Остеопороз: звідки береться і як попередити

Остеопороз — це втрата кальцію кістковою тканиною, що призводить до зниження її об'єму й міцності. Це спричиняє підвищений ризик пере­ломів (навіть у разі мінімальної травми), стискання кісток під наван­таженням, а також появи болю в кістках і сугло­бах.
Характерні при остеопорозі — переломи хребців і шийки стегна. Другі призводять до ви­сокої смертності внаслідок під­вищеного ризику тромбоемболії. Найбільш схильні до остеопорозу жінки в постменопаузальний період. 40 відсотків жінок після 65 років та 25 відсо­тків після 50-ти потерпають від нього. Захворювання в тому чи іншому ступені спостерігається у третини жінок, що пересту­пили поріг менопаузи, тому цей тип остеопорозу так і називає­ться — постменопаузальний, або І типу.

Чому це відбувається?

У жі­нок у нормі кісткова маса збіль­шується від народження до 18 — 20 років, далі залишається від­носно стабільною до менопау­зи і швидко знижується в перші 5-10 років після менопаузи через припинення секреції ес­трогену. В подальші роки жит­тя вона знижується повільніше. У чоловіків немає періоду шви­дкої втрати кісткової маси.
Для осіб обох статей, які досягли 75-літнього віку, характе­рний остеопороз II типу, пов'я­заний з фізіологічним старін­ням кісток і дисбалансом між швидкістю зношування і фор­мування кісткової тканини. З віком кістки тоншають, втрача­ють міцність, стають крихки­ми, легко ламаються. Через не­стачу кальцію псуються зуби та з'являються судоми. Атрофія м'язів та крихкість кісток свід­чать про старіння організму. Це супроводжується болем у попе­реку та хребті, диски сплющу­ються, зникає «мастило» у суг­лобах. За будь-якого падіння ламаються кістки. Ось чому по­трібно запобігати цій недузі та активно її лікувати.

Інші причини хвороби

Остеопороз також виникає як наслідок ревматичних хвороб, хронічних хвороб печінки або нирок, синдрому мальабсорбції, порушень функції щи­топодібної та навколощитоподібних залоз (гіпертиреоз).
Основні чинники ризику: сі­мейна схильність; субтильна будова (маса тіла менш ніж 58 кг) і світла шкіра; шкідливі зви­чки (алкоголізм, куріння); ни­зька або надмірна фізична акти­вність; рання менопауза, пізня поява менструацій, неплід­ність; зловживання кофеїном; дефіцит надходження кальцію з їжею; тривалий прийом дея­ких лікарських препаратів (кортикостероїди, протисудомні засоби, гепарин та ін.).
Будь-які обмеження в їжі мо­жуть призвести до вимивання кальцію з організму. Прикро й те, що, як хронічна хвороба, протягом тривалого часу осте­опороз має безсимптомний ха­рактер і перебіг. Хоча пов'язують його прогресування з таки­ми клінічними симптомами, як загальна слабкість, швидка вто­млюваність, біль у спині, кінці­вках, зміна постави, уповіль­нення ходи. На цьому тлі лам­кість кісток збільшується у 2-3 рази, а сам процес лікування досить тривалий (понад 2 — 3 роки). Мабуть, у зв'язку з цим варто прислухатися до свого організму та своєчасно вжива­ти профілактичних заходів.

Профілактика

Первинні методи профілак­тики остеопорозу загальнові­домі — належне забезпечення кальцієм з раннього дитинст­ва; забезпечення ним організ­му жінки під час вагітності та годування дитини; обов'язко­ве заняття фізкультурою дітей у період формування скелета; активний спосіб життя (плава­ння, швидка ходьба, аеробіка, їзда на велосипеді). Фізичне навантаження є природним стимулом, що підвищує, а на­далі підтримує структурні мо­жливості скелета. Досить істо­тним є максимальне зниження таких факторів ризику, як вживання спиртного, куріння, зловживання кавою, захоплен­ня незбалансованими дієтами, голодуванням.
Ось фактори ризику розвит­ку остеопорозу, які виникають під час захворювання ендок­ринної системи: рання мено­пауза (припинення менстру­ації до 35 — 36 років); штучна менопауза (припинення менс­труації внаслідок оперативно­го видалення яєчників); вро­джена недостатність роботи статевих залоз; відсутність ме­нструацій; тривалий тиреото­ксикоз (збільшення функції щитоподібної залози); цукро­вий діабет (особливо інсулінозалежний); хронічні хвороби органів травлення, нирок, пе­чінки; ревматоїдний артрит; бронхіальна астма. Тут втори­нна профілактика остеопоро­зу має свої особливості — по­трібно насамперед лікувати ос­новну хворобу.

Звідки черпати кальцій

Оздоровча дієта при остео­порозі насамперед спрямована на те, щоб забезпечувати достатнє надходження кальцію з їжею. Слід нагадати, що добо­ва потреба в цьому елементі становить 1000 мг для жінок і чоловіків під час пременопаузи і 1500 мг для жінок у постменопаузі. Але щоб надлишок кальцію не завдав шкоди (збіль­шенні каменеутворення) важ­ливо грамотно скласти свій ра­ціон.
Природно, основним джере­лом біологічно доступного ка­льцію є молочні продукти. Проте тут важливий такий ню­анс: жири погіршують засвоєн­ня кальцію, тому такі продукти, як тверді сири, сметана, ве­ршки, жирний сир насправді не найкращий варіант. Слід ві­ддавати перевагу продуктам з низьким умістом жирів (сиро­ватка, кефір, кисле молоко, знежирений сир тощо).
Досить пам'ятати, що в гор­няті молока, кефіру або йогур­ту міститься приблизно 300-350 мг кальцію. Як додаткове джерело кальцію можна поре­комендувати рибу, приготова­ну й спожиту разом із кістками, але не частіше 1-2 разів на ти­ждень. Деяку кількість кальцію можна почерпнути з різних ма­слянистих плодів (мигдаль, ку­нжут, фундук), а також з лист­кової зелені та броколі. Кальцій ліпше засвоюється, якщо одно­часно вживати препарати віта­міну Д. Протягом року повто­рити 3-4-разовий курс. Нату­ральна медицина рекомендує збільшити споживання кисло­молочної продукції (але ні в якому разі сире молоко). Вжи­вання висівок, проса, пророс­лих зерен пшениці дає досить вагомі та ефективні результати.
При остеопорозі бажано об­межити надходження з їжею білка та фосфору, тобто не зло­вживати м'ясом, копченою та соленою рибою й бобами, гри­бами, здобним тістом, конди­терськими виробами з кремом. Дослідження американських лікарів показали, що вживання цукру призводить до зменшен­ня маси кісткової тканини. Ва­рто цукор замінити на мед або джем.

Немає коментарів :

Дописати коментар