Причина підвищеного тестостерону у жінок. Як знизити тестостерон

Тестостерон - це андрогенний гормон. Він вважається основним чоловічим гормоном, який відповідає за статеві ознаки і навіть поведінкові реакції. У жіночому організмі також є тестостерон, тільки в значно меншій концентрації. Причина підвищеного тестостерону у жінок - збій в процесі утворення даного гормону. Все це може призвести до змін в зовнішності і різних захворювань. 

Функції чоловічого гормону

Тестостерон - статевий гормон, що виробляється клітинами Лейдіга у чоловіків, у жінок - яєчниками, жировими клітинами, і наднирковими залозами - у всіх людей. У жіночому організмі він регулює функцію сальних залоз, формування кісток і діяльність кісткового мозку, а також статевий потяг, настрій і, найголовніше, ріст і розвиток фолікулів. У жінок тестостерон відіграє ключову роль в період статевого дозрівання: під його впливом відбувається ріст волосся в лобкової і пахвовій областях. Крім того, даний гормон регулює функції багатьох органів, у тому числі репродуктивної системи, кісткової тканини, нирок, печінки і м'язів. Дорослим жінкам андрогени необхідні для синтезу естрогенів, і було доведено, що вони перешкоджають втраті кісткової маси і відповідають за сексуальне бажання і задоволення. Без цього гормону неможливе функціонування всіх систем і органів. Але набагато небезпечніше для жінок відхилення від норми (знижений або підвищений рівень тестостерону), які можуть бути викликані впливом безлічі несприятливих факторів або різними захворюваннями. 

Причини

Пухлини яєчників і синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) можуть викликати посилену продукцію андрогенів. Основна причина підвищеного тестостерону у жінок - це неправильна робота надниркових і статевих залоз. Крім СПКЯ інша причина підвищеного тестостерону у жінок (називається гіперандрогенія) - спадкове розростання кори надниркових залоз та інші порушення функцій цих залоз. Ліки, такі, як анаболічні стероїди, якими іноді зловживають бодібілдери та інші спортсмени для підвищення продуктивності, також можуть бути причиною симптомів гіперандрогенії. При різкому схудненні, неправильному харчуванні і значних фізичних навантаженнях також відбувається збій в системі утворення гормону. Не можна не сказати про спадкову схильність, дію деяких гормональних препаратів, гіпотиреоз. Овуляція - це теж причина підвищеного тестостерону у жінок.

Як впливає тестостерон на жіночий організм

Надмірна кількість андрогенів може представляти проблему, в результаті чого можливі такі симптоми маскулінізації, як акне, гірсутизм (надмірне зростання волосся в невідповідних місцях, таких, як підборіддя або верхня губа, груди), витончення волосся на голові (облисіння), себорея. Цікаво підмітити: такі порушення можливі не тільки у дорослих, але й у маленьких дівчаток. Через це батькам варто приділяти особливу увагу розвитку дочки, і в тому випадку, якщо з'являється навіть найменший сумнів, відразу потрібно звернутися до ендокринолога. Якщо упустити цей момент і не вжити заходів, то фігура може набути чоловічих рис, і згодом неможливо буде що-небудь змінити. Близько 10 відсотків жінок з високим рівнем тестостерону мають СПКЯ, що характеризується нерегулярним менструальним циклом, відсутністю менструацій, безпліддям, порушеннями рівня цукру в крові (предіабет і цукровий діабет 2 типу), а в деяких випадках і надлишковим оволосінням. Більшість жінок з таким захворюванням мають надлишкову масу тіла і навіть ожиріння. Підвищений рівень тестостерону, незалежно від того, чи є у жінки синдром полікістозних яєчників чи ні, пов'язаний з серйозними наслідками для здоров'я, такими, як інсулінорезистентність, діабет, високий рівень холестерину, підвищений кров'яний тиск і хвороби серця.

Небезпечні ускладнення

При різкому збільшенні в крові вмісту тестостерону в жіночому організмі починаються процеси, які можуть призвести до дисфункції яєчників, збоїв менструального циклу, відсутності овуляції, безпліддя. Під час вагітності є ризик важкого перебігу, внутрішньоутробної смерті плоду і частих ускладнень в період пологів. Крім цього, ймовірність утворення різних пухлин на яєчниках різко зростає. Дослідники надали докази того, що підвищення тестостерону впливає на звички і характер. Такі представниці слабкої статі мають підвищену тягу суперництва, домінування, до азартних ігор і вживання алкогольних напоїв. Але потрібно визнати, що високий тестостерон завжди призводить до зміни зовнішності, а внутрішній стан трансформується далеко не у всіх випадках. Це залежить від психологічних причин, генетики та виховання. Одне з потенційних ускладнень високого рівня тестостерону у жінок проявляється у формі депресій і підвищеної агресивності. Це властиво не тільки жінкам, а й дівчатам у препубертатному періоді.

Тестостерон при вагітності

При вагітності показник тестостерону збільшується досить швидко. У цей період плацента продукує додаткову порцію вказаного гормону, і це є нормою. Але необхідно визнати, що на термінах 4-8 тижнів і з 13 по 20 тиждень можливі викидень або завмирання плода, якщо в крові підвищений тестостерон. У жінок лікування гіперандрогенії, якщо вона вчасно виявлена, допоможе нормальному виношування плоду. Багато гінекологів, перестраховуючись, проводять гормонотерапію, націлену на зниження рівня тестостерону в крові, адже при вагітності він збільшується в 3-4 рази. Це не завжди виправдано, оскільки плацента має важливою здатністю перетворювати тестостерон в естроген, захищаючи маму і дитину від впливу гормонів. Цікаво помітити, що гіперандрогенія у вагітних зустрічається рідко, але все-таки слід бути особливо уважною до свого організму і нових відчуттів.

Дослідження

Шляхом взяття крові з вени натщесерце проводять дослідження на тестостерон. День циклу не грає ролі, але його рекомендується проводити не під час місячних. Попередня підготовка полягає у відмові від алкоголю, куріння, сексу, важкої фізичної роботи і прийому деяких препаратів. Слід знати, що алкоголізм і деякі захворювання печінки можуть знизити рівень тестостерону. Наркотики, протисудомні препарати, барбітурати, кломіфен, андрогени і анаболічні стероїди також можуть знижувати рівень тестостерону. Про всі препарати, які ви приймаєте, необхідно інформувати лікаря, який проводить дослідження.

Лікування. Як знизити тестостерон?


Це досить простий, але не обов'язково легкий спосіб для більшості жінок: все, що потрібно зробити, - їсти менше цукру і рафінованих вуглеводів. Причина полягає в тому, що надлишок даних елементів викликає збільшення рівня цукру в крові, що, в свою чергу, викликає зростання інсуліну, який стимулює яєчники для вироблення чоловічих гормонів. Додаткові помірні фізичні навантаження допоможуть ще більше. Штучні підсолоджувачі не працюють, тому що вони стимулюють виробництво інсуліну. Необхідно вживати тофу - соєвий сир. Він дуже багатий фітоестрогенами, які підтримують гормональний баланс в крові. Поліненасичені жирні кислоти, рослинні олії - це ті необхідні поживні речовини, які допоможуть у вирішенні питання з тим, як знизити тестостерон. Добре допомагає щоденне вживання зеленого чаю з додаванням м'яти. Якщо підвищений тестостерон у жінок, лікування лікарськими препаратами полягає в призначенні гормональних засобів: "Діане-35", "Метипред" і "Дексаметазон", "Ярина". Медикамент призначається лікарем після з'ясування основної причини виникнення гіперандрогенії.

Немає коментарів :

Дописати коментар