Ехінацея - панацея від застуди?

Якщо ви помітили, що стали частіше застуджуватися під час холодів, або що симптоми грипу набули загрозливого характеру, напевно ви вже почали придивлятися до альтернативних методів лікування. Багато людей, яких хвилює та ж проблема, користуються лікарською рослиною під назвою ехінацея. Хтось полоще горло цілющим відваром, як тільки відчує перші неприємні симптоми у вигляді поколювання. Хтось вже під час хвороби використовує пастилки в надії на швидке одужання. 

Хто популяризував рослину? 

Цілющі властивості рослини були добре вивчені представниками індіанських племен, які знали все про кожній травинці, що зустрічається під ногами. В Європі ж популярність цих суцвіть досягла свого апогею у ХХ столітті. Першою країною, в якій ехінацея прижилася, була Німеччина. Тепер же аптечні полиці завалені різними препаратами і лікарськими зборами. Ви можете придбати пастилки для розсмоктування при болях в горлі, сироп від кашлю і назальні спреї. Залишається лише одне питання: це дійсно працює?

Різноманітність видів 

Відповідно до одного з новітніх наукових досліджень, екстракт ехінацеї дійсно знижує ймовірність захворювання застудою. Також цей метод здатний протистояти повторним спалахам захворювання. Але іноді результати можуть бути не такими переконливими. Це пов'язано з тим, що в медицині використовується, принаймні, три сорти квіток: ехінацея вузьколиста, пурпурна і блідо-пурпурна. Крім того, в одних ліків використовується корінь, в інших - листя і квітки, в третіх - екстракт всієї рослини, сік або висушена маса в таблетках. Різні наукові дослідження використовують різні препарати, тому і результати складно порівнювати з об'єктивної точки зору. 

Чотири типи з'єднань 

Яка ж частина ехінацеї може зупинити або послабити простудні захворювання? Давайте розглянемо, які корисні сполуки, містяться в цій лікарській рослині. 
Всього їх чотири: глікопротеїни, полісахариди, флавоноїди і похідні кавової кислоти (натуральні біологічно активні речовини, що володіють антиоксидантними і антибактеріальними властивостями.) Всі ці речовини містяться в різних видах рослини, в різних її частинах. 

Результати змішаних досліджень 

Кілька років поспіль науковці по всьому світу проводили змішані дослідження, спрямовані на вивчення впливу на організм різних типів сполук ехінацеї. А в 2007 році співробітниками університету штату Коннектикут був проведений узагальнюючий мета-аналіз. Для цього у випадковому порядку було обрано 1600 учасників попередніх випробувань. Результати видали хороші результати для шанувальників цього дивного лікарського засобу. Екстракт ехінацеї здатний скоротити шанси на застуду вдвічі. Проблема полягає в тому, що найбільш ранні дослідження були направлені на розгляд всієї рослини, а пізніші - на її різні частини і різні лікарські продукти. Тому на початку поточного року був проведений ще один всеосяжний мета-аналіз. Ця дослідницька робота торкалася тільки найкращих експериментів – рандомізованих контрольованих випробувань, в яких добровольців ділять на дві групи. Одній з них давали ліки, а іншій - плацебо. Ніхто з учасників не знав, що він приймає. 

Панацея чи ні? 

Були й інші експерименти, в яких добровольцям давали ехінацею, а потім навмисно заражали їх вірусами застуди, щоб відстежити результат впливу рослини. У деяких дослідженнях препарат давали тільки тим учасникам, які відчували неприємне першіння в горлі. І вже цей результат не був настільки обнадійливим для шанувальників ехінацеї. Як виявилося, сам по собі екстракт не може вважатися панацеєю від застуди, так як не може їй запобігати. Що ж стосується результатів мета-аналізу, то тут були отримані більш втішні результати. Шанси на зараження вірусами у групах, що приймали препарат, зменшилися на 10-20 відсотків. 

Імунна система і її значення 

Важливо враховувати ще один фактор: всі люди мають різну ступінь опірності застуді. Хтось свідомо прагне зміцнити імунну систему організму, а хтось відмовляється це робити і пускає все на самоплив. У будь-якому випадку, коли в наступний раз ви відчуєте неприємні симптоми у горлі, не поспішайте приймати ехінацею. Шанси на те, що застуда все одно проникне в тіло, великі: від 80 до 90 відсотків.

Немає коментарів :

Дописати коментар