Деякі ускладнення торакальної травми

Анотація: травма грудної клітки ускладнена утворенням стравохідно-трахеальної нориці. Прогресуюча емфізема. Гнійний межистиніт і перикардит: хірургічне лікування. Пошкодження серця і магістральних судин.

Атрезія стравоходу

При рентгенологічному підтвердженні даної патології операцією вибору є прямий анастомоз з метою збере­ження пасажу їжі зі стравоходу у шлунок. Така опера­ція виконується в екстреному порядку. Правобічним передньобоковим доступом розкривають плевральну порожнину. Пересікають непарну вену, розсікають межистінальну плевру, мобілізують верхній сліпий кінець стравоходу і нижню норицю, що відкривається у тра­хею, проходячи по стовбуру правого блукаючого нерва. Нижню частину стравоходу теж мобілізують і беруть на держак. При потягуванні за держак знаходять місце з'єднання цієї ділянки стравоходу з трахеєю чи правим бронхом.
Стравохідно-трахеальну норицю пересікають і пе­рев'язують лігатурою. Для полегшення мобілізації проксимальніше кукси стравоходу в його просвіт вводять зонд. Мобілізація обох відрізків стравоходу скорочує до мінімуму відстань між ними і цим зменшує наванта­ження на шви анастомозу. Розкривають просвіт прокси­мальної кукси стравоходу, а введений в нього зонд про­водять через дистальну куксу у шлунок. Зіставляють обидві кукси і формують анастомоз дворядним, так зва­ним, телескопічним швом. Внутрішній перший ряд на­кладають таким чином, щоб у шов потрапили усі шари нижнього відрізка і лише слизова оболонка верхньої кук­си стравоходу. Другим (зовнішнім) рядом швів захоплю­ють м'язовий шар верхнього відділу стравоходу, яким у результаті прикривають попередній (внутрішній) ряд швів. Місце шва покривають (фіксують лігатура­ми) межистінальною плеврою або м'язово-реберним клаптем на ніжці. З метою запобігання стенозу місця ана­стомозу після його надійного загоювання протягом 2-3-х тижнів проводять регулярне бужування стравоходу.

