Кров густа, як цукровий сироп?

Можна мати 33 болячки і дожити до 100. А можна бути здоровим і померти у 50 років від інфаркту чи інсульту. Щоб оцінити стан серцево-судинної системи, людям, що входять до групи ризику (а це — практично всі, кому вже виповнилося 40), недостатньо раз на півроку робити електрокардіограму і раз на кілька років сканувати судили. Періодично ще треба здавати кров на аналіз. І не тільки "на цукор" та загальноклінічний, а й робити коагулограму (дослідження на згортання крові).
«Густа» кров не завжди вказує на те, що маєте схильність до тромбозів, а «рідка" - не є гарантією того» що у вас не буде ін­фаркту чи інсульту. Аспірин, варфарин та інші препарати, які лікарі пропису­ють своїм пацієнтам для "розріджен­ня крові', насправді не змінюють її в'язкості, а лише вповільнюють про­цес згортання.
Пояснити це можна на такому при­кладі. Густина води і густина цукро­вого сиропу відрізняються, але якщо перекачувати їх через трубку, жодна з цих рідин її не засмітить. За рахунок чого сироп густіший за воду? За раху­нок кількості молекул цукру на мілілітр води. Те саме стосується крові. Рідка її частина ("вода") — це плазма, а густа ("моле­кули цукру*) - еритроцити, лейкоцити, троомбоцити та інші формені елементи. Беручи до уваги, що найчисельніше представлені еритроцити (їх в 1 мл крові — від 3.7 до 5,5 млн.), "густина" крові значною мірою залежить від них: чим їх більше, тим "густіша" кров. Але ще більше на густину крові впливає її рідкий складник — плазма. Існує навіть спеціальний показник — гематокрит. Визначити співвідношення рідкої час­тини крові (плазми) до твердо» (клітин­них елементів) можна, зробивши ту ж таки коагулограму. Хвилюватися тре­ба. якщо гематокрит перевищує по­значку "0,55* або кількість еритроцитів перевищує 6x1012 на літр. Це означає, що ваша кров - "загусла".
Як зробити цукровий сироп менш густим? Треба розвести його водою. Те саме з кров'ю. Людина мусить ви­пивати протягом дня 2-2,5 л рідини - за умови, що не схильна до набря­ків і не має серйозних проблем зі здоров'ям. При зневодненні, щоб за­безпечити роботу мозку, вода екстра­гується зі судинного русла. Та, що ли­шається, стає "густою*, зменшується її ємкість. Самі ж судини звужуються, стають менш еластичними та більш ламкими, розвивається атероскле­роз.
Кров "гусне" також при прийомі деяких ліків (зокрема, сечогінних) і окремих захворюваннях. Якщо вжива­єте достатню кількість рідини і не при­ймаєте жодних медикаментів, варто пройти комплексне обстеження, аби з'ясувати, чому кров почала згортати­ся повільніше.
На густину крові впливає харчу­вання. Кров буде "гуснути", якщо їсте багато цукру та простих вуглеводів, у раціоні бракує їжі, збагаченої селе­ном, цинком, лецитином, вітаміном С, які беруть активну участь у процесах вироблення гормонів та ферментів. Без них погано працюватиме печінка — головна біохімічна лабораторія ор­ганізму.
Чим небезпечна "густа" кров? Сер­цю важко її перекачувати. Якщо маєте спадкову схильність, ведете нездоро­вий спосіб життя, можуть утворювати­ся тромби.

«Розріджують» кров: вишні, червона смородина, кашта­ни, інжир, оливкова олія, часник, лимо­ни, апельсини, буряк, какао, шоколад, гранати, соняшникове насіння, імбир, малина, суниці, артишок, верба, оси­ка, гінкго білоба, шабельник, корінь півонії, каланхое, сухе листя кропиви, чиста питна вода.

«Загущують» кров: цукор, гречка, банани, картопля, бі­лий хліб, алкоголь, солодощі і випічка, жирна білкова їжа, копчене, солоне, газовані напої, аронія, деревій, звіро­бій, свіже листя кропиви, базилік.

Щоб судини були здоровими і справно перекачували кров, до­тримуйтесь таких правил:
  • з'їдайте щодня по 4 ст. л, пророщеної пшениці;
  • кожного ранку приймайте контрастний душ;
  • систематично виконуйте таку вправу: станьте навшпиньки і "впа­діть" на п'яти. Повторіть 20 разів;
  • з'їдайте тричі на день по 1 ст. ложці меду (розведіть його у кефірі або натуральному соці, їжте "вприкуску" з домашнім сиром чи фруктами). 
Щоб покращити якість крові, реко­мендує приготувати лікер. Візьміть 2 кг ягід чорної бузини та 2 кг ягід калини, акуратно, але старанно вимийте, пе­ремішайте (кісточки та гілочки можна лишити). Пересипте ягоди 3 кг цукру і залиште настоюватися у темному місці протягом трьох діб. Коли пустять сік, не відціджуйте, а додайте у ту ж посу­дину 1 л 70-градусного спирту і залийте ще на 14 днів. Процідіть, розлийте у темні пляшки. Приймайте протягом двох місяців по 1 ст. л, через годину; після сніданку, обіду та вечері.

Немає коментарів :

Дописати коментар