Рекомендована дієта при оксалатах в сечі

Оксалати є складними ефірами і солями щавлевої кислоти. У багатьох випадках їх вдається виявити лише при плановому аналізі сечі. Вміст цих кристалів в біологічній рідині, що виробляється нирками, має свою назву — оксалурія. На жаль, така патологія протікає найчастіше безсимптомно і непомітно. При цьому захворюванні у пацієнта може спостерігатися постійна втома, ріжучий біль в животі, а також рясне і часте сечовипускання. Хоча всі ці проблеми притаманні і іншим нездужанням, наприклад харчовому отруєнню, стресу або споживанню продуктів з сечогінною дією. Взагалі, оксалати є першим застережливим сигналом про швидке формування каменів у нирках. Саме тому дієта при оксалатах в сечі — це можливість уникнути хірургічного втручання.

Основні причини появи цих шкідливих речовин в сечі

Оксалати можуть утворюватися в організмі з різних причин. Однак у більшості випадків це відбувається із-за неправильного обміну щавлевої кислоти і спадковості. Зрозуміло, є й інші фактори, що провокують утворення солей у сечі: ускладнення після перенесеної хвороби і неправильне харчування, припустимо, безконтрольне вживання продуктів зі щавлевої кислотою. До них можна віднести сливу, інжир, щавель, петрушку і агрус. За спостереженнями лікарів, підвищена кількість солей в урині виявляється у пацієнтів, які проживають у місцевості з невисоким вмістом магнію у воді і продуктах. Ще утворення оксалатів може сприяти стрес, що призводить до зневоднення, особливо якщо мова йде про побоювання за власне життя або сильний переляк.

Хвороби, які провокують появу оксалатів у сечі

Деякі патології призводять до підвищеного утворення цих шкідливих речовин в урині:
  • цукровий діабет; 
  • проблеми з шлунково-кишковим трактом; 
  • інтоксикація; 
  • пієлонефрит; 
  • дефіцит вітамінів групи B; 
  • ослаблений імунітет; 
  • наявна або перенесена хвороба Крона. 
Якщо медики виявили підвищений вміст солей в організмі, то в такому випадку дієта при оксалатах в сечі стане основою лікування. Дотримуватися її пацієнт повинен обов'язково, інакше ситуація може погіршитися.

Як нормалізувати обмін щавлевої кислоти?

Перш ніж лікувати оксалурію, необхідно спочатку усунути хвороби, що спровокували надмірне утворення солей у сечі. Щоб не допустити ускладнень, хворому, як правило, призначають прийом вітамінів B1 і B6, оксиду магнію. У профілактичних цілях показані засоби, які сприяють залужненню організму: лимонна кислота, цитрати калію або натрію. Більш того, рекомендується дієта при наявності оксалатів у сечі. Деяким пацієнтам лікарі призначають прийом сечогінних препаратів. А ось з фітотерапії при такій проблемі можна використовувати пол-палу і марену красильну.

Дієта при підвищених оксалатах в сечі

Для запобігання виникнення негативних наслідків при надмірній кількості солей в урині варто дотримуватися деяких правил у харчуванні. Особлива дієта при оксалатах в сечі — головний етап терапії. Її основним завданням є зниження надходження в організм щавлевої кислоти, не зменшуючи при цьому попадання інших корисних речовин. При такій проблемі варто виключити з раціону шоколад, помідори, аґрус, шпинат і червону смородину. До того ж доведеться відмовитися від занадто міцного чаю, кави і навіть какао. У ситуації, коли присутні солі (оксалати) в сечі, дієта передбачає вживання наступних продуктів харчування:
  • гречка, перловка, вівсянка і пшоно. З цих круп можна робити супи або каші;
  • нежирне м'ясо птиці або риби, не менше 100 грамів на день;
  • кисломолочні та молочні продукти;
  • продукція з борошна грубого помелу з висівками і клітковиною;
  • овочі та фрукти з невисоким вмістом щавлевої кислоти: огірки, гарбуз, абрикоси, баклажани, капуста й ріпа. 
  • компот із сухофруктів. 
Необхідно обмежити при підвищеному вмісті солей в сечі вживання перцю, гірчиці, хрону, солоних закусок, консервів, різних копченостей. Ще не рекомендуються грибні, м'ясні та рибні бульйони. 
Коригуюча дієта при великій кількості оксалатів у сечі залежить від вмісту кальцію. При зменшенні його рівня слід віддавати перевагу молочним продуктам і почати приймати біодобавки з цією речовиною. Якщо кількість кальцію в організмі підвищена, треба пити якомога більше води і зменшити вживання м'яса і солі. А ось прийом вітаміну C варто виключити або обмежити в обох випадках.

Немає коментарів :

Дописати коментар