Лікувальна сила кизилу

Ягоди цієї унікальної рослини, заготовляються наприкінці серпня — на початку вересня. Її лікувальні властивості відомі з давніх-давен.

Лікувальні властивості кизилу

Фахівці стверджують, що сік цієї рослини помічний при нев­растенії, авітамінозі. Він має про­тибактеріальну дію. Кизилове варення добре споживати при застудах, а свіжі або сушені пло­ди — при ангіні, грипі, кору та скарлатині. Свіжі ягоди ефекти­вно сприяють лікуванню гемо­рою. Сік, відвари з плодів та лис­тя корисні при цукровому діабеті.
Ягоди — прекрасний тонізувальний, протизапальний, загальнозміцнювальний засіб, а ще, що дуже важливо — вони запобігають склерозу. При анемії корисні й свіжі, й сушені.
Кизил за колір і форму плодів іноді ще називають "червоними таблетками". Його цінують за на­сиченість вітаміном С, якого на­віть більше, аніж у лимонах. Завдя­ки дубильним речовинам він спи­няє діарею та дизентерію. Також ягоди корисно споживати тим, хто хворіє на цукровий діабет, або тим, хто схильний до нього, оскі­льки вони знижують рівень цукру в крові та підсилюють ферментативну активність шлунка, сприяють кращому перетравленню їжі.
Цей плід за своїми властивостя­ми частково схожий на шипшину. За його допомогою можна зміцни­ти судинні стінки, запобігти руй­нуванню капілярів, тому його часто за­стосовують при набряках на ногах, запаленні вен і венозній недостат­ності.
При тифі, туберкульозі — як ан­тибактеріальний засіб та ліки — варто пити настій з листя та квітів. Якщо змішати відвар кореня з ме­дом, житнім борошном, вийде ефективна мазь проти фурункулів та наривів. Вона дуже добре витя­гує гній. Настій кори колись зас­тосовували як протималярійний засіб.
На Сході вважають, що чай або компот з плодів кизилу підвищує потенцію. Тому чоловіки його п'ють перед приємним процесом, тож рослину називають "шайта­новим деревом".
Вважається, що плоди кизилу подовжують людське життя. Ними лікував своїх пацієнтів сам Гіппократ. А ще кизиловий сік — у раціоні космонавтів.
Ягоди терпкі й кислуваті на смак, тому не завжди приємні для споживання. Для цього їх краще висушити або ж перетерти з цук­ром. Тоді вони можуть лежати в холодильнику всю зиму.
Та найоригінальніший спосіб зберігання кизилу вигадали на Кавказі. Стиглі плоди перетира­ють через неметалеве сито (ме­талеве під дією соку швидко оки­слюється). Із кашки роблять під­панки і сушать у прохолодному місці. Такий кизиловий "лаваш" може зберігатися три роки. Віта­міни і корисні речовини протя­гом цього часу в ньому майже не втрачають своїх властивостей.
У літературі з народної меди­цини є багато рецептів та реко­мендацій, як лікуватися з допо­могою плодів, цвіту, листя, кори та коренів кизилу. Однак у жод­ному посібнику не доводилося натрапити на інформацію про ядерця із кизилових кісточок. А виявляється, вони також мають неабиякі цілющі властивості. Ядерця у них за смаком нагаду­ють таблетки левоміцетину і мають бактерицидну, ранозагою­вальну і протизапальну дію.

Протипокази

Однак кизил, як і інші лікарсь­кі рослини, має певні протипо­казання, зокрема, спричиняє за­крепи. Обережно слід вживати ягоди людям із підвищеною ки­слотністю шлункового соку, особливо при виразковій хворобі шлунка та дванадцятипалої ки­шки, а також гастриті. Не варто пити настій кизилу на ніч, тому що він може збуджувати нервову систему.

Висновок

Але, попри протипоказання, це одна з найбільш унікальних за своїми цілющими властивостя­ми рослина. Недарма колись її вирощували тільки у панських садах і називали царським дере­вом.

Немає коментарів :

Дописати коментар