Галенові препарати: характеристика, список

Існує безліч видів лікарських засобів. І однією з найбільших є група галенових медикаментів. Препарати цієї групи відрізняються ефективністю дії і відносною безпекою в плані побічних проявів.

Визначення

Галеновими називають ті препарати, які були отримані з рослинної (коріння, зелена маса, квіти, насіння) або тваринної сировини шляхом спеціальної обробки з метою отримання активного компоненту і позбавлення від непотрібних баластних речовин. У більшості випадків для виготовлення таких засобів використовується технологія екстрагування з вихідної сировини із застосуванням таких агентів, як спирт, вода або ефір. Використовувати препарати цієї групи допускається в основному тільки перорально. Деякі з них можуть бути призначені і для зовнішнього застосування.
Крім галенових лікарських препаратів, сучасною фармакологічною промисловістю випускаються і новогаленові медикаменти. При виготовленні таких засобів використовуються спеціальні дуже складні технології, що дозволяють отримувати активний компонент з рослинної і тваринної сировини практично в чистому вигляді — без будь-яких додаткових непотрібних речовин. Препарати цієї групи допускається використовувати в тому числі і для ін'єкцій.

Трохи історії

В даний час для лікування людей використовуються в основному хімічні препарати. Галенові і новогаленові ліки, стають останнім часом все більш популярними. Названі медикаменти цього різновиду були названі в честь давньоримського філософа і лікаря Галена. Саме цей натураліст першим здогадався про те, що сприятливий вплив на організм людини чинять не самі лікарські трави, а тільки певні сполуки в складі цих речовини. К. Галену, крім усього іншого, належить і наукова праця про подібні медикаменти, до нашого часу це є основою цілого напрямку ринку ліків. Виготовляв препарати цей стародавній лікар з рослин на основі води. Однак дещо пізніше медиками було відмічено те, що не всі корисні речовини можуть розчинятися в ній. Тому для виділення активного компоненту стародавні фармацевти почали використовувати ще і спирт.

Класифікація

Однією з особливостей галенових засобів є їх розмаїття за складом і фармакологічною дією. Тому класифікувати такі медикаменти досить складно. У більшості випадків у спеціалізованій літературі галенові препарати поділяють лише на дві великі групи — екстракти, розчини і суміші. До групи перших препаратів відносяться, наприклад, настоянки, суміші, добуті з секреторних залоз, глікозиди, вітаміни, алкалоїди. Група розчинів і сумішей включає в себе: сиропи; препарати, одержувані шляхом розчинення сухих екстрактів; ароматичні води; мило і мильно-крезолові засоби. Також галенові препарати можуть класифікуватися і в залежності від вихідної сировини. У цьому плані розрізняють: органопрепарати (отримують з тваринної сировини); фітопрепарати; складні комплексні фармацевтичні ліки. В групу фітопрепаратів, в свою чергу, входять: екстракти; настоянки; концентрати-екстракти; масляні екстракти; новогаленові засоби; препарати зі свіжих рослин (в основному екстракти та соки).

Що таке екстракт

Саме такі препарати є основною і найбільш поширеною групою галенових засобів. Вони являють собою екстракти дуже концентрованих витяжок з лікарських рослин. Консистенцію такі препарати можуть мати як рідку, так і тверду або в'язку. Називатися екстрактом препарат може тільки в тому випадку, якщо концентрація діючої активної речовини в ньому дорівнює або більша відповідного показника у самій лікарській рослині.
Рідкі препарати цієї групи являють собою спиртові витяжки, отримані в пропорції 1:1. Перевагами таких ліків є однакове співвідношення між діючими речовинами та зручність вимірювання. Недоліком рідких екстрактів вважається в основному лише підвищений вміст супутніх речовин. Густі препарати цієї групи являють собою концентровані спиртові витяжки або ефірні витяжки. Вологи у в'язких масах повинно міститися не більше 25 %, а залишку по масі — не менше 70 %. Сухими твердими екстрактами називають в основному порошки або губчасті пористі маси. Вологи в таких препаратах повинно міститися не більше 5 %, а сухого залишку — не менше 95 %. У деяких випадках до таких мас підмішують різного роду допоміжні речовини або ж екстракти іншої концентрації. Густі і сухі препарати мають ту перевагу, що містять більше активної речовини, ніж рідкі. До того ж їх простіше транспортувати. Недоліком же густих екстрактів вважається те, що при певних умовах вони можуть висихати або, навпаки, відволожуються і псуються. Крім густих, твердих і рідких галенових препаратів сучасною промисловістю випускаються також: екстракти-концентрати, які використовуються для виготовлення настоїв і відварів; масляні витяжки.

Способи одержання екстрактів

Виготовлятися ці найпоширеніші галенові препарати можуть за двома основними технологіями: шляхом статичного екстрагування та шляхом динамічного екстрагування. У першому випадку сировину періодично заливають екстрагентом. Далі її деякий час відстоюють. Динамічний спосіб отримання ліків припускає або безперервний рух екстрагента, або його постійну зміну. Найчастіше для отримання галенових препаратів використовують статичний метод. Своїм корінням ця проста технологія сягає в глибину століть. І в Стародавньому Римі, і сьогодні для виготовлення екстрактів часто використовується, наприклад, така проста методика, як мацерація. Також препарати цієї групи можна отримувати: шляхом турбоекстракції; з допомогою ультразвуку; у фільтруючій центрифузі; за допомогою високовольтних імпульсів. Також існує такий статичний метод виготовлення галенових препаратів, як ремацерація. З динамічних технологій при виробництві ліків цієї групи найчастіше використовується перколяція — безперервна фільтрація екстрагента крізь шар сировини.

Виробництво галенових препаратів-настоянок

Це також досить поширена група натуральних медикаментів. Настоянками називають рідкі спиртові витяги, отримані з висушеного або свіжої тваринної або рослинної сировини. В якості екстрагента для таких препаратів використовуються зазвичай водноспиртові розчини з концентрацією від 30 до 95 %. Готують настоянки найчастіше методом перколяції. Дана технологія включає в себе кілька основних етапів: замочування сировини; настоювання; проціджування екстрагента через шар сировини.

Переваги використання

Відомі галенові препарати людству, таким чином, вже більше 2 тисяч років. Один час при появі хіміотерапевтичних медикаментів вони втратили свої позиції. Однак пізніше з розвитком таких галузей науки, як біофізика і біохімія, цей вид ліків знову став дуже популярним. Фармакологічні компанії почали випуск медикаментів цієї групи нового покоління. Характеристика галенових препаратів дозволяє використовувати їх людям практично з будь-якими особливостями організму. До безумовних переваг таких ліків можна віднести:
  • Натуральність. При виготовленні ліків цієї групи використовується лише природна сировина. Тому такі препарати і відносно безпечні в плані побічних ефектів.
  • Можливість тривалого застосування. Активні речовини таких ліків беруть участь у процесах людського організму максимально органічно.
  • Низький ступінь алергенності і токсичності.
  • Легка засвоюваність організмом.
У виготовленні галенові і новогаленові препарати набагато простіші, ніж хіміко-терапевтичні. А тому їх виробництво вважається економічно виправданим. До того ж і власне сам матеріал, використовуваний для виготовлення подібних медикаментів, є відтворюваним.

Немає коментарів :

Дописати коментар