Електросон: застосування та методика проведення

Цей метод електролікування полягає у впливі на центральну нер­вову систему імпульсним струмом прямокутної форми, низької час­тоти і значної сили для виникнення сну, близького до фізіологічного.

Електросон: механізм дії

Слабкий ритмічний монотонний подразник, яким є електросон, впливає подвійно: безпосередньо — на підкірково-стовбурові ділянки головного мозку (збуджує лімбічні системи, зокрема гіпокамп, знижує активуючий вплив сітчастого утвору на кору з розвитком гальмівних процесів) і рефлекторно — через рецеп­тори шкіри і соскоподібних відростків. Дві фази впливу — гальму­вання і розгальмування — приводять до нормалізації діяльності симпато-адреналової і нервово-ендокринної систем, регуляції діяльності органів і систем.

Апарати для електросну

Найчастіше в фізіотерапевтичному кабінеті можна побачити такі апарати: «Електросон» (ЕС): «ЕС-2», «ЕС-3», «ЕС-4», «ЕС-5», «ЕС-10-5», «Мета-1».

Методика 

Лікування дітей має проводитись у звукоізольованій кімнаті. Метод придатний для використання дітям із 3-5-річного віку, з якими можливе спілкування. Використовується спеціальна гумова манжетка з двома парами електродів у вигляді металевих скля­ночок, у які закладають гідрофільні прокладки, змочені водою або, для електросонфорезу, змочені 2 % розчином солі брому чи кальцію. У разі використання очно-соскоподібної методики обидва очні елект­роди — це катоди, а розміщені в ділянці соскоподібних відростків — аноди. Якщо дитина боїться заплющувати очі, застосовують лобово-соскоподібну методику з аналогічним розташуванням полюсів.
Протягом курсу лікування доцільне поступове підвищення часто­ти з 5 до 12-20 імп./с. Тривалість процедур також поступово збіль­шують від процедури до процедури з 15 до 40 хв з перервою на 1-2 дні. Курс лікування становить 10-20 процедур.

Електросон: показання і протипоказання 

Електросон призначають при функціональних порушеннях центральної нервової системи (енурез, невроз, реактивний та астенічний стан, безсоння, гіпертонічна хвороба, артеріальна гіпотензія, підвищення емоційної і судинної реактивності), бронхіальній астмі, нейродерміті, невралгії, психічних хворобах.
Протипокази: загальні до фізіотерапевтичного лікуван­ня, а також несприйнятливість струму, декомпенсовані вади серця, екзема і дерматит лиця, істероїдний невроз, арахноїдит, істерія, гострі хвороби очей (у тому числі середовищ ока), негативне ставлення ди­тини до процедури.

Електросон коловими струмами

Електросон коловими струмами полягає у впливі на головний мозок двома синусоїдальними струмами однакової частоти (2 кГц) та амплі­туди, але зі зсувом за фазою на 90°.
Переноситься краще від власне електросну внаслідок того, що синусоїдальний струм, на відміну від прямокутного імпульсного струму, що застосовується для процедури електросну, не спричиняє різкої зміни концентрації йонів, що звичайно призводить до переподразнення периферичних нервових закінчень. Процедура характеризується пролонгованою дією, стій­кішим клінічним ефектом.
Апарати для проведення: «Ленар», «Мета-1».

Методика

Струми підводять до головного мозку за допомогою двох електродів, взаємно перехресно ввімкнених у ланцюг кожного синусоїдального струму. У разі розміщення електродів на всій коловій очноямково-соскоподібній ділянці результативний вектор струму послідовно й рівномірно буде змінюватись зі швидкістю, що зумовлена частотою струму. 
Показання і протипоказання: аналогічні процедур «Електросон».

Електросонфорез

На відміну від електросну за звичайною методикою, гідрофільні прокладки під електродами (залежно від полярності) змочують розчином лікарського засобу, що вводиться. Основні параметри (сила струму, частота імпульсів, експозиція) такі самі, як і для електросну.

Немає коментарів :

Дописати коментар