Прогресуюча емфізема

Прогресуюча напружена емфізема межистіння ви­никає при пошкодженні трахео-бронхіального дерева і стравоходу і є причиною розвитку екстраперикардіальної тампонади серця, дихальної недостатності, гіпоксії голов­ного мозку та інші. У зв'язку з цим виникає необхідність у термінових заходах, направлених не лише на ліквідацію ускладнення, але й причини його виникнення. Якщо при поширеній підшкірній емфіземі та напруженій емфіземі межистіння ефективними є такі засоби, як розрізи шкіри над яремною вирізкою груднини, навіть із тупим розшарушанням клітковини позаду груднини, то коли наявна прогресуюча напружена емфізема межистіння у кожному випадку після встановлення причини даної патології показана термінова торакотомія. Якщо повітря у межистіння потрапляє через розірвану межистінальну плевру, при напруженому кла­панному пневмотораксі необхідно широко розсікати межистінальну плевру і дренувати межистіння після ліквідації основної патології в легені.
Пошкодження грудного відділу трахеї зустрічається у вигляді часткових і повних розривів і супроводжується емфіземою межистіння з одно- або двобічним пневмотораксом внаслідок розриву межистінальної плеври від тиску повітря з межистіння. При великих і повних поперечних розривах трахеї стан хворих загрозливий, бо, крім задухи, ціанозу, кашлю, кровохаркання, супроводжується "тазовим синдромом". Повітря із межистіння проникає у підшкірну клітковину шиї, голови, перикарда. Розрив межистінальної плеври веде до одно- чи двобічного напруженого пневмотораксу, колапсу легень.
Діагноз уточнюють ендоскопічно і рентгенологічно. Якщо невеликі розриви можуть лікуватись консервативно, то значні або повні поперечні розриви - тільки хірургічним шляхом. Надання допо­моги хворим розпочинають із трахеостоми, що є досить ефективним методом у попередженні про­гресуючої інтерстиціальної емфіземи. Перевагою операції у гострій фазі є скорочення терміну ліку­вання та носіння трахеостоми, попередження порушень фонації, рубцевого стенозу трахеї і стійкої інвалідності, а при великих розривах - порятунок життя хворого. Крім того, без операції неможливо ліквідувати основні причини безпосередної летальності - двобічний пневмоторакс, напружену емфі­зему, порушення прохідності дихальних шляхів. Рання операція технічно значно простіша у вико­нанні, аніж операція з приводу рубцевого стенозу трахеї чи бронха. У випадку напруженого пневмо­тораксу виконують торакоцентез і дренування плевральної порожнини. При напруженій емфіземі межистіння виконують трахеостомію, розкривають та дренують клітковину межистіння шляхом роз­різу в ділянці яремної ямки на фоні ефективної легеневої вентиляції.
Після встановлення місця пошкодження правобічним передньо-боковим доступом у IV міжребер'ї розкривають плевральну порожнину, між лігатурами пересікають дугу непарної вени. В поздовжньому напрямку над трахеєю розкривають межистінальну плевру. На держаках відводять блукаючі нерви, тупим і гострим шляхом мобілізують і беруть на тримачі трахею у місці її пошкодження. Переконують­ся у наявності дистальніше місця пошкодження інкубаційної трубки, яку під контролем пальця встанов­люють у ділянці біфуркації трахеї або у головному бронху з боку непошкодженої легені. Цілість трахеї відновлюють таким чином, щоб мембранозна частина співпадала між собою. Анастомоз формують вузловими швами із зав'язуванням ниток зовні просвіту трахеї на атравматичних голках литими нитками або хром-кетгутом. Шов розпочинають посередині задньої стінки і продовжу­ють, накладаючи шви один біля одного в обидва боки з рівномірними інтервалами. Анастомоз пере­віряють на герметичність, а лінію швів покривають сусідніми тканинами, що особливо важливо, якщо він межує з магістральними судинами, оскільки у випадку нагноєння не виключена арозія судини і профузна кровотеча. Для цього використовують легеневу паренхіму; клапоть межистінальної плеври, перикард, міжреберно-м'язові клапті на ніжці, широку фасцію стегна. Невеликі поздовжні чи попе­речні розриви зашивають вузловими швами і теж прикривають довколишніми тканинами.
Ідентичною є техніка операції при розривах головних бронхів. При цьому з відповідного боку виконують торакотомію у IV міжребер'ї з передньо-бокового доступу. Візуально за інтенсивним бруд­но-сірим фібринним нальотом на межистінальній плеврі знаходять місце пошкодження. Розсікають межистінальну плевру і на дотик знаходять обидві кукси розірваного бронха, що розійшлися. У дис­тальну куксу вводять катетер і відсмоктують аспіроване кров'янисте харкотиння. Відновлюють цілість бронха анастомозуванням кінець у кінець. Місце анастомозу герметизують довколишніми тканина­ми. Плевральну порожнину дренують і пошарово зашивають.

