Погода і панічні атаки

Панік-атаки навесні посилюються, попере­джають лікарі. У цей час більшає пацієнтів з такою специфічною й несподіваною, на пер­ший погляд, проблемою.
Такі хворі потерпають через не­ймовірний страх смерті, і заспо­коїтись самотужки, кажуть, їм ва­жко. Тому йдуть до лікаря за реце­птом сильного заспокійливого... Що провокує таку реакцію? І що це за хвороба чи прояв неврозу?

Що таке панік-атаки? Як вони проявляються й чому?

Панік-атака є наслідком так званої нейроциркуляторної дис­тонії (раніше таку хворобу назива­ли вегетосудинною дистонією). Це пов'язано з порушенням діяль­ності вегетативної нервової систе­ми, котра контролює роботу внут­рішніх органів.
Загалом схильність до такого ро­зладу проявляється вже в дитинстві й посилюється в дорослому віці, що можна спостерегти за поведінкою людини. Такі особи зазвичай мають завищені стандарти, якщо вони за щось беруться, то виконання має бути ідеальним. Цього, до речі, вони вимагають і від інших. Такі люди важ­ко переживають будь-які, навіть не­величкі невдачі, вони надміру педа­нтичні, емоційні, часто потерпають від раптових змін настрою, депре­сивних станів. Загалом такий стан мо­жна порівняти з напнутою струною, і тоді йдеться про розвиток неврозу.
На фоні тривалого нервового перезбудження розвивається стан тривожності, нерідко стаються ро­злади в роботі органів травлення, з'являється постійна втома, що, зві­сно, позначається на працездат­ності. Згодом виникає нав'язливе відчуття, ніби от-от станеться щось жахливе, яке час від часу загострюється. А навесні, коли зміни погоди часті й різкі, прояви нейроциркуляторної дистонії загострюються, адже такі хворі дуже метеочутливі (а синоптичні зміни організм спри­ймає як стресовий фактор).

Що тоді діється з людиною?

Скаче артеріальний тиск, бо­лить голова, погіршується настрій. Але не це найгірше — посилюєть­ся серцебиття, з'являється задиш­ка, людині стає важко дихати, може бути відчуття грудки в горлі, мерзнуть кінцівки, нерідко підви­щується температура тіла. Усе це передвісники так званої панік-ата­ки.

Що таке панік-атака?

Пацієнти, коли описують цей стан, кажуть, що в такі моменти їх охоплює глибоке переконання, ніби це останні хвилини їхнього життя. Як наслідок, всеохопним відчуттям стає страх смерті. Найгірше те, що рідні чи друзі в таких ситуаціях зарадити не можуть, мало того, вони взагалі не розуміють, про що йдеться. Тож радять просто опанувати себе, зас­покоїтися, тоді як насправді під час панік-атаки хворий не може впора­тися зі своїми страхами, і, якщо ста­вся такий напад, будуть й інші, а згодом такі випадки можуть стати регулярними. І тоді людина перебу­ває у стані очікування найгіршого, чим є для неї панік-атака.

Чи можна це зупинити?

Деяким пацієнтам допомагає, так би мовити, симптоматична те­рапія — треба занурити стопи в га­рячу воду чи покласти гірчичник на шию. Тоді поліпшується кровообіг (збільшується приплив крові від голови до кінцівок), нормалізовуються тиск і дихання, напад припи­няється. Але є люди, яким це не до­помагає, тому раджу не зволікати й звернутись до фахівця.
Мушу сказати, що здебільшого хворі з першими проявами дистонії потрап­ляють до різних спеціалістів, частіше до гастроентеролога чи кардіолога. Однак
жоден з цих фахівців допомогти не може, потрібна консультація невропа­толога й психіатра. Буває, пацієнти на­полягають, щоб їм призначили сильні заспокійливі ліки, — це справді може зарадити, але ненадовго. Усе-таки без адекватного лікування не обійтися.

Немає коментарів :

Дописати коментар