Перфекціонізм - хвороба нашого часу. Його ще називають «синдромом відмінника». Стрибнути вище голови, зробити роботу найкраще, отримати максимальний результат і всесвітнє визнання. Одержимі цими ідеями люди забувають, що значить насолоджуватися життям. Вони завжди женуться за чимось примарним і впевнені в тому, що у них немає права на неідеальний результат. Перфекціоніст бачить все в чорно-білих кольорах: або рішення правильне, або - ні. Характерна риса перфекціоністок - витрачати на дріб'язкову справу кілька годин, а те, що можна зробити за тиждень, розтягувати на довгі місяці. «Кращий друг» перфекціоніста - почуття провини.
Побоюючись щось зробити неправильно перфекціоністи не беруться за серйозніші справи і вважають за краще залишатися відмінниками у своїй давно освоєній сфері.Перфекціоністка переконана, що кожній людині повинно бути властиве ревне прагнення до самовдосконалення, але життя підтверджує протилежне. Підлеглий неправильно підбив дебет з кредитом, коханий не приніс букет - вони всі ніби змовилися. Хто буде терпіти таке ставлення до себе? Ось вам і проблеми зі спілкуванням, з друзями, найчастіше саме відмінниці не можуть знайти гідного чоловіка, перебираючи довгі роки кандидатів і залишаючись самотньою. Людина з таким комплексом «не вміє падати». Відмінник звик все робити ідеально, тож есе, що після школи пішло за іншим сценарієм, сприймається як провал. Нерідко в результаті завищених вимог і неможливості повністю їм відповідати з'являються психосоматичні реакції: головні болі, безсоння, порушення роботи внутрішніх органів, депресія, синдром хронічної втоми, навіть роздвоєння особистості.
Як виховувати дитину
Щоб не виховати у своїй дитині комплексу відмінника, батькам не потрібно свої нереалізовані амбіції реалізовувати за рахунок дитини. Слід чітко простежувати можливості школяра, які часто не дотягують до завищених вимог батьків. Врешті, батькам варто самим зрозуміти, що краще мати здорову, гармонійно розвинену дитину, яка непогано вчиться, цікавиться чимось, крім книг, і не має проблем у спілкуванні з друзями. Краще підготувати дитину до можливих невдач, аніж налаштовувати її тільки на перемоги. У молодшій школі перемог досягати легше, аніж упродовж життя, але у підлітка вже не буде часу навчитися програвати і робити з цього висновки. Батькам слід визначити пріоритети - не варто бути найкращим у всіх сферах, це неможливо. Тому для своєї дитини виберіть її сильну сторону, а в інших робіть поблажки.
Навчіть дитину братися навіть за ту справу, яку вона сама не зможете виконати досконало, важливо вміти отримувати задоволення від процесу, а не лише від результату.Обов'язково пам'ятайте просте правило, аксіому життя: будь-яка людина має право на помилки, адже ніхто не ідеальний, а на помилках вчаться. Все це зніме неймовірне напруження, яке неодмінно супроводжує формування комплексу відмінника, і допоможе людині стати успішною.
Немає коментарів :
Дописати коментар