Яку користь вашому організму може принести звичайний чай?

Немає нічого кращого в холодну пору року, ніж вилізти з ногами в крісло, накритися пледом і випити чашку ароматного чаю. Ми вживаємо цей напій вдома, на роботі і в гостях. За допомогою чаю ми шукаємо зближення і простого людського спілкування. Але чи є у цього відомого продукту вигоди з точки зору медицини?

Користь чаю добре вивчена

Переваги чаю вивчалися протягом багатьох років. Одне з новітніх досліджень показує, що регулярне споживання чорного чаю допомагає людям контролювати масу тіла шляхом перерозподілу жирової тканини в організмі. Ось що сказав консультант Тім Бонд: "Цей експеримент був спрямований на вивчення впливу чорного чаю на вагу тіла і кількість жиру в організмі. Багато більш ранніх контрольованих досліджень показали інші переваги цього напою. Були знайдені позитивні моменти від споживання чорного чаю для серцево-судинної системи. Тепер з'являється все більше доказів того, що ці переваги пов'язані з великим вмістом флавоноїдів в продукті. Повертаючись до даного дослідження, підкреслю, що вживання чорного чаю на регулярній основі протягом трьох місяців зменшило масу тіла і розподіл жирової тканини піддослідних".

Зниження ризику розвитку остеопорозу

Ще одне недавнє дослідження виявило, що чай знижує ризик перелому шийки стегна. Люди, які випивають від однієї до чотирьох чашок на щоденній основі, знижують ймовірність пошкодження кісткової тканини в порівнянні з тими, хто вважає за краще інші напої. Варто зазначити, що цю тенденцію підтверджує цілий ряд досліджень. Кореляція регулярного споживання чаю і зниження ризику розвитку остеопорозу була виявлена ​​в великому мета-аналізі, що включає в себе дані 14 досліджень. У всіх цих експериментах вчені розглядали ефект вживання чаю і кави. В цілому були охоплені історії хвороб 195 992 пацієнтів, що віддають перевагу різним напоям. Їх історії хвороби налічували 9 958 випадків перелому шийки стегна.

Чай показаний в літньому віці

З роками кісткова тканина зношується і стоншується, що веде до причин функціональної інвалідності. Більш за все від остеопорозу страждають жінки у віці постменопаузи. Переломи є частими наслідками цього захворювання. Однак споживання чорного чаю пов'язано з більш високою функціональною фізичної працездатністю кісток. Це з'ясувалося в ході дослідження, в якому брали участь більше 2 400 літніх жінок.
На думку вчених, корисні ефекти чаю в даному випадку пов'язані з високим вмістом фтору, флавоноїдів і антиоксидантів в заварці. Всі ці речовини здатні підтримувати зрощення клітин кісткової тканини. Тепер ці механізми повинні бути випробувані і підтверджені на добровольцях чоловічої статі.

Поліпшення роботи серцево-судинної системи

У цілому ці дослідження вказують на значні переваги напою, що бадьорить, особливо щодо жінок похилого віку, які входять до групи ризику стосовно функціональних порушень кісткової тканини. Також серед вигод чорного чаю значаться здатність перешкоджати зневодненню організму (на відміну від кави) і зниження ризику виникнення серцевих захворювань. Щоб виконати обидві умови, вам необхідно випивати не менше чотирьох чашок напою на щоденній основі. Якщо ви є переконаним прихильником чаю, то можете пити цей напій практично без обмежень (до 8 порцій в день). Кофеїн, що міститься в заварці, розширює стінки судин, але через невеликий проміжок часу артерії та вени повертаються до свого попереднього стану. Фактично чаювання тренує судини зсередини, надаючи на них більш щадний в порівнянні з кавою вплив.
Вчені вважають, що чаю під силу протистояти інсультам, проте на сьогоднішній день в дослідженні цього питання отримано занадто мало даних.

Зниження ризику розвитку цукрового діабету

Переваги чаю допомагають знижувати ризик розвитку цукрового діабету другого типу. Щоб отримати найкращий результат, розгляньте можливість споживати від однієї до чотирьох чашок на щоденній основі.

Основні активні речовини

Користь чаю пов'язана з основними активними речовинами продукту - флавоноїдами, які належать до найбільшого класу рослинних поліфенолів. Існує помилкова думка, згідно з якою молоко знижує доступність корисних флавоноїдів. Вчені спростували це припущення, з'ясувавши, що добавки до чаю ніяк не впливають на біологічну активність поліфенолів в організмі.

Немає коментарів :

Дописати коментар