинта. Відро­сток перетинають на рівні суглоба, а в кінці операції його фіксують гвинтом.
Артротомія променево-зап'ясткового суглоба. Тильний розріз для цього проводять поздовжньо від V п'ясткової кістки через середину зап'ястка на 2-3 см вище променезап'ясткового суглоба. Капсулу розсікають між сухожилками V пальця і ліктьового розгинача зап'ястка.
Артротомія кульшового суглоба проводиться комбінованим доступом через клубовий гребінь від верхнього передньою клу­бового остюка в проміжку між m. tensor fasciae latae et m. sartorius до великого вертлюга стегнової кістки. Розсікають широку фас­цію стегна і мобілізують m. tensor fasciae latae від верхнього пе­реднього клубового остюка. Перетинають середній сідничний м'яз, распатором відшаровують сідничні м'язи від клубової кістки та оголюють передню і верхню поверхні суглоба.
Артротомія колінного суглоба здійснюється розрізом 8-10 см вище надколінника по внутрішньому краю сухо­жилка чотириголового м'яза стегна до горбкуватості ве­ликогомілкової кістки. Розсікають фасцію і суглобову капсулу, а надколінок відтягують назовні.
Артротомія гомілково-ступневого суглоба. Для цього розріз починають на кілька см вище латераль­ної кісточки і на 1 см назад від малогомілкової кістки. Капсулу розсікають позаду кісточки після розсікання піхов довгого і короткого малогомілкових м'язів.

Резекція суглобів

Резекція суглоба буває повною, однополюсною або гемірезекцією, щадна резекція, коли не пошкоджують зони росту і розширену. Якщо при цьому не розкривають капсули - це позакапсулярна резекція, але частіше все ж таки виконують внутрішньокапсулярну резекцію.
Резекція плечового суглоба здійснюється з переднього доступу. Вертикальний розріз довжиною 10- 12 см починають від дзьобоподібного відростка лопатки і продовжують до sulcus deltoideopectoralis. Латеральну підшкірну вену відтискають до середини. В проміжку між дельтоподібним і великим груд­ним м'язами знаходять сухожилок довгої голівки двоголового м'яза, розсікають піхву і відтягують її до середини. Поздовжньо розсікають суглобову сумку і відсікають її від анатомічної шийки плечової кістки. Плече ротують до середини і підокісно долотом збивають великий горбок плечової кістки, зберігаючи точки прикріплення надостьового, підостьового і малого круглого м'язів. Плечову кістку ротують назовні і долотом збивають малий горбок разом із підлопатковим м'язом. У рану виводять голівку плечової кістки, ззаду пересікають суглобову капсулу. На рівні хірургічної шийки відпилюють голівку плечової кістки, зберігаючи при цьому m. deltoideus et n. axillaris. Відсікають уражені ділянки суглобо­вої капсули, якщо виникає потреба, то видаляють уражені ділянки суглобової западини лопатки. Рану дренують, проксимальний кінець плечової кістки розміщують на рівні суглобової западини лопатки. Рану пошарово зашивають, а кінцівку фіксують торакобрахіальною гіпсовою пов'язкою. Через місяць після операції починають активні і пасивні рухи.
Резекція ліктьового суглоба з заднього доступу розпочинається після пересікання ліктьового відрост­ка. При зігнутому передпліччі відкривають суглобові поверхні плечової, ліктьової і променевої кісток. Долотом стісують надвиростки плечової кістки, оберігаючи ліктьовий нерв. Відпилюють суглобові кінці, а ліктьовий суглоб згинають під прямим кутом. Зашивають рану і на 1-1,5 місяці іммобілізують кінцівку.
Резекція променево-зап'ясткового суглоба з тильно-променевого чи тильно-ліктьового доступів. Роз­сікають фасцію і retinaculus extensorum кістково-фіброзних каналів, мобілізують сухожилки розгиначів зап'ястка та пальців, одночасно розводячи їх, розсікають суглобову капсулу. Розсікають зв'язки і скелетують кістки променево-зап'ясткового суглоба. В рану вивихують суглобові поверхні, проводять резек­цію кістки і відсікають суглобову капсулу, після чого пошарово зашивають рану. Китицю іммобілізу­ють у положенні тильного згинання гіпсовою пов'язкою на три місяці.
Резекцію кульшового суглоба розпочинають розсіканням тканин по лінії від середини відстані між заднім верхнім клубовим остюком і великим вертлюгом по зовнішній поверхні стегна. Розшаровують великий сідничний м'яз, а через проміжок між середнім сідничним і грушоподібним м'язами досягають суглобової капсули, яку розсікають Т-подібно. Згинаючи і розгинаючи стегно і відводячи його, вивихують голівку стегнової кістки, проводять резекцію суглоба. Куксу шийки стегнової кістки вкладають у кульшову западину, пошарово зашивають рану, а кінцівку іммобілізують на 6 місяців гіпсовою пов'язкою.
Резекція колінного суглоба проводиться при зігнутому суглобі із U-подібного доступу. Після пе­рерізання зв'язки надколінка, колатеральних і схрещених зв'язок розтинають суглоб і виконують ощадливу резекцію суглобових поверхонь стегнової і великогомілкової кісток. Під час видалення задніх відділів патологічно зміненої синовіальної мембрани остерігаються пошкодження судинно-нервового пучка підколінної ямки. Проводять резекцію суглобової поверхні стегнової і великогоміл­кової кісток, зшивають зв'язку надколінка і всю рану. Іммобілізація - на 3-5 місяців з подальшою фіксацією в ортопедичному апараті на 6-9 місяців.
Резекція гомілково-ступневого суглоба за Кохером з латерального доступу, що на 10 см вище лате­ральної кісточки і на 1 см назад від малогомілкової кістки. Огинаючи кісточку, розрізом досягають горбистості V плеснової кістки. Розсікають retinaculum musculorum peroneus superior et inferior, після розсікання піхв сухожилки зміщують вперед. Розсікають суглобову капсулу і мобілізують суглобові кінці кісток з подальшим перетинанням зв'язок, що йдуть від латеральної кісточки до надп'яткової і п'яткової кісток. Стопу повертають до середини і вивихують у рану суглобові кінці надп'яткової, малогомілкової і великогомілкової кісток та проводять їх резекцію. Після гемостазу рану дренують і пошарово зашивають. На зігнуту під прямим кутом стопу накладають гіпсову пов'язку.

Артродез

Артродез - позбавлення рухомості суглоба з фіксацією кінцівки в фізіологічно зручному поло­женні, що виконується при артрозах з вираженим больовим синдромом, кістково-суглобовому ту­беркульозі, розхитаних суглобах, при поліомієліті, застарілих вивихах.
Внутрішньосуглобовий артродез створюється шляхом резекції суглобового хряща разом із зами­кальною пластинкою з подальшою фіксацією кістковими і металевими стержнями або компресійно- дистракційним апаратом.
Позасуглобовий артродез досягається введенням кісткового трансплантата поміж кістками суглоба. Внутрішньопозасуглобовий артродез створюється резекцією внутрішньосуглобових поверхонь із застосуванням кісткового трансплантата.

Артропластика

Артропластика - відновлення суглобових рухів, що виконується при анкілозах, тугорухомості, застарілих вивихах і формуванні суглобових поверхонь, які покривають тканинами, що перешко­джають повторному зрощенню кісток. Після зіставлення суглобових поверхонь рану пошарово за­шивають, а після зняття швів розробляють суглоб.

Немає коментарів :

Дописати коментар