Як зробити так, щоб дитина полюбила здорову їжу

Усі батьки хочуть, щоб їхні діти харчувалися здоровою їжею: пили молоко, їли фрукти й овочі, мало споживали солодкого і не зловжи­вали газованою во­дою.
Прищеплювати дитині навички здорового і правильного харчу­вання можна вже з ясельного віку. Діти безпосередньо залежать від своїх відчуттів: вони бачать, від­чувають, нюхають і пробують їжу на смак, перш ніж почати їсти. Що молодша дитина, то ближче вона до усвідомленого харчування.
Роль батьків полягає в тому, щоб допомогти дитині навчитися виби­рати собі здорову їжу самій. До­тримуючись певних порад, можна навчити дітей правильного харчу­вання.
Пам'ятайте, що всі люди унікаль­ні, і ваша дитина — не виняток.
По­думайте над поділом відповідаль­ності. Батьки вирішують: що запропонувати — здорову їжу; коли — сніданок, обід або вечерю, а не довільно протягом дня; де — у місці, що стимулює апетит. Дити­на вирішує: чи буде вона їсти і скільки з'їсть. Для багатьох батьків це новина, деяким важко реалізу­вати це на практиці, тож вам слід добре обміркувати, як ви застосу­єте таку концепцію до вашої дити­ни.
Говоріть про їжу. Діти вчаться розрізняти кольори, форми і тек­стуру, отож їжа — чудовий ма­теріал для навчання. Розмовляю­чи з дитиною, обговоріть здорову їжу. Маленькі діти ще не зовсім ро­зуміють, що таке здоров'я, тому почніть з основ. Замість того, щоб поділяти їжу на погану і добру, спробуйте вселити дитині, що здо­рова їжа допоможе їй вирости ве­ликою і сильною, більше бавитися і швидко бігати. Нехай дитина бере участь у виборі і приготуванні їжі. Діти звикають до домашньої їжі, і її переваги залишаться з ними на довгі роки.
Візьміть дитину із собою до мага­зину і запропонуйте вибрати проду­кти, які вона хоче спробувати. Ви­робіть звичку щотижня всією сім'єю куштувати нову страву. Діти люблять допомагати, тож нехай дитина по­миє продукти, накриє на стіл, ви­мішає салат, посипле страву сиром або спеціями, тобто зробить щось нескладне для її віку. Поясніть їй, скільки сил потрібно для приготу­вання здорової їжі, щоби вона ціну­вала її.
Час їжі - тільки для їжі. Спокуса ввімкнути телевізор або відвернути увагу дитини грою під час їди є у всіх батьків, однак постарайтеся з цим боротися. Один із головних принципів усвідомленого харчува­ння — сконцентруватися на при­йомі їжі. Дайте дитині змогу їсти са­мостійно (про безлад не хвилюйте­ся). Принаймні раз надень влашто­вуйте сімейний обід або вечерю. Якщо дитина ще мала, присуньте її стільчик для годування до загаль­ного столу. 
Будьте зразком для наслідування. Ваше ставлення до харчування і смаки у виборі їжі надзвичайно ва­жливі. Дитина захоче те, що їсть її тато чи мама, тож ви самі повинні споживати здорову їжу. Стежте за власним харчуванням. Не слід за­охочувати здорове харчування не­здоровою їжею.
"Не з'їси овочі - не отримаєш де­серт". Це твердження передбачає, що дитина повинна з'їсти щось не­смачне, щоб дістати як нагороду со­лодке і смачне. Такий підхід не тільки не прищеплює вашій дитині любові до здорової їжі, а й привчає її до за­доволення від нездорового харчува­ння. Замість цього постарайтеся зробити так, щоб овочі та фрукти асоціювалися у дитини з чимось приємним, супроводжуючи їх спо­живання веселими забавами або особливою увагою. Зрідка можна запропонувати дитині десерт, але це має бути в час, не пов'язаний з прийомом іншої їжі.
Виявіть терпіння і запропонуйте дитині різні страви. Якщо дитина відмовляється щось їсти, дізнай­теся причину. Допоможіть їй зро­зуміти, що викликає таку реакцію: не сподобалися смак, запах, текс­тура або температура? Пам'ятайте: для того щоб дитина повірила вам і спробувала щось нове, потрібно близько 10-15 хвилин. Поекспериментуйте зі способом приготування, формою, температурою і запропонуйте дитині їжу, яка має гарний вигляд. Нехай дитина роз­гляне те, що ви їй запропонували.
Уникайте формування суворих вимог у харчуванні. Якщо правил забагато, ви не зможете всіх їх дотримуватися, і все закінчиться конфліктом з дитиною. Загальні правила допоможуть вашій ро­дині харчуватися правильно, про­те не перестарайтеся. Пам'ятайте, що в дитини формуються певне ставлення до їжі і враження від неї, тому замість суворих правил дотримуйтеся простих порад. Діти не завжди будуть харчуватися так, як хочете ви. Іноді слід зробити перерву й дозволити дитині поекспериментувати з їжею. А най­важливіше — не зробіть так, щоб дитина перестала діставати задо­волення від їди. Нехай прийом їжі завжди викликає в неї приємні емоції. До того ж не слід здавати­ся і готувати страви нашвидкуруч. Якщо діти не з'їли те, що ви при­готували на обід, урешті-решт, го­лод все одно візьме своє. Спільні сімейні обіди виховують в дитини культуру прийому їжі і викликають позитивні емоції від їди.

Немає коментарів :

Дописати коментар