Раціон здорової людини взимку

Як з'ясовується, є продукти, споживаючи які людина може зігрітися. І це не гарячий чай. Навіть уже при мінус один дієтологи радять снідати не вівсянкою, а шматком м'яса чи вареним яйцем.
А гарячий чай, щоб зігрітися, дає ко­роткотривалий ефект, що може призвести навіть до переохолодження організму.
У людському організмі є два джерела тепла — м'язи та печінка. У процесі активного руху людина зігрівається завдяки тому, що м'язи "витягують" накопичену енергію із за­своєних вуглеводів, таким чином "підігріваючи" весь організм. А печінка "зігріває" людину тоді, коли зас­воює білки, які довго розщеплюють­ся, відтак 40% закладеної в них енергії розсіюється по тілу як тепло, у той час як вуглеводи пришвидшу­ють обмінні процеси в організмі лише на 4%, а жири — на 7%. Саме тому найкращий спосіб зігрітися — з їсти відбивну зі свинини чи теляти­ни або ж шматок риби. І якщо у вас немає проблем зі шлунком, бажано додати до страв більше спецій. При­міром, м'ясо приправити не лише перцем, а й імбиром, а от до риби до­дати гвоздику чи корицю. Такі страви — ідеальні для зігрівання, бо прянощі не лише підсилюють травні й обмінні процеси, а й активізують кровообіг, а отже, вам одразу стане тепліше. До речі, перець чилі на 50% пришвидшує ритм серця і обмін ре­човин протягом трьох годин після їди.

Як повинна змінюватися калорійність

Калорійність має збільшуватися з похолоданням на 10-15%. Як пра­вило, так і відбувається, адже для зігрівання взимку ми п'ємо чай із пе­чивом чи солодощами, чого не роби­ли влітку. Чай та каву найкраще пити із сухофруктами, а ще краще — з горіхами, багатими на білок.
До речі, чи не найголовніше прави­ло чаювання у холодну пору — вживати гарячі напої за годину до виходу на вулицю. Річ у тому, що такі напої дають короткий ефект зігрівання, а ще підсилюють потовиділення і діють, як легке сечогінне, а це в таку пору при­зводить до переохолодження ор­ганізму.

Що слід включити до складу «зимового меню»

Уранці замість вівсяної чи греча­ної каш, після яких ви замерзнете вже дорогою на роботу, раджу з'їсти шма­ток жирного м'яса або риби з тушкованими овочами. Бажано їсти свини­ну, адже вона перетравлюється май­же 9 годин, яловичина - 8, а теляти­на -7 годин.
Ще варіант — варене яйце із цільнозерновим хлібом, маслом та сиром. До речі, якщо влітку ми могли втаму­вати спрагу соковитим кавуном чи яблуком, то у холодні дні я все ж ра­джу овочі та фрукти тушкувати або запікати. Те печене яблуко набагато більше зігріє вас узимку, аніж свіже. Те ж стосується і свіжих овочів — га­рбуза, кабачків, баклажанів чи помі­дорів.
Що ж до обіду, то в цю пору най­краще їсти першу страву на м'ясному бульйоні. А ще страви, багаті на білок, — це гриби і квасоля.
На вечерю можна випити кисломо­лочний продукт, який збагатить наш організм кальцієм.

Чи можна зігрітися спиртним?

Потрапляючи в організм, воно швидко розщеплюється і призводить до розширення судин, у тому числі й периферійної кровоносної системи. Звідси і міф, мовляв, одразу стає тепліше. Насправді після кількасот грамів коньяку чи горілки людський організм починає віддавати, а не на­копичувати енергію, тому працює так, як пічка. Спиртне, як і каву, можна пити взимку в розумних дозах, як аперитив. Тоді ці напої підуть на ко­ристь системі травлення і печінці, які трудитимуться над переробкою м'я­са чи риби.

Немає коментарів :

Дописати коментар