Крепітація - що це таке?

У медицині є безліч різних термінів, які зрозумілі лише лікарям. Якщо ж їх чує людина, що не має відношення до лікарського справи, вона не розуміє, про що йде мова. Одним з найбільш поширених понять є «крепітація». 

Крепітація: опис і види симптому 

Сам термін в медичній сфері позначає хрусткий характерний звук, що виявляються при пальпації (промацуванні) або аускультації (прослуховуванні). 
Існує кілька видів крепітації: 
  • кістки. Хрусткий звук з'являється внаслідок тертя один об одного кісткових уламків, які стикаються. Такий вид виявляють шляхом вислуховування і промацування, а також в якості специфічного симптому при переломі кістки. Може служити для діагностування переломів в момент першого обстеження потерпілого. 
  • підшкірна крепітація. Це симптом, що виникає при вислуховуванні або пальпації в ті
    моменти, коли відбувається натискання головки з мембраною на ділянки тіла, які мають в підшкірній клітковині скупчення газових бульбашок. Симптом характерний для підшкірної емфіземи або анаеробної інфекції. 
  • альвеолярна крепітація. Це симптом, який визначається при прослуховуванні легень. Він нагадує звук, що виникає при терті волосся, яке затиснуте між пальців. Даний специфічний симптом виникає при гострій пневмонії. Ним супроводжуються етапи появи і розсмоктування ексудату в альвеолах. Вислуховується альвеолярна крепітація як серія клацань у вищій фазі вдиху. 
  • суглобова крепітація - це характерний симптом остеоартриту. Ще це захворювання називають остеоартроз. При ньому уражається хрящова тканина поверхонь суглобів, а лікування займає дуже багато часу. Можна також виділити своєрідну сухожильну крепітацію, що виникає при промацуванні припухлості в місці сухожилля, яке уражене тендовагінітом. Під час руху в суглобах також може виникати звук хрускоту. 

Крепітація: причини виникнення симптому 

Основна причина - це тертя тканин в організмі, що виходить за межі норми. Альвеолярна крепітація виникає внаслідок «розлипання» в моменти вдиху альвеолярних стінок, які склеїлися при видиху через наявність в альвеолах трансудату, ексудату або крові. Такий тип крепітації вислуховується в наступних випадках: 
  • на 1-й і 3-й стадіях крупозної пневмонії; 
  • у разі інфаркту легені;
  • при застійних явищах у легенях. 
Також симптом може вислуховуватися в легенях при альвеолярних ураженнях, які викликані системними захворюваннями. 
Підшкірний тип крепітації виявляється при: 
  • підшкірній емфіземі; 
  • наявності анаеробних збудників. 
Також можна виявити даний тип при введенні газу в різні частини тіла з метою діагностики або лікування. 
Крепітація, що виникає в суглобах, спостерігається: 
  • при ревматоїдному артриті;
  • остеоартриті;
  • дисфункції наколінника. 

Симптоми крепітації 

Якщо присутній тріск, цілком можливо, що це симптом захворювання, яке може загрожувати життю людини. Самостійно виявити крепітацію дуже важко. Крепітація в легенях може супроводжуватися синюшністью шкіри і губ, прискореним диханням, задишкою і кашлем, нудотою або блювотою, відчуттям тиску або болем у грудях. Також можливі наступні симптоми, в залежності від захворювання: 
  • рідкий стілець; 
  • пітливість; 
  • кровохаркання; 
  • утруднення дихання;
  • втрата свідомості. 
Головний симптом підшкірної крепітації - наявність припухлості підшкірної клітковини. Крепітація кісткових уламків може супроводжуватися порушенням функцій, болем в травмованій ділянці, набряками і гематомою, які можуть з'явитися пізніше. Суглобова крепітація супроводжується болем в хворих суглобах, яка посилюється при навантаженнях, набряком, поганою рухливістю. Також можливо місцеве підвищення температури і почервоніння шкіри. 

Діагностика 

Найбільш часто цей симптом визначається в легенях. Звук може нагадувати хрипи і хрускіт, які змінюють свій калібр в моменти кашлю. Також крепітація може проявляти себе як шум, що виникає при терті плеври, яка запалилася. Шум може мати велику тривалість і чутися як при вдиху, так і при видиху. Кістковий симптом виявляється шляхом обмацування місця перелому, а звук часто чути навіть на відстані. Підшкірна крепітація діагностується також шляхом пальпації. Суглобова визначається при обмацуванні хворого суглоба. При цьому враховуються скарги хворого. Причина встановлюється за допомогою рентгенологічного дослідження. 

Лікування крепітації 

Так як це симптом, а не хвороба, лікування його неможливо. А усунути крепітацію вийде тільки в разі лікування тієї патології, яка її викликала. Залежно від основного захворювання тільки лікар може призначити правильне лікування, в результаті якого зникне і симптом.

Немає коментарів :

Дописати коментар