Кашель: види і діагностика

На календарі вже давно зима, а погода нас ще не радує морозцем і снігом. А така вогкість з прохолодою, як тепер, хіба що сприяє засту­дам. Тому в багатьох з нас тече з носа і ми на різні голоси кашляємо.

Що таке кашель і які його види

Кашель — захисна реакція нашо­го організму на механічне чи хімічне подразнення слизової оболонки ве­рхніх дихальних шляхів і бронхів.
Сам по собі кашель не є хворобою, а лише її симптомом, тому ліків про­ти кашлю нема, є лише ліки, які впли­вають на механізм виникнення каш­лю, а причину цього може встанови­ти тільки лікар. Тому для початку ро­зберемося з видами кашлю.
  • Сухий кашель виникає при запа­ленні верхніх дихальних шляхів (ла­рингіт, фарингіт), на початку ГРЗ (го­стре респіраторне захворювання), грипу, а також при сухому невриті, стисненні головних бронхів (сто­роннє тіло, новоутвір).
  • Вологий кашель, з виділенням мокротиння, характерний для ГРЗ, грипу в другій стадії
    хвороби; є при бронхіті, туберкульозі, абсцесі, при синуситі, гаймориті. Одним із різно­видів вологого кашлю є малопроду­ктивний кашель, тобто ми відчуває­мо, що є мокротиння, але виділяєть­ся воно лише після тривалого, не­стерпного болючого кашлю.
  • Поверхневий кашель — ми відчу­ваємо, що звук кашлю іде з верхніх дихальних шляхів. Таке виникає при ГРЗ, грипі на початку хвороби, фари­нгіті, ларингіті та інших респіратор­них хворобах.
  • Глибокий кашель — звук формує­ться аж у глибині бронхів і легень, ка­шель ніби виривається зсередини. Та­кий кашель спостерігаємо при брон­хіті, пневмонії (у другій стадії) та ін.
  • Ранковий кашель характерний для хронічного бронхіту (при загостренні хвороби може додаватися так званий синдром мокрої подушки – пацієнт пітніє більше, ніж звичайно), запаль­них процесів у носоглотці, для синуситів, аденоїдитів. Пацієнт зранку по­чинає відкашлювати слиз, що зібрав­ся на задній стінці горла за ніч.
  • При кавернозному туберкульозі, раку легень у стадії розпаду зранку може відходити 2/3 усього добового мокротиння (може бути від 2 до 10 літ­рів); при бронхоектазах — тоді утворю­ються порожнини, випнуті місця, запо­внені гноєм. Причому тут спостерігає­ться така особливість: якщо кашель з мокротинням виникає або посилюєть­ся, коли хворий лежить на правому боці, тоді бронхоектази є в лівих відді­лах, коли лежить на спині — то у пере­дніх відділах, якщо ж кашель виникає в положенні на животі — то в задніх від­ділах бронхолегеневого дерева.
  • Кашель протягом усього дня харак­терний для бронхіту, пневмонії, він може посилюватися надвечір, унаслі­док вживання ліків (наприклад, група АПФ, проти тиску), наявності сторон­нього тіла у бронхах тощо.
  • Нічний кашель характерний для фа­рингіту, трахеїту, причому це буде су­хий кашель, який виникатиме тоді, коли повітря в кімнаті пересушене. Зволожувач повітря або банка з водою перед батареєю зменшать або й усу­нуть цей кашель. 
  • Нічний кашель є особливістю і тубе­ркульозу, раку легень та зараження глистами — аскаридами, ехінококом. Нічний кашель виникає при гастроезофагальному рефлюксі, коли вміст шлунка і стравоходу закидається в тра­хею і таким чином подразнює її (усу­нути цей вид кашлю допоможе висо­ка подушка). Нічний кашель винний при серцево-судинній недостатності коли розвинувся застій у легенях, а тоді коли кашель буде і вдень і коли людина прийме горизонтальне положення (сечогінні та кардіопрепарати, дренажні масажі зроблять свою справу).
  • Нічним кашлем дає про себе знаті і коклюш (кашлюк). Він починається з безперервних, що йдуть один за одним, кашльових поштовхів, які доводять людину до почервоніння, а зго­дом синюшності шкіри, шкіра облич­чя набрякає, виникає сльозотеча, все це відбувається на видиху. Після цьо­го настає глибокий свистячий вдих-реприз (дитина видає звук, як півень), на кінець нападу відходить густе мо­кротиння, часто можливе і блювання.
  • Тихий кашель (легке покашлюван­ня) — фарингіт, 1-ша стадія крупозної пневмонії.
  • Беззвучний кашель — при виразці голосових зв'язок.
  • Сильний кашель — запалення голо­сових зв'язок.
  • Грубий (гавкітливий) кашель, схо­жий на звук, що утворюється при кашлі через трубу в
    порожню бочку, характерний для запалення гортані, гострого ларингіту — ларинготрахеї­ту, виникає такий і при дифтерії. При цих хворобах може виникати синд­ром утрудненого дихання — круп.
  • Круп справжній виникає при диф­терії, тому що утворюються плівки, які не знімаються і механічно звужують просвіт гортані. Круп несправжній ви­никає переважно у дітей при вірусних інфекціях, зокрема при стенозувальному ларинготрахеїті. Круп виникає через те, що у маленьких дітей анато­мічно вужча гортань та пухка слизова оболонка під голосовими зв'язками, І що сприяє звуженню простору.
  • Бітональний кашель виникає під час одного кашльового поштовху у два тони: спершу грубий, низький, а потім — звучний, високий. Трапляється при подразненні місця біфуркації трахеї, це може бути через стороннє тіло в цій ділянці, збільшені лімфовузли, туберкульоз, пухлину середостіння.

