Як ваш зріст може бути пов'язаний з підвищеним ризиком тромбозу вен?

Ваш зріст може впливати на ризик утворення тромбів. Вчені зі Швеції довели, що високі чоловіки і жінки частіше стикаються з проблемою появи кров'яних згустків у венах, ніж невисокі люди. В ході дослідження порівнювалися дані чоловіків ростом 190 сантиметрів і тих, які були не вище 160. Виявилося, що низькі чоловіки на 65% рідше страждають через формування кров'яних згустків у венах. Також в дослідженні брали участь жінки зростом 185 сантиметрів, і ті, які були нижче 155 сантиметрів. Згідно з результатами дослідження, низькі жінки були на 69% менше схильні до того, щоб у них з'явилися венозні згустки крові.

Згустки крові в венах 

Венозні тромби - це згустки крові, що формуються в венах людини. Один з типів патології - тромбоз глибоких вен, який найчастіше виникає в венах ніг. Однак згустки, відриваючись, можуть також потрапляти в легені людини, викликаючи легеневу емболію. Цей стан може бути смертельно небезпечним. Згідно з даними Американської асоціації серця, кров'яні згустки утворюються у венах 600 тисяч американців щороку. Це третя за поширеністю проблема кровоносних судин, яка поступається першості тільки серцевим нападам і інсультам. 

Результати нового дослідження 

У новому дослідженні вчені вивчили дані 2,5 мільйона дорослих братів і сестер зі Швеції, у яких на момент початку дослідження не було венозних згустків крові. Дані про стан здоров'я цих людей були зібрані за допомогою шведського регістру лікарень і національної бази даних. Завдяки цьому вчені змогли визначити, у кого з цих людей сформувалися згустки крові за 30-40-річний період дослідження. Використання даних братів і сестер в дослідженні допомогло вченим виключити генетичні фактори, які також збільшують ризик утворення тромбів. Дослідники виявили, що серед одностатевих пар сиблінгів ризик утворення згустків венозної крові скорочувався у тих братів і сестер, ріст яких був на 5 см нижче.

Чим пояснюється зв'язок

Дослідники не розглядали, чому зріст людини впливає на ризик утворення венозних тромбів. Цілком можливо, це пояснюється тим, що високі люди мають велику довжину вен, а значить, велику площу поверхні, де можуть виникати проблеми. Про це йдеться в заяві провідного автора дослідження доктора Бенгта Зеллера, ад'юнкт-професора в Університеті Лунда у Швеції. "У виникненні цього зв'язку також може грати роль гравітація: високі люди відчувають сильніший її тиск в ногах, що може привести до уповільнення кровотоку", - сказав Зеллер. 

Обмеження

Дослідники відзначили, що їх робота має кілька обмежень. Наприклад, не були вивчені такі чинники способу життя, як куріння, дієта і фізична активність, хоча вони здатні збільшити ризик утворення венозних тромбів у людини. Крім того, дослідження було проведено на шведських дорослих, тому його результати не можна переносити на людей інших національностей. Звичайно, людина не в силах вплинути на свій зріст. Проте вчені припускають, що фахівці сфери охорони здоров'я зможуть прийняти до уваги результати дослідження і будуть більш пильно стежити за здоров'ям людей з підвищеним ризиком утворення згустків крові.

Немає коментарів :

Дописати коментар