Родіола рожева

У народі ця рослина має багато назв: оливник, омега, рожанка властива, очиток рожевий. Цілюща сила родіоли рожевої відома в народі з давніх-давен.

Це цілюще зілля з народної аптеки зростає в Карпатах – на берегах гірських річок і скелях. Травознавці викопують коріння в період цвітіння, коли він наділений цілющими лікарськими властивостями. Цвіте золотий корінь улітку, на Івана Купала. Його цвіт видно далеко.

У народній медицині золотий корінь вважають дуже помічним при лікуванні старечого знесилення, імпотенції, анемії, туберкульозу легень, хвороб печінки, цукрового діабету, жіночих недуг, а ще він допоможе при ранньому клімаксі, хворобах ясен та зубів.

Офіційна медицина використовує екстракт родіоли з лікувальною метою. Це витяжка з кореневищ разом з корінням на 40% або 70% спирті (для цього беруть у рівних частинах корені та спирт). Приймають по 5-10 крапель 2-3 р/д за 30 хвилин до їди. У домашніх умовах виготовляють настойку на 40% спирті чи водний настій кореневищ із коренями. Настій застосовують при застуді, шлунково-кишкових розладах, неврозах, маткових кровотечах і серцевій недостатності.

Спиртова настоянка і екстракт золотого  кореня мають стимулювальний вплив на пам'ять і увагу людини, підвищують працездатність, знімають стрес. Тому їх застосовують для терапії неврозів та шизофренії. Призначають по 10 крапель екстракту кореня вранці та в обід за 20 хвилин до їди. Курс лікування -10 днів, перерва - 10 днів і далі знову повторний курс (загалом до трьох місяців).

Психіатри лікують істерію, призначаючи спочатку по 10 крапель, постійно збільшуючи дозу до 30-40 крапель на один прийом. Лікування триває від 15 днів до місяця. При інфекційних хворобах така настоянка стимулює швидке одужання. Ці настоянки вживають по 10 крапель двічі на день. При атонії стравоходу, виразці шлунка беруть по 10 крапель за 30 хвилин до їди – вранці та перед обідом. Тільки тим, у кого артеріальний тиск знижений, можна приймати цю дозу й на ніч. При перевтомі та знесиленні, імпотенції, малярії теж вживають по 10-15 крапель двічі на день. Препарати родіоли рожевої бажано приймати за 20 хвилин до їди, перед сніданком та обідом, не пізніше як о 16 годині, в зв’язку зі збудливим ефектом на центральну нервову систему.

Водний настій кореня (10 грам сировини на 100 мл води настоювати ніч) добре дезінфікує рани. Його успішно застосовують для полоскання ротової порожнини при тонзилітах і стоматиті. Водіям та особам, які працюють з комп’ютером, бажано пити вранці по 10 крапель водного настою на 1 столову ложку води. Це зміцнює нерви та усуває сонливість.

При епілепсії у дорослих вживають спиртову, а в дітей – водну витяжку. Проте перед лікуванням цієї важкої патології хворим обов’язково слід давати перший тиждень щодня вранці по столовій ложці розчину марганцівки (не сильний, а блідо-рожевого кольору) і тільки після того лікувати настоянкою золотого кореня.

Як м’який стимулювальний засіб вживають відвар коренів родіоли: подрібнивши, їх додають (пів чайної ложки на половину літри окропу) до трав’яного чаю.
Препарати родіоли рожевої не можна використовувати при підвищеній нервовій збудливості, гіпертонічних кризах, гарячці та гіпотонії у клімактеричному періоді. У випадку передозування проявляються побічні явища – біль у серці, безсоння.       

Немає коментарів :

Дописати коментар