Дефект міжпередсердної перегородки. Коротко про причини, діагностику і лікування

Дефект міжпередсердної перегородки – вроджена аномалія серця особливістю якої є наявність атипового (патологічного) співустя між передсердями. Захворювання частіше зустрічається в дівчаток і може проявляти себе в різні вікові періоди життя людини.
Суть захворювання полягає в порушенні правильного перерозподілу крові в колах кровообігу, що сприяє перевантаженню серця та розвитку застою крові у внутрішніх органах.

Причини

Причинні фактори, що викликають хворобу діють під час внутрішньоутробного дитини. Зокрема можна виділити інфекційні чинники (краснуха, вітрянка, герпес), вплив ендокринних патологій (найчастіше цукровий діабет), зловживання алкоголем та деякими ліками, дія несприятливих екологічних факторів. Інфекція проникаючи через плаценту до організму дитини легко провокує виникнення запального процесу і порушує нормальний процес формування внутрішніх органів ембріона. Алкоголь і ліки, як і несприятливі екологічні стимули викликають виникнення значної кількості мутацій, які в подальшому можуть сприяти виникненню вад і виродливостей. Ендокринна патологія порушує процес обміну речовин між організмом матері і дитини, наслідком чого є різні дистрофічні процеси в органах майбутнього малюка.

Симптоми

Симптоматика хвороби є досить різноманітною. Повнота та час проявів патології залежать від розмірів дефекту та супутніх патологій, які порушують роботу серця. Невеликі дефекти перегородки (до 10-15 мм) не викликають ніяких проявів у пацієнта, а можуть бути випадковою знахідкою під час інструментальних обстежень. У випадку коли розміри дефекту значні (2 чи 3 см) клінічні прояви можуть бути досить неоднозначними. Відмічається загальна слабкість, набрякання нижніх кінцівок, при фізнавантаженні може з’являтися блідість чи синюшність шкірних покривів, аритмія і задишка, головокружіння. Така варіабельність картини зумовлена посиленням однонаправленого скиду крові в одне з кіл кровообігу в результаті чого відбувається змішування артеріальної і венозної крові.

Діагностика

Власне симптоми хвороби дають підстави підозрювати патологію серця. Останнє слово у постановці діагнозу – за інструментальними методами обстежень. Найпростіше – УЗД серця (встановлюється розміри камер серця і наявність патологічних шумів, визначається скидування крові) і пульсоксиметрія (вказує на зниження насиченості крові киснем). Додатково підтверджують і деталізують дефект міжпередсердної перегородки фонокардіографія, ангіопульмонографія, МРТ серця.

Лікування

Консервативна терапія застосовується у випадку невеликих дефектів і полягає в застосуванні сечогінних та протиаритмічних засобів з обов’язковим періодичним моніторингом УЗД серця. При неефективності доводиться використовувати хірургічне лікування, яке полягає в штучному закритті дефекту міжпередсердної перегородки і таким чином ліквідації скиду крові між передсердями.    

Немає коментарів :

Дописати коментар