Кашель і характер мокротиння

Мокротиння при вологому кашлі може бути:
а) слизове, безбарвне — при ГРЗ у І другій стадії, це мокротиння утворюється лише внаслідок набряку слизо­вої або стікання з носа чистого слизу по задній стінці;
б) прозоре, склянисте, пінисте — характерне для бронхіальної астми, виникає переважно після нападу за­духи;
в) слизово-гнійне, таке мокротин­ня буде білого кольору або жовтува­того відтінку, відходить
відразу після кашлю і виникає тоді, коли до ГРЗ приєдналася бактеріальна флора, розви­нувся гострий бронхіт.
Гнійне мокротиння на вигляд темно-жовтого або зеленуватого відтінку. Воно є ознакою сильного запального процесу з гноєм при обструктивному бронхіті, абсцесі легень (тоді виникає неприємний запах мокротиння, воно кольору іржі) — таке характерне для другої стадії крупозної пневмонії.
Мокротиння у вигляді кров'янисто-рожевої піни виникає при вірусній пневмонії, темно-червонувате — при ракові легень, туберкульозі легень, вадах серця і судин; свіже, червонувате з прожилками крові — з носа, ро­тової порожнини, верхніх відділів шлунково-кишкового тракту.

Кашель: можливі причини

Розповідаючи про види кашлю, ми так чи інакше говорили про причини його виникнення, тому тепер усе це лише підсумуємо.
Отже, причиною кашлю можуть бути:
1. Застуда, ГРЗ, грип, запалення ди­хальних шляхів.
2. Аденоїдит, ангіна, хронічний то­нзиліт.
3. Стороннє тіло, папіломатоз гор­тані, муковісцидоз.
4. Алергія, бронхіальна астма.
5. Кила (грижа) діафрагми.
6. Захворювання серця і судин на стадії утворення набряку легень, але тоді вже є і набряки на ногах.
7. Варикозна хвороба, слоновість
- хронічний лімфостаз. При вари­козній хворобі може утворитися дуже страшне ускладнення; 
- тромбоеболія легеневої артерії, котре, якщо не подати вчасно невідкладну допомо­гу, закінчується летально;
8. Захворювання органів травлення - гастроезофагальний рефлюкс, бронхо-легенева нориця (свищ).
9. Дисфункція щитоподібної зало­зи; ендемічний зоб, тиреоїдит. Пробка у вусі, запалення середнього вуха.
10. Куріння + пасивне куріння, пересушене повітря.
11. Психогенний (рефлекторний) кашель. Виникає переважно вдень; минає, коли людина відвертає увагу, під час їди, розмови, може супроводжува­тись мимовільним посмикуваннями.

Діагностика

Для того, щоб зрозуміти, проявом якої хвороби є кашель, потрібні:
  • Огляд у лікаря.
  • Загальний аналіз крові з форму­лою — допоможе розпізнати, чи ка­шель запальний, чи алергічний; якщо запальний, то вірусного чи бактеріа­льного походження, або запідозри­ти наявність глистів.
  • Аналіз мокротиння. Посів мокро­тиння на флору + на чутливість до лі­кування допоможе виявити походже­ння мокротиння, знайти збудника і дібрати ліки, які найбільш ефектив­но знищать його.
  • Рентгенографія грудної клітки — покаже стан легень і середостіння.
  • Спірометрія, пневмотахометрія показують функціональну активність дихальних шляхів, визначають життє­вий об'єм легень, допоможуть роз­різнити, що переважає в процесі: бронхоспазм чи обструкція.
  • КТ (комп'ютерна томографія) і МРТ (магнітно-резонансна томогра­фія) у важкодіагностованих випадках покажуть точну локалізацію і харак­тер процесу.
  • Специфічні обстеження, якщо кашель не бронхолегеневого похо­дження.

Немає коментарів :

Дописати коментар