Гнійний межистиніт

Гнійний межистініт може протікати у вигляді гострого негнійного, гострого гнійного (абсцеси і флегмони), хронічного межистініту. Причинами його виникнення є ускладнення після хірургічних втручань на стравоході і легеневому корені, прорив гнійників при остеомієліті тіл хребців, голівок ребер, груднини, нагноєння післятравматичних гематом, лімфо-гематогенний шлях потрапляння інфекції, заглоткові абсцеси, поширення інфекції з легень у межистіння лімфо- і гематогенним шля­хом: гнійний тромбофлебіт бронхіальних вен - вени межистіння - перифлебіт. Локалізується нагноє­ння у верхньому відділі переднього межистіння і прикореневій зоні легень. Такі абсцеси можуть бути поодинокими і множинними, вони можуть стискати і зміщувати серце, стравохід, трахею, не­рви, магістральні судини. Розлиті форми гнійних межистінітів - флегмони - можуть захоплювати клітковину переднього чи заднього межистінь або поширюватись на все межистіння відразу з роз­витком явищ реактивного парамедіастінального плевриту.
У хворих з'являються болі у грудях при рухах, особливо голови, утруднене ковтання, задуха, акроціаноз, висока температура тіла, схуднення, припухлість у надключичних ділянках та болі за грудниною. Виражена інтоксикація розвивається через підвищене всмоктування токсинів із запального вогнища. З'являється ем­фізема межистіння, набряк шкіри у ділянці тіла груднини, чи, при задніх межистінітах - на спині. Спосте­рігається югулярний симптом - глибоке втягування шкіри на вдиху в яремній вирізці, паравертебральний симптом - ригідність м'язів спини, високий венозний тиск, реактивний ексудат у плевральних порожнинах і перикарді, афонія, кашель, гикавка при стисканні діафрагмального і блукаючого нервів. Рентгенологічно спостерігається емфізема межистіння, рівні рідини, відтискання і стиснення органів.
Хірургічне лікування полягає у дренуванні межистіння і ліквідації причини захворювання. При верхньому межистініті застосовується шийна межистінотомія за Розумовським. Розріз здійснюють по передньому краю кивального м'яза зліва. М'яз разом із щитовидною залозою відтягують досере­дини. По стравоходу проникають у верхні відділи межистіння. Таким чином зручно дренувати гнійні порожнини у навколостравохідній клітковині, між стравоходом і трахеєю, а також у верхніх відділах переднього межистіння шляхом тупого розшарування клітковини вздовж судинного пучка шиї. Ме­тод Пирогова полягає у поздовжньому розрізі білої лінії шиї і прониканні у проміжку між грудинно-під'язиковими м'язами у навколотрахеальну клітковину, по якій опускаються у межистіння. Для до­ступу до гнійних порожнин, розміщених на нижчому рівні, користуються методом Маделунга. Розріз шкіри - вздовж краю груднини з резекцією реберних хрящів, поздовжньо розсікають міжреберні м'язи, перев'язують внутрішню грудну артерію і відтискають плевру. Розширювачем піднімають груд­нину і шляхом розсікання перетинок через утворений хід досягають порожнини абсцесу.
Нерідко застосовують екстраплевральний доступ за Насиловим до заднього межистіння. Шкірний розріз на спині проводять паралельно до медіального краю лопатки і хребта, відступивши від нього на ширину долоні. Кінці цього розрізу продовжують двома паралельними лініями, що утворюють клапоть основою до хребта. Субперіостально висікають ребра, тупо відшаровують плевру і проника­ють у межистіння.
Доступ за Савіних черездіафрагмально-черезочеревинний здійснюється з верхньо-серединної лапаро­томії при пересіканні печінково-діафрагмальної зв'язки і відведенні лівої частки печінки. Пересікають діафрагмальну вену і сагітально діафрагму, тупим шляхом відшаровують перикард і листки плеври.
Трансплевральна медіастинотомія застосовується при: перфорації стравоходу з необхідністю на­кладання швів; наявності у межистінні сторонніх тіл; пошкодженні стравоходу і межистінальної плеври з проривом гною у плевральну порожнину. Торакотомія здійснюється передньо-боковим доступом у IV міжребер'ї з широким поздовжнім розсіканням межистінальної плеври. Видаляють стороннє тіло, проводять санацію гнійника, зашивають рану стравоходу. Дренаж із межистіння фіксують до межи­стінальної плеври кетгутовим швом. Після санації дренують і зашивають плевральну порожнину.

Пошкодження серця і магістральних судин

Травматичні пошкодження серця зустрічають­ся у вигляді струсу або забою, рідше трапляється травматичне пошкодження міокарда чи ножові та вогнепальні поранення. При струсах або забоях сер­цевого м'яза застосовують загруднинні новокаїнові блокади, гіпербаричну оксигенотерапію, кардіопротектори. При розривах чи пораненнях серця вини­кає необхідність у терміновій торакотомії з метою зашивання рани серця. У більшості випадків хворі поступають у стані клінічної смерті, тому першим терміновим заходом є лівобічна торакотомія, перикардіотомія, зашивання рани серця.
Для уточнення діагнозу хворому виконують пун­кцію порожнини перикарда з метою виявлення у ньому крові. Для цього використовують методику Ларрея. Хворий лежить на столі з підня­тим головним кінцем, щоб кров скупчувалась вни­зу перикарда. Товсту голку вводять у кут між осно­вою мечоподібного відростка і реберною дугою зліва. Голка спрямовується доверху і дещо назад і медіально, проходить через шкіру, медіальний край прямого м'яза живота і на глибині 4 - 5 см потрап­ляє в порожнину перикарда.
Якщо процедуру виконувати за методикою Марфана, то голка спрямовується строго по середній лінії під мечоподібним відростком косо знизу до­верху вздовж задньої поверхні груднини на 4-5 см. В обох випадках голка вводиться повільно до відчуття серцевих поштовхів. Підтвердженням діаг­нозу поранення серця є наявність ранового каналу із вхідним отвором, через який вивчають його то­пографію. У залежності від цього і даних рентгенологічного обстеження та пункції вибирають до­ступ. Він може бути лівобічним, правобічним чи навіть шляхом поздовж­ньої стернотомії. Основною метою опе­рації є перикардіотомія з метою запо­бігання внутрішньоперикардіальної тампонади серця, закриття рани серця для припинення профузної кровотечі і подальшого її зашивання. Задню поверхню серця оглядають після ши­рокого розкриття перикарда паралель­но до діафрагмального нерва і вивих­нення верхівки серця з його порожни­ни. Рану серця знаходять по пульсую­чому струменю крові або по наявності прикріпленого до його стінки тромба. На рану не накладають жодних затискачів, щоб попередити рефлекторну зупинку серця, порожнину перикарда зрошують розчином ново­каїну. Завжди слід пам'ятати про можливе наскрізне поранення лівого шлуночка, а тому обов'язково оглядати його задню стінку. Рана на ній може бути невеликою і після підняття артеріального тиску по закінченні операції може стати причиною повторної профузної кровотечі. Шви накладаються міцним капроновим матеріалом через всю товщу серцевого м'яза, не прошиваючи ендокарда, і без захоплен­ня у шов коронарних судин. Після зав'язування вузлів цими ж нитками прошивають перикард, здійсню­ючи перикардіопексію з метою відновлення в подальшому васкуляризації прошитого міокарда і за­побігання розвитку аневризм. У зоні верхівки серця в перикарді висікається вікно для витікання в плевральну порожнину рідини і запобігання розвитку ексудативного перикардиту. На рану перикар­да накладають рідкі шви, а в його порожнину вводять антибіотики з антифлогестивними препарата­ми. Плевральну порожнину дренують і пошарово зашивають.
При пораненні магістральних судин ґрунтовно вивчають топографію ранового каналу, щоб зорі­єнтуватись у виборі торакотомії. Поранення верхньої порожнистої вени і правого передсердя заши­вають із правобічного доступу обвивним швом або П-подібними швами атравматичною голкою. По­ранення аорти чи її магістральних гілок зашивають з лівобічного доступу.
Пошкодження грудної лімфатичної протоки діагностується при отриманні лімфатичної рідини під час пункції плевральної порожнини - хілоторакс. При консервативному лікуванні обмежуються система­тичними пункціями плевральної порожнини, призначенням відповідної дієти, переливанням плазми та ін. Оптимальним варіантом є торакотомія з прошиванням і перев'язуванням протоки. Зліва торакотомію виконують у IV міжребер'ї, оскільки тут протока розташована над дугою аорти. При правобічному хілотораксі - у VI міжребер'ї, оскільки вона знаходиться у нижній частині заднього межистіння зліва.

Гнійний перикардит

Проявляється високою температурою тіла, важ­кістю і болями у ділянці серця, загальною слабі­стю, тахікардією, задухою. Причиною є те, що гнійний ексудат стискає серце і порушує його ро­боту, а це веде до появи ціанозу, збільшення у роз­мірах печінки, застою у системі верхньої порож­нистої вени, зниження артеріального тиску, малого частого пульсу, іноді навіть до явищ перитонізму. Об'єктивно констатується розширення серцевої ту­пості, ослаблення тонів, порушення серцевого рит­му, інтоксикація. Рентгенологічно - серце трапецієвидної форми з ослабленою або відсут­ньою пульсацією. При діагностичній пункції отри­мують гнійний ексудат. Якщо протягом 2-3-х днів лікування пункціями з санацією порожнини пери­карда не дало ефекту, то хворому слід виконати перикардіотомію за Редоном. З цією метою найчас­тіше виконується нижня перикардіотомія. Розріз здійснюється від мечовидного відростка вздовж лівої реберної дуги. Видаляють VII реберний хрящ на відстані 6-7 см разом з мечовидним відростком. Тупо відтісняють місце прикріплення черевних м'язів, утворюючи при цьому лійкоподібне заглиб­лення. При пошаровому просуванні у глибину оголюється перикард, а очеревина, діафрагма і плевра залишаються непошкодженими. Розкривають порожнину перикарда, промивають її антисептичним розчином, дренують, а рану зашивають довкола трубки.

Немає коментарів :

Дописати коментар