Обліпиха — ананас Півночі

Коли бачиш рясно обліплені сонячно-жов­тими плодами гілки цієї рослини, відразу стає зрозуміло, чому її так називають. Плоди обліпихи справді золоті — і мова не тільки про колір, а й про лікувальні властивості.
Це дводомний (є чоловічі та жіночі особини) кущ заввишки до 7 м, рідко вищий. Гілки всіяні гострими колючка­ми. Квітки дрібні, рудуваті, цвітуть у травні, зазвичай до розпускання листків чи одночасно з ними. Плоди — соко­виті, золотаво-жовті, оранжеві чи світло-червоні овальні кістянки, на дуже коро­тких плодоніжках, скупчені на кінцях гілок. Дозрівають у серпні-вересні, у ди­корослих заростях залишаються на гілках до весни. Зазвичай обліпиха росте в долинах гірських річок і струмків, у степових та гірсько-степових районах, часто на пісках.
У давнину люди використовували обліпиху в лікуванні всіляких хвороб. У працях давніх грецьких і китайських цілителів йдеться про численні цілющі речовини, які містяться в цій рослині. Здавна цілителі застосовували ягоди й листя обліпихи для загоєння внут­рішніх виразок, ран, у лікуванні хво­роб шкіри, а також для стимуляції фізичної сили й сексуальної потенції чоловіків. Але з роками знання про цілющі властивості обліпихи були втрачені, і тільки в наш час відро­дилася колишня слава цієї культури.

Користь обліпихи

Обліпиху цінують не тільки за ори­гінальний кисло-солодкий смак і ана­насовий аромат (інколи її називають ананасом Півночі), а й за лікувальні властивості, яких чимало. До складу плодів входять різноманітні активні ре­човини, утому числі цукри, органічні ки­слоти, вітаміни А, В1, В2, В6, С, Е, флаво­ноїди, мікро- та макроелементи. Справді полівітамінна рослина. Насіння (кістянки) містить до 12% жирної олії. Лікувальні властивості мають також кора та листя обліпихи. Плоди збирають у стадії повної стиглості, обриваючи їх спеціальним пінцетом або після примо­розків обтрушують на розстелене під кущем полотно. Зібрані ягоди використовують для одержання з них обліпихової олії та різноманітних харчових продуктів.
Обліпиху їдять сирою, сушать, готують варення, повидло і желе, роблять з неї соки, настоянки і лікери. Заморожені плоди зберігають свої лікувальні влас­тивості протягом шести місяців. Ягоди, звичайно, найцінніші в обліписі, але не слід забувати і про листя, кору, бруньки та коріння. Ці частини рослини також ба­гаті на всілякі лікарські речовини.
Скажімо, кору рослини заготовля­ють рано навесні, коли вона насиче­на соком і легко знімається. На мо­лодих гілках на відстані 10-15 см роблять два кільцеподібні надрізи, які з'єднують двома поздовжніми. Знімають кору у формі двох півтрубочок і сушать спочатку під укри­ттям на повітрі, а потім при темпера­турі 35-40 градусів у сушарках. Го­това сировина ламається з тріском. Спиртовий екстракт кори обліпихи має радіозахисну дію, перешкоджає патологічному розростанню тканин.
Листя краще збирати в період цвітіння рослини, тому що саме в цей час у ньо­му найбільше корисних речовин. Настій листків рослини добре допомагає при проносах, його застосовують також для ванн при ревматизмі та подагрі. Брунь­ки теж збирають напровесні до сокору­ху або на самому його початку, до роз­пускання бруньок, коли вони вже набуб­нявіли, але ще не розкрилися. Корінь треба брати в рослин, які вже віджили своє.

Способи приготування обліпихової олії

1-й варіант. Збирають цілком до­зрілі, навіть трохи переспілі ягоди, тому що олія особливо накопичується восени. їх миють, подрібнюють, потім відтискають сік за допомогою соковитискача або преса. У процесі відстоювання соку на його поверхню спливає оранжево-червона (іноді оранжево-жовта) олія, яку збирають в окремий посуд.
2-й варіант. Ягоди треба вимити, ви­сушити (температура не повинна пере­вищувати 60 градусів), потім їх подріб­нюють (чим дрібніше, тим повніше ви­добувається олія). Масу заливають підігрітою до 40-50 градусів рафі­нованою олією так, щоб була ледь прикрита, і ставлять у темне місце на 5-7 днів при кімнатній температурі, періодично помішуючи. Потім масу фільтрують через ситечко або марлю, дають відстоятися в темному місці й зливають з осаду. Чим краще очищена олія, тим довше вона зберігається (у те­мному прохолодному місці). Жом мо­жна повторно залити підігрітою ра­фінованою олією і знову повторити всю операцію, одержавши слабший препарат.
3-й варіант. Висушені ягоди под­рібнити на порошок, змішати з олією у співвідношенні 1:2, настоювати в тем­ному місці 4-5 днів. Олійну настоян­ку злити й знову залити свіжою олією. Процедуру повторити 3-4 рази.
4-й варіант. Приготування олії в тер­мосі. Ягоди обліпихи потрібно пом'я­ти товкачиком в покласти в термос. Тер­мос краще вибрати з широкою ший­кою. Потім у термос заливають підігріту до +50 градусів олію й залишають на добу. Процедуру приготування можна повторити тричі, щоразу використовуючи нову порцію ягід.
5-й варіант. Можна приготувати обліпихову олію також із соку. Готують сік у такий спосіб: зрілі ягоди пом'яти товкачиком, додати воду, нагріту до +40 градусів (0,2 г на 1 кг ягід), підігріти, не доводячи до кипіння, і пресувати совитискачем. Одержаний сік розфасовують і стерилізують. Для приготування олії знімають з відстояного соку верхній густий жовтогарячий шар, заливають його будь-якою олією, дають від­стоятися 2-4 дні й знімають зверху олію. Суміш, що залишилася, залива­ють кілька разів водою, щоразу зніма­ючи шар олії.
Користуватися обліпиховою олією можна тільки за призначенням і під ко­нтролем лікаря. Вживаючи її всередину, слід пам'ятати, що вона протипоказана при гострому холециститі, гепатиті, па­нкреатиті та інших хворобах підшлун­кової залози, а також при схильності до поносів. У деяких людей відзначається алергія до ягід і олії обліпихи, що вира­жається в загальній слабкості, сверб­лячій висипці, набряклості обличчя, су­хості в роті, тупого болю в ділянці серця.

Рецепти лікування обліпихою

Авітаміноз, гіповітаміноз, цинга

  1. Ягоди в будь-якому вигляді корисні при гіповітамінозі й авітамінозі. Жом ягід обліпихи,
    що залишився після до­бування олії, висушити. Додати висуше­не й подрібнене листя, молоду кору та І гілки обліпихи. Усе добре перемішати, і столову ложку суміші залити склянкою окропу, настоювати 20-30 хвилин, І процідити й пити по 0,5 склянки тричі на день при авітамінозі, цинзі.
  2. Взяти столову ложку ягід обліпихи, склянку води. Ягоди обліпихи залити І окропом, настоювати під кришкою 20 -30 хвилин, процідити й вживати по 70 г тричі на день до їди при авітамінозі.
  3. Взяти свіжі ягоди обліпихи, переварену воду, мед, 0,5 л відвару м'яти. Яго­ди обліпихи пом'яти товкачиком, відтиснути сік через марлю й розбавити. Його перевареною водою (2:1 частини води). Додати до смаку мед і відвар м'я­ти. Усе добре перемішати й пити по 0,5 склянки 3-4 рази на день при гіпо- й авітамінозі.
  4. Взяти листя обліпихи, звіробою, вишні, смородини. Листя обліпихи висушити, змішати в рівних про­порціях з висушеним листям звіробою, і вишні, смородини. Подрібнити сировину і заварювати як чай. Пити по І склянці З-4 рази на день при гіпо- й авітамінозі.
  5. Взяти столову ложку ягід обліпихи, і столову ложку шипшини, столову ложку ягід глоду і 0,5 л води. Ягоди зали­ти водою, довести до кипіння й варити в закритому посуді 10 хвилин. Потім, знявши з вогню, накрити посуд марлею і настоювати в темному місці 10-11 годин. Процідити, сировину відтиснути й вживати по склянці двічі-тричі на день як вітамінний і загальнозміцнювальний напій.
  6. Взяти 30 г сушеного листя і гілочок обліпихи, 30 г хвої і 0,3 л холодної води. Листя й гілочки обліпихи змішати з хво­єю, залити водою й на слабкому вогні в закритому посуді довести до кипіння. Відразу зняти з вогню після закипання. Настоювати до охолодження, проці­дити. Пити по 0,5 склянки тричі на день при гіпо- та авітамінозі і для профі­лактики.
  7. Взяти склянку свіжих ягід обліпихи, 0,2 л спирту або горілки. Ягоди облі­пихи пом'яти товкачиком і скласти в пляшку з темного скла. Залити в неї спирт або горілку й настоювати в тем­ному місці 14 днів. Періодично вміст збовтувати. Через два тижні процідити, сировину відтиснути й змішати з насто­янкою. Вживати по чайній ложці в тре­тині склянки перевареної води тричі на день за 15 хвилин до їди протягом місяця при гіпо- і авітамінозі, цинзі.
  8. Підготовлені ягоди обліпихи покла­сти на лист тонким шаром і заморози­ти в морозилці. Заморожені ягоди зси­пати в целофановий мішечок і тримати в морозилці. Заморожена обліпиха зберігає всі біологічно активні речови­ни та смак. Для потреби нашого ор­ганізму у вітамінах досить з'їсти 1-2 чайні ложки ягід обліпихи на день.
  9. Відтиснути обліпиховий сік без м'я­коті, підсолодити його до смаку й помістити в холодильник біля морози­льної камери. Через якийсь час він за­густіє, кристалізується й перетвориться на мед дрібної та ніжної структури. Вжи­вати по чайній ложці 3-4 рази на день при авітамінозі.

Ангіна

  1. Взяти 2 столові ложки соку облі­пихи, 2 столові ложки соку моркви, склянку теплого
    молока. Усі інгредієнти змішати й вживати по 2-3 столові ло­жки через кожні 1-2 години, зрошу­ючи хворі мигдалики при ангіні.
  2. Взяти столову ложку ягід обліпихи, столову ложку шавлії, столову ложку ромашки, Усі інгредієнти залити 0,5 л окропу. Настоювати під кришкою 30-40 хвилин. Процідити й застосовувати для полоскання горла при ангіні і болю в і горлі.
  3. Взяти чайну ложку обліпихової олії, чайну ложку (без верху) солі, чайну ложку харчової соди, 3 краплі йоду. Усе змішати й полоскати горло через кожні 2 години. Не дуже приємно, але ефек­тивно.
  4. Взяти 2 столові ложки обліпихового соку, 0,5 склянки теплого молока, j Інгредієнти змішати й повільно випити і за 10 -15 хвилин до їди. Пити 3-4 рази на день при болю в горлі, захриплості й ангіні. Молоко можна замінити негазованою мінеральною водою.
  5. Взяти 100-200 г сушених ягід обліпихи, 0,6 л води. Ягоди обліпихи залити окропом. Настоювати в закри­тому посуді до охолодження й пити по 1-2 склянки протягом 1-2 годин на ніч як жарознижувальний і по­тогінний засіб при ангіні, застуді.
  6. Взяти склянку обліпихового соку, склянку меду. Змішати, довести до кипіння й пити по столовій ложці через 10-15 хвилин, повільно ковтаючи, при ангіні, болю в горлі. Чай з листя і гілочок обліпихи пити протягом дня, а також застосовувати для полоскання горла при ангіні, болю в горлі, захрип­лості голосу. Тримати в роті столову ложку обліпихової олії якомога довше, ніби пережовуючи її. Потім сплюнути. Добре допомагає для очищення поро­жнини рота, горла при інфекційних і застудних хворобах. Повторювати про­цедуру кілька разів на день.
  7. Взяти столову ложку обліпихової олії, столову ложку натертого хрону і столову ложку меду. Усе добре пе­ремішати й вживати по 0,5 чайної ло­жки щогодини при втраті голосу, силь­ному болю в горлі.
  8. Взяти чайну ложку обліпихової олії, 2 столові ложки малини, столову лож­ку меду, 5 г імбиру. Інгредієнти залити 0,5 л окропу в термосі. Через 8-10 годин процідити й вживати по 0,2 л уранці натще й увечері перед сном при болю в горлі, ангіні, тонзиліті.

Немає коментарів :

Дописати коментар