Що лікує хірург, і що входить в його компетенцію?

Що лікує хірург? 

Це лікар, який навчений діагностуванню і лікування травм та інших захворювань, що вимагають інвазивного втручання. Практично будь-який медичний напрям має своє терапевтичне і хірургічне відгалуження. Наприклад, кардіолог/пульмонолог – торакальний хірург, гастроентеролог – абдомінальний хірург і т. д. Але не всі обивателі можуть собі уявити, чим займається кожен з них.

Торакальна хірургія

Перша в нашому списку - торакальний хірург. Що лікує цей фахівець? Виходячи з назви, він займається усуненням захворювань органів грудної клітки. У його віданні знаходяться серце, легені, трахея, стравохід, тимус, щитовидна і паращитовидні залози, а також плевра і вміст середостіння. Крім того, іноді в його компетенцію потрапляють патології молочної залози, хоча частіше цими захворюваннями все-таки займаються онкологи. Звичайно, існують більш вузькі фахівці, які оперують в тій же області, що і торакальний хірург. Що лікує, наприклад, кардіохірург або хірург-мамолог, зрозуміло кожному. Але вони не можуть охопити всі захворювання, що зустрічаються на лікарському шляху, тому потрібні універсальні практики. 

Абдомінальна хірургія 

Номером два коштує абдомінальний хірург. Що лікує лікар даного напрямку? Всі захворювання, які так чи інакше зачіпають черевну порожнину. Це можуть бути травми, проникаючі і непроникаючі поранення, запалення, розриви, кровотечі, перфорації, перитоніт і сепсис. Перекрути і дивертикули кишечнику, гострий апендицит, злукова або інша кишкова непрохідність, позаматкова вагітність та багато інших патологій, назви яких людям, далеким від медицини, навіть читати страшно. Сучасна хірургія спрямована на мінімізацію наслідків патологічного процесу і подальшого лікування, розробляються нові способи доступу до органів і техніки ушивання. Це допомагає уникнути косметичних дефектів, а також обмежити контакт лікаря з внутрішнім середовищем організму і, як наслідок, перешкоджати появі злук.

Судинний хірург: хто це і що лікує? 

Всі органи нашого тіла отримують живильні речовини і кисень завдяки розгалуженій мережі судин. Але досить часто ця система дає збої і тоді у людини діагностують інфаркт, інсульт, тромбоемболію, варикоз або некроз органу. У такій ситуації допомогти людині може судинний хірург. 
Хто це і що лікує? Це вузький фахівець, який займається оперативним лікуванням захворювань судин. У них немає окремої частини тіла, так як артерії, вени і капіляри присутні буквально скрізь. Тому часто доводиться бачити, як судинні та торакальні хірурги працюють в одній операційній. Не гребують їх допомогою і травматологи, фахівці з абдомінальної хірургії, та багато інших. Крім того, в їх компетенцію входять такі діагностичні маніпуляції, як коронарографія, ангіо - і флебографія.

Щелепно-лицьовий хірург: що лікує? 

У стоматологів теж є свій фахівець хірургічного профілю. Звичайно, такий лікар займається не тільки зубами і щелепами. Він може прийти на допомогу офтальмологу, нейрохірургу і травматологу.
Чим же займається щелепно-лицьовий хірург, що лікує? У його компетенції знаходяться запальні захворювання органів, тканин і кісток обличчя і шиї, травми в цій ділянці, онкологічні процеси, вроджені і набуті дефекти. Часто лікарі цієї спеціальності працюють з пластичними хірургами.

Нейрохірургія 

Що лікує хірург цього напряму? Він займається патологіями найскладнішої, але в той же час найцікавішої системи – нервової. Вона включає в себе спинний і головний мозок, а також всі периферичні нервові закінчення. Як окрема спеціальність ця дисципліна з'явилася тільки на стику ХІХ і ХХ століть, але ще древні інки займалися трепанаціями, а єгиптяни при муміфікації своїх правителів використовували черезназальный доступ для виймання мозку. Сучасна нейрохірургія, звичайно, більш вдосконалена. Лікарі навчилися зшивати нерви, видаляти частини мозку без видимих наслідків, відновлювати рухливість після паралічів і витягувати пухлини практично будь-якої локалізації. Наука не стоїть на місці в цій області. Хірурги намагаються знайти нові рішення проблеми хвороб Паркінсона й Альцгеймера, а також стимуляції поділу нервових клітин.

Хірургія в оториноларингології 

Що лікує хірург-отоларинголог? Те, що не може вилікувати терапевт цієї ж спеціальності. Як правило, це патології зовнішнього та середнього вуха, носа, горла та гортані. У його веденні знаходяться всілякі фонові та облігатні передракові стани, видалення мигдаликів і аденоїдів, усунення причини порушення прохідності дихальних шляхів, витягнення чужорідних тіл. Часто так буває, що лікар поєднує терапевтичний і хірургічний напрямок по даній спеціальності. Це дозволяє підвищити якість допомоги та прискорити її. Зустріти їх можна як у поліклініці, так і в стаціонарі багатопрофільних лікарень, що надають висококваліфіковану допомогу.

Пластична хірургія 

Багато людей незадоволені тією зовнішністю, якою їх наділила природа. Вони так і норовлять її підправити або кардинально змінити. А буває і так, що косметичні дефекти з'являються після хвороби або надто травмуючого лікування. У таких ситуаціях на допомогу приходять пластичні лікарі. 
Що лікує хірург цієї спеціальності? Як правило, він творить, а не лікує. Завдяки його майстерності у людей з'являються бажані форми, збільшуються губи і груди, зникають зайві кілограми і зморшки. При бажанні можна навіть змінити овал обличчя, форму носа, колір шкіри, навіть підлогу. Але в першу чергу, завдання цього хірурга - розібратися в причинах, які спонукали людину зважитися на операцію, і переконати його, що він і так прекрасний.

Травматологія

Для чого ще згодиться лікар-хірург? Що лікує травматолог? Відповідь на це питання досить очевидна – пошкодження кісток. Все своє життя ми отримуємо травми. Деякі з них гояться самостійно і не вимагають нашої уваги, але іноді все-таки доводиться звертатися за медичною допомогою. У лікарнях існують спеціальні відділення – травмпункти, куди приходять чи приїжджають люди з каліцтвами. Там їх зустрічає лікар, який після ретельного огляду та рентгенографії з'ясовує, чи є пошкодження кісток чи ні. А далі людину чекає щасливе повернення додому, або накладання гіпсу в маніпуляційній кімнаті. У тяжких випадках хворого перевозять в операційну і там скріплюють відламки металевими гвинтами, спицями або скобами. Такі заходи необхідні, щоб кістки зрослися правильно. Травматологи тісно співпрацюють із хірургами інших спеціальностей, такими як ортопеди, нейрохірурги, щелепно-лицьові хірурги, спортивні та військово-польові лікарі. 

Хірургія в поліклініці 

Що лікує хірург в поліклініці, адже там немає ніякого вражаючого уяву обладнання, ні бригади помічників різних мастей, ні навіть місця для проведення операцій. В першу чергу в поліклініці хірург здійснює сортування пацієнтів на тих, кому можна допомогти вдома або в амбулаторії, і тих, хто повинен для подальшого лікування відправитися в стаціонар. Для цього він проводить ретельнe опитування і огляд людини, яка звернулася до нього за допомогою, призначає лабораторні та інструментальні обстеження. І лише після ретельного аналізу отриманої інформації лікар приймає рішення щодо подальшого лікування. Крім того, в його веденні залишаються хворі, які доліковуються після виписки з відділення. Їх не можна випускати з уваги, так як багатьом потрібні тривалі перев'язки і консультації. Друге завдання хірурга в поліклініці є лікування пацієнтів. Воно може бути як оперативним, так і неоперативним. При необхідності лікар може проводити невеликі операції, такі як відкриття фурункулів і карбункулів, проведення первинної хірургічної обробки різаних і укушених ран, видалення скалок і багато іншого.

Немає коментарів :

Дописати